Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Erre a részletre is érdemes figyelni a téli öltözködésnél

Fotó: Shutterstock

A hideg téli hónapokban a réteges öltözködés nemcsak a megfázás elkerülése, hanem az intimegészség megőrzése miatt is fontos.

A bakteriális vaginózis, amely a hüvely mikrobiomjának egyensúlyzavara miatt alakul ki, gyakran összefügg olyan hétköznapi tényezőkkel, mint a nem megfelelő ruházat vagy bizonyos intimhigiénés szokások. A kellemetlen tünetek – például szürkésfehér folyás, kellemetlen szag és égő érzés – elkerüléséhez érdemes odafigyelni néhány apróságra.

Az öltözködés és az intimharmónia kapcsolata

A hideg időben gyakran választunk réteges, meleg ruházatot, amely sok esetben szűkebb fazonú vagy kevésbé szellőző anyagból készül. Az ilyen ruhadarabok, például a műszálas alsóneműk és a szoros aláöltözők, harisnyanadrágok kedvezőtlen környezetet teremthetnek az intimterületeken. A nem megfelelő szellőzés miatt a meleg, párás közeg ideális táptalajt biztosít a hüvelyi fertőzéseket kiváltó kórokozók szaporodásához. A hüvelygombás panaszokat okozó Candida-gomba eleve a hüvelyben él, a bakteriális vaginózis hátterében álló baktériumok pedig könnyen a hüvelybe sodródhatnak, ha például tangát viselünk. Ez a szabás ugyanis megkönnyíti a végbél környékéről származó baktériumok átvándorlását a hüvelybe. Ezért télen is válasszunk olyan fehérneműt, amely kényelmes, természetes anyagból – például pamutból – készült és jól szellőzik.

Így érdemes kiválasztani, mit viseljünk

  • Természetes anyagok előnyben: a pamut fehérnemű és a gyapjúval kevert nadrágok vagy harisnyák jobban szellőznek, mint a műszálas alternatívák.
  • Kerüljük a túl szoros ruhadarabokat! A szűk szabású ruhák az intim részek torlódása miatt akadályozhatják a szellőzést, és irritációt okozhatnak. Télen inkább válasszunk kényelmes, lazább fazonú nadrágokat vagy szoknyákat meleg harisnyával kombinálva.
  • Tartsuk szárazon az intimterületeket! A nedves fehérnemű vagy fürdőruha viselése hosszabb időn át szintén növelheti a fertőzések kockázatát. Ha sportolás vagy szaunázás után azonnal szárazra cseréljük a ruházatunkat, csökkenthetjük a megbetegedés esélyét.
  • Rétegesen, de tudatosan: a hideg elleni védekezés során figyeljünk a szellőzésre is. Az alsó rétegek legyenek lélegző anyagból, a felső rétegek pedig védjenek a széltől és a hidegtől.

Plusz egy szempont: az intimhigiéné

A hideg hónapokban az öltözködési szokásokon túl az intimhigiéniai rutinra is érdemes figyelmet fordítani. Kerüljük az illatosított termékeket, az indokolatlan hüvelyöblítést és az irritáló tisztálkodószereket, mert azok károsíthatják a hüvelyt védő Lactobacillusokat, és könnyen alakulhat ki bakteriális vaginózis. Az intimterületek természetes baktériumflórájának megóvása érdekében válasszunk kíméletes, pH-semleges tisztálkodószereket.

Tünetek esetén cselekedjünk!

Ha bőséges, szürkésfehér, tejszerű, kellemetlen szagú hüvelyfolyást tapasztalunk, mindenképpen forduljunk orvoshoz! A bakteriális vaginózis tünetei nem olyan kínzóak, mint például az erős viszketéssel és a szeméremtájék kivörösödésével járó hüvelygombáé, mégsem érdemes halogatni a kezelést. A hüvelyből ugyanis könnyen átjuthatnak a húgycsőbe a kórokozók, amelyek a húgyhólyagba kerülve gyulladást okoznak. A felfázásos esetek nagy része az elhanyagolt bakteriális vaginózis következménye.

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához