Ezeket látta már?

Denevérekben előforduló vírusok kutatásába kezd a Pécsi Tudományegyetem

Hírek
2024. április 26. 13:34
Denevérekben előforduló vírusok kutatásába kezd a Pécsi Tudományegyetem

Európai denevérekben előforduló vírusok kutatására indított nemzetközi programban vesznek részt a Pécsi Tudományegyetem munkatársai.

A denevéreké az egyik legváltozatosabb emlőscsoport,mely nagyon fontos részei a természetes ökológiai rendszereknek. Megfigyelésük során kiderült, hogy számos olyan vírust hordoznak, amely kiváló modell lehet a különböző zoonotikus, vagyis állatról emberre terjedő vírusok elleni küzdelemben, és fontos információkhoz juttathatják a kutatókat a járványok elleni felkészüléshez.

Denevérek és vírusok

A denevéreket tudósok vírusinkubátoroknak is hívják akár 72 ezer különböző vírust is hordozhatnak. Azt azonban még a kutatók sem értik pontosan, hogyan lehetnek ennyire ellenállóak a vírusokkal szemben. Nagy veszélyük nem abban rejlik, hogy ezek a repülő állatok megharapják az embereket, hanem abban, hogy a vírusokat igen könnyen és gyorsan szórják a nyálukkal, a vizeletükkel, a vérükkel és az ürülékükkel. Így ezek akár közvetlen érintkezés útján vagy más állatról hamar az emberbe juthatnak.

OneBat project

A Pécsi Tudományegyetemen működő Virológiai Nemzeti Laboratórium elindítja a denevérekben található vírusok vizsgálatával kapcsolatos az OneBat nevű projectet.

A 13 nemzetközi partner összefogásával megvalósuló program célja az európai denevérekben előforduló vírusok vizsgálata, ökológusok, virológusok és modellezők tudományágakon átívelő konzorciumának segítségével.

A kutatók szeretnék feltárni a természetes vírusgazdák, valamint az alkalmi gazdaszervezetek, a kórokozók és a környezet közötti összetett kölcsönhatásokat, amelyek meghatározzák a fertőző betegségek felbukkanását.

A projektből származó konkrét információkon túlmenően a OneBAT program megvalósítása során olyan innovatív módszerek és eljárások kifejlesztése a cél, amelyekkel lehetővé válik az új fertőző betegségek gyors megismerése, és az ellenük való védekezés kidolgozása

A kutatásba bevont állatok szerológiai és molekuláris biológiai vizsgálatára szolgáló rapid protokollok kifejlesztésén túl Európa-szerte harmonizált, hosszú távú betegségökológiai felmérések is zajlanak.

A OneBAT program során vevőantennákat is telepítenek Európa több országában, így Magyarországon is, ezek segítenek a repülő állatok viselkedésének, vonulásának vizsgálatában, hozzájárulva az egyre ritkuló és szigorú természetvédelmi oltalom alatt álló denevérek védelméhez is- közölte a PTE az MTI-vel.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Nipah-vírus: új halálos denevérvírus terjed! Eddig jutottak a megfékezésével



Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# denevér # vírus # egészségügy hírek # PTE

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés