Ezeket látta már?

Ezért váltak ellenállóvá a rákkal szemben a csernobili farkasok!

Hírek
2024. február 11. 10:34
csernobil mutáció farkasok rák ellen

A csernobili zónában élő mutáns farkasok ellenálló génkészletet fejlesztettek ki a rák ellen.

Úgy tűnik, hogy a Csernobilban élő kóbor szürke farkasok falkái olyan mutációkat fejlesztettek ki, amelyek növelik a rák túlélésének esélyét – írja az IFL Science. Amióta a területet az 1986-os hírhedt nukleáris katasztrófát követően kiürítették, a farkasok elszaporodtak a zárt zónában, a populációjuk itt hétszer nagyobb, mint a környező ukrajnai területeken.

Az állatok a Csernobilban történt nukleáris katasztrófa után alkalmazkodtak a magas sugárzási szintekhez, és úgy tűnik, hogy ellenállnak annak hatásainak. Az elvadult állatokat, amelyek között akadnak az evakuáláskor otthagyott kutyák leszármazottai is, a tudósok évek óta figyelemmel kísérik. Úgy vélik, hogy a sugárzás miatt 35 évvel a nukleáris katasztrófa után megnőtt az állatok túlélési esélye a rákkal szemben.

A Princetoni Egyetem evolúcióbiológus-ökotoxikológusa, Cara Love és csapata megvizsgálta ezeket a farkasokat, és olyan GPS nyakörvet szerelt fel rájuk, amely közben sugárzási dózismérést is végzett. A kutatás során azt találták, hogy a csernobili farkasok sokkal magasabb sugárzásnak (az emberekre vonatkozó biztonsági határérték több mint hatszorosának) vannak kitéve.

A kutatók megfigyelték, hogy a csernobili farkasok immunrendszere másnak tűnik, mint a normál farkasoké. Olyan génmutációkat fedeztek fel, amelyek ellenállóbbá teszi az állatokat a rákkal szembeni. Ez a felfdezés fontos lehet az emberi rákkutatás szempontjából is, hiszen segíthet megérteni, hogyan lehetnek bizonyos génmutációk előnyösek a rák túlélésében.

Love azonosította a farkasok genomjának specifikus régióit, amelyek ellenállónak tűnnek a rákkal szemben, ám a kutatócsoport egyelőre nem tud visszatérni a csernobili zárt övezetbe a világjárvány és a politikai helyzet miatt, de munkájuk folytatása fontos lenne további információk begyűjtése érdekében.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hideg és forró tumorok: ettől függhet az immunterápiás rákkezelés hatásossága!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: IFLScience
# Csernobil # mutáció # farkasok # rák # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés