Ezeket látta már?

Otthonápolás: erre figyeljen, amikor a beteg hozzátartozójával kommunikál

otthonápolás, koronavírus, betegápolás

Az otthonápolás nemcsak fizikai és anyagi, hanem érzelmi és szellemi szempontból is megterhelő lehet. Mutatjuk, mire figyeljünk a napi kommunikáció során, ami az otthoni ápolás hatására jelentősen eltérhet a megszokottól.

Nagyon nehéz helyzetben vannak azok, akik vállalják, hogy otthon ápolják idős, beteg hozzátartozójukat. Ez vitathatatlanul megterhelő, érzelmileg, fizikailag és anyagilag egyaránt. Nem csoda, ha az ápolók gyakran stresszesek, feszültek, fáradtak. Rendkívül fontos azonban, hogy tisztelettel forduljunk a másik felé, segítsük őt abban, hogy megőrizhesse a méltóságát.

A kulcsszó: kommunikáció

Sajnos, könnyű kitölteni pillanatnyi mérgünket a másikon, tehetetlenségünkben, elkeseredettségünkben kellemetlen, megalázó helyzetbe hozni, vagy épp olyan dolgokat vágni a fejéhez, amelyeket egyébként soha nem mondanánk ki. Emiatt persze később lelkiismeret-furdalásunk, bűntudatunk lesz, ezek a rossz érzések pedig csak tovább növelik bennünk a feszültséget.

Az, hogy valaki idős vagy beteg, nem jelenti automatikusan azt, hogy nem tud dönteni. Természetesen vannak olyan helyzetek, amikor valaki elveszíti a döntési képességét, de csak az életkor vagy az egészségi állapot miatt feltételezni ezt valakiről nem szabad. Lehetőség szerint vonjuk be a gondozottat a rá is vonatkozó döntésekbe, kérjük ki a véleményét, akár arról, hogy mit enne, mit csinálna szívesen. Beszéljünk vele a gyógyszerekről, a napirendről, a (közösen meghozott) szabályokról, vagy az orvos utasításairól.

Legyünk tisztában azzal is, hogy a gondozottnak joga van nemcsak elfogadni, de elutasítani is a kezelést, gondozást. Ugyanakkor lényeges, hogy a gondozott képes legyen felmérni a döntése hatásait, tisztában legyen az esetleges következményekkel, veszélyekkel, előnyökkel. Ezért is fontos, hogy igyekezzünk elmondani, elmagyarázni, hogy mit miért teszünk, mire miért van szükség.

A világos kommunikációt zavarhatja vagy akadályozhatja az idősebbekre jellemző hallás-, illetve látásromlás. Mielőtt egy-egy fontos kérdésről beszélünk velük, ellenőrizzük, hogy a látást, hallást támogató eszközök elérhető közelségben vannak.

Beszélne egy orvossal? Hívja az Egészségkalauz.hu orvosait, most INGYEN kipróbálhatja a szolgáltatást! Kattintson IDE!

Őrizzük meg a másik méltóságát!

Sajnos, az otthonápolás során olyan helyzetekkel is találkozunk, ami megrázó, kellemetlen vagy kínos lehet mindkét fél számára. Tegyünk meg mindent azért, hogy a gondozott megőrizhesse a méltóságát. Amennyire csak lehet, tartsuk tiszteletben a gondozott személyes terét, egyedülléthez, elvonuláshoz való jogát, értékrendjét, gondolkodásmódját, személyes kapcsolatait. Ez nem mindig könnyű: sok családban a régi konfliktusok is felszínre kerülnek ezekben a kritikus hónapokban, de ezeket nem szabad fegyverként használni a másik ellen. Sőt, annak sem most jött el az ideje, hogy megpróbáljuk meggyőzni, megváltoztatni az ápoltat.

Néhány egyszerű lépéssel nemcsak a gondozott méltóságát őrizhetjük meg, de a saját dolgunkat is megkönnyíthetjük. A gondozási tevékenységekhez (pl. mosdatáshoz, öltöztetéshez) szükséges tárgyakat, eszközöket előre gyűjtsük össze, tartsuk elérhető közelségben, hogy ne kelljen félbehagyni a tevékenységet, míg előszedjük azokat. Igyekezzünk úgy elhelyezni a gondozottat, hogy legyen lehetősége az egyedüllétre, akár egy félig zárt ajtó, félig behúzott függöny mögé.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához