Ezeket látta már?

3 napos csecsemőt kellett újraéleszteni Székesfehérváron

Hírek
2023. január 31. 16:34
baba, újszülött, mentők, csecsemő

A székesfehérvári házaspár minden szülő rémálmát élte át hétfőn, amikor a babájuk etetés közben elkezdett fuldokolni, majd leállt a légzése.

Az OMSZ tette közzé a közösségi oldalán egy babáért folytatott küzdelem történetét, ami szerencsére, jól végződött:

"Tegnap vihette haza először újszülött gyermekét a kórházból az a székesfehérvári házaspár, akik délután már minden szülő legrosszabb álmát élték át. A mindössze három napos csecsemő etetés után hirtelen fuldokolni kezdett, ezért a rémült édesapa rögtön mentőt hívott, majd a telefonos utasítások szerint megvizsgálta gyermekét. A csöppség azonban ekkor már nem lélegzett, így a mentésiránytó azonnal több egységet, köztük mentőorvosi kocsit is riasztott a helyszínre, miközben az újraélesztés lépéseire instruálta a szülőket.

Bár az apuka borzasztóan megijedt, az utasításokat pontosan követve küzdött a csecsemő életéért, ami néhány perc múlva sikerre vezetett és a kicsi légzése visszatért. Bajtársaink perceken belül helyszínre értek és emelt szintű ellátásba kezdtek, majd végül stabil állapotban szállíthatták kórházba a gyermeket. Mielőbbi felépülést kívánunk, az életmentésben résztvevőknek gratulálunk!"

Hogyan kell újraéleszteni?

A beteget a hátára fordítjuk, majd az egyik kezünket az állára a másikat a homlokára helyezzük és a fejét hátrahajtjuk, hátrabillentjük, ameddig könnyedén megy. Így figyeljük 10 másodpercig, hogy mutat-e életjelet (nézzük, hogy van-e légzőmozgás, halljuk-e a légvételt, vagy bármilyen egyéb életjelet látunk-e). Csak akkor nem kell újraéleszteni, ha 2 rendes légvételt észleltünk. Ha bizonytalan, akkor inkább kezdjük meg az újraélesztést! Pulzust nem keresgélünk!

Ha nincs életjel, és egyedül vagyunk, előbb telefonáljunk és utána kezdjük meg a kompressziókat. Hangosítsuk ki a telefont és akkor beszélgetés közben is tudjuk már nyomni a mellkast, így értékes másodperceket nyerhetünk. Semmiképp ne hagyjuk a beteget magára közben.

A 104-ES SZÁMOT hívjuk!

A 112 is jó, de ott a vonal végén nem egészségügyi végzettségű szakemberek vannak, így nem tudnak azonnal tanácsot adni, hogy mit és hogyan csináljunk. A 112-n felveszik az adatainkat, a panaszt, a helyszínt és utána továbbkapcsolnak a 104-en lévő egészségügyi szakembereknek. Ezt a kört kihagyhatjuk, ha a 104-et hívjuk.

Ezek is érdekelhetik

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: OMSZ
# baba # csecsemő # mentők # életmentés # OMSZ

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés