Hirdetés
Így őrizzük meg intimzónánk egyensúlyát (x)
Nem beszélünk elég gyakran a témáról, pedig a nők életminőségét jelentősen befolyásolhatja az intimzónájuk egészsége, amely szoros kapcsolatban áll a hüvelyflóra pH-jával – ez ugyanis kulcsszerepet játszik a hüvelyünk természetes védekezőképességének fenntartásában.
Mit jelent a pH-érték?
A pH-érték kémiai fogalom, amely a savasság vagy lúgosság mértékét mutatja meg egy adott közegben. A pH-skála 0-tól 14-ig terjed, a semleges érték a 7, ez alatt savas, fölötte lúgos kémhatásról beszélünk. A szervezetünkben található különböző testnedvek mindegyikére jellemző egy optimális pH-érték, amely segíti az élettani folyamatokat, változása pedig jelzi: valami baj van a rendszerben. A pH-érték tehát a hüvelyben egy egyensúlyi mutató, amely arról tájékoztat, hogy az intim terület egészséges-e, vagy sérülékenyebb a külső hatásokkal szemben.
Különböző zónák, különböző igények
A vér pH-ja például lúgos, 7,3 körüli az értéke, amely akár kéttizednyi eltérés esetén is életveszélyes lehet. Bőrünk pH-ja 5,5 körül van, azaz savas, ezzel védi a testet a kórokozóktól. A hüvely pH-értéke ennél is savasabb. A hüvelyflóra összetett mikrobiom, amely baktériumok és más mikroorganizmusok kényes egyensúlyán alapul, egészséges működéséhez 3,8-4,2 közötti pH-ra van szükség. Ez gátolja a káros mikróbák szaporodását, és elősegíti a tejsavbaktériumok, vagyis a Lactobacillusok dominanciáját. Ha az egyensúly felborul, a hüvelyi pH emelkedhet, ami kedvező környezetet teremt a fertőzések, így például a hüvelygomba kialakulásához.
Kellemetlen, kínzó tünetek
A hüvelygomba igen gyakori fertőzés, minden harmadik nő kénytelen megtapasztalni a kellemetlen tüneteket: elviselhetetlen viszketés, sárgás-fehér, túrószerű folyás, égő érzés a hüvelynél, fájdalom az intim együttlétek közben. A gombás hüvelyfertőzésért leggyakrabban a Candida albicans nevű gomba a felelős, amely része az egészséges hüvelyflórának, ám ha az lúgossá válik, a gomba szaporodásnak indul és gyulladást okoz a hüvelyben.
Mi boríthatja fel a hüvelyflóra egyensúlyát?
Az intimzóna érzékeny egyensúlyára számos tényező hatással lehet.
- Illatosított szappanok, lúgos tusfürdők: ahogyan a bőrünket is kiszáríthatják, úgy a hüvely savas pH-ját is megváltoztathatják, ezzel lehetőség nyílik a kórokozók elszaporodására.
- Hormonális változások: a menstruáció alatt, várandósság vagy menopauza időszakában a hormonális ingadozások befolyásolják a hüvelyflóra egyensúlyát.
- Hüvelyöblítés: az orvosilag nem indokolt, túl gyakori irrigálás károsíthatja a természetes hüvelyflórát.
- Antibiotikumok: a gyógyszerek nemcsak a kórokozókat, hanem a jótékony baktériumokat, így a Lactobacillusokat is elpusztíthatják.
Természetes és mesterséges pH-szabályozás
A hüvely öntisztuló szerv, ha egészséges, képes arra, hogy fenntartsa a tisztaságát és a benne élő mikroorganizmusok alkotta egyensúlyi helyzetet. Ezért kell vigyáznunk arra, hogy mesterségesen ne avatkozzunk be a mini ökoszisztémába. Az intimterületek tisztításához használjunk gyengéd, illatmentes készítményeket, amelyek nem változtatják meg a savas kémhatást. Ha a természetes védekezőképesség mégis meggyengül, szükség lehet pH-regeneráló készítményekre, amelyek segítenek helyreállítani az intimegyensúlyt.
A Micovag Plus enyhíti a tüneteket
A vény nélkül is beszerezhető gombaellenes szerek hatásos kiegészítője a patikában recept nélkül kapható, komplex összetételű Micovag Plus hüvelykúp, amely enyhíti a kellemetlen tüneteket.
A nyugtató, gyulladáscsökkentő hatásáról közismert, kamillából származó bizabolol révén csillapítja a viszketést és az égő érzést, tejsavtartalmának köszönhetően pedig helyreállítja a hüvely egészséges pH-értékét, ami meggátolja a kórokozó mikroorganizmusok megtelepedését és szaporodását. A Micovag Plus a visszatérő hüvelygomba-fertőzés esetén is segítség lehet.