Ezeket látta már?

Materializálódott remény: ezért nem tűnnek el végleg a csodaszerek

materializálódott remény csodaszerek gyógyulás gyógyítás

"Az okos emberek buta hibája, hogy szerintük racionális cselekvést képzelnek és várnak el mindenkitől."

- Szerintem nagyon fontos, hogy mélyebben is értsük a csodaszerek makacs létének okát és azt, hogy ezek miért nem fognak eltűnni sohasem. Ennek az elméleti levezetését adom meg lentebb - tett közzé egy érdekes levezetést közösségi oldalán Dobson Szabolcs gyógyszerengedélyeztetési szakértő. Mint írja:

Ebből következően a harcot a ténylegesen káros csodaszerek ellen kell folytatnunk, ennek van realitása, és ezt a jelenleginél sokkal következetesebben kellene, bűnügyi értelemben is.

A fő kérdés mindig az, hogy

  1. egy csodaszer mellett a beteg követi-e az orvos utasításait (tegyük fel, hogy azok racionálisak, és szakmailag korrektek),
  2. vagy alternatívaként használ csodaszereket.

Ha az orvos tudtával és voltaképpen ártalmatlan módon, akkor hagyni célszerű, mert ez lelkileg segít a reménytelenség ellen.

Miről van szó?

Egy adott cselekedetért mindig ugyazok a következmények kell, hogy járjanak, Mert ez így igazságos. És valóban, ez lehet így is, de tudnunk kell, hogy a világon két alapvető rendszer van:

1) determinisztikus rendszer:

Ez esetben, ha ugyanakkora erővel meglököm ugyanazt a golyót ugyazon a felületen és változatlan külső feltételek mellett, akkor milliárd évekig ugyakakkora távolságra fog elgurulni az a golyó. Vagyis, egyazon erejű hatásra mindig ugyanazt a választ kapom. Az ok és az okozat között egyértelmű kapcsolat áll fenn. Az EGYÉNI IGAZSÁG és a STATISZTIKAI IGAZSÁG egylényegű, és elkerülhetetlen. Ebben szeretnénk hinni mindannyian.

2) De van egy másikfajta rendszer, amit szaknyelven sztochasztikusnak neveznek, mint pl. a biológiai rendszerek és a társadalmak.

Ez esetben ugyanaz a hatás nem egyfajta válaszreakciót eredményez, hanem sokfélét amely matematikailag kezelhető és egy gyakorisági megoszlás (kb. Gauss görbe) szerint rendeződik el. Voltaképpen mindannyian pontok vagyunk végtelen számú Gauss görbén, ahány tulajdonságot csak veszünk. Természetesen megvannak az okai annak, hogy miért éppen a Gauss görbe adott pontján vagyunk, de ha sok ok eredményeként vagyunk ott, az még ma sem feltétlenül látható át. Azért már sok betegség emelkedett kockázata előre megmondható.

Viszont, ezekben a rendszerekben nincs egyértelmű ok-okozati kapcsolat, az EGYÉNI IGAZSÁG és a STATISZTIKAI IGAZSÁG kettéválik. Az egyéni igazság nem konkrét és nem elkerülhetetlen, hanem statisztikai jellegű. Szubjektív, egyéni emberi megközelítésben elhomályosulhat tehát a cselekedet és a következmény, a jótett és a jutalom, a bűn és a bűnhődés közötti kapcsolat.

Hiába élek egészségesebben, mint a másik, mégis én betegszem meg valamiben, amiben neki kellene

Ilyen a Világ, és ennek messzemenő következményei vannak. Szeretnénk azt hinni, hogy egy betegség esetén (ezt mutatja az ábrán a szélső helyzetben lévő fekete pont) kiemelhetjük magunkat a sztochasztikus rendszerből és berakhatjuk a normáltartományba egy determinisztikus rendszer logikája szerint, csak tennünk kell ezért.

Részben tudományosan megalapozott gyógymódokkal, részben például valami csodaszerrel, bármivel, ami a megtestesült, materializálódott reményt képviseli. Sok gyógyszer ezért (is) fogy, mert részben vagy egészben nem más, mint egy materializálódott remény. És ezért lesznek mindig csodaszerek, akármennyire igyekeznek ez ellen harcolni. Csak a szabályozás, a keretek kijelölése reális.

Olvasta már?

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en is!

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Veszélyazonosító listán az aloe vera, mert növelheti a vastagbélrák kockázatát

Mi a Tünetkereső? Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

gyógyszerkölcsönhatás

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához