Ezeket látta már?

A 30-40 évesek használják ki leginkább, hogy visszakaphatnak 150 ezer forintot

egészségpénztár egészségügyi kiadásokra

A harmincas és negyvenes korosztály tűnik a legtudatosabbnak az egészségügyi kiadásokat tekintve – derül ki az OTP Egészségpénztár adataiból.

A legtöbb egészségpénztári tag az ország középső régiójában él, de a 20%-os adó-visszatérítéssel járó megtakarítási forma egyre népszerűbb Borsod-Abaúj-Zemplén és Szabolcs-Szatmár vármegyékben is.

A magyar háztartások évről évre egyre több pénzt költenek a magánegészségügyben, illetve a gyógyszertárakban. A KSH legutolsó adatai szerint az egészségügyi kiadások közel 30%-át - 1212 milliárd forintot - a magyarok saját forrásaikból fedezték. Ebbe beleszámítanak az önkéntes egészségpénztáron keresztül fizetett összegek, amelyek tavaly rekordszintet értek el.

A Magyar Nemzeti Bank jelentése szerint 2023-ban 22,4%-kal több befizetés érkezett az egészségpénztárakba, és több mint 25%-kal emelkedett a pénztárakon keresztül igénybe vett egészségügyi szolgáltatások összege 2022-höz képest. A pénztártagok a jelentés szerint főként még mindig magánegészségügyi vizsgálatokra, gyógyszerekre és gyógyászati segédeszközökre költik el a pénztári megtakarításukat.

Egyre többen tudják, hogy az egészségpénztárral sokat meg lehet spórolni az egészségügyi kiadásokon az adó-visszatérítésen keresztül. Ha valaki csak a háztartása éves gyógyszerköltését, körülbelül 120 ezer forintot fizetne be az egészségpénztári számlájára, akkor az ezután járó 24.000 Ft adó-visszatérítésből tudna fedezni például további egy szakorvosi kontrollvizsgálatot” – mondta Budai József, az OTP Egészségpénztár ügyvezető igazgatója.

Népszerű a középkorúak körében

Az egészségpénztári számla hasznát egyre többen ismerik fel, 2024-ben is dinamikusan nőtt az egészségpénztári taglétszám, 2024. november végéig 37.500 új tag csatlakozott a Pénztárhoz. Az OTP Egészségpénztár adatai szerint összességében elmondható, hogy az egészségügyi kiadásokat tekintve a legtudatosabbak a 30-49 év közöttiek, hiszen a pénztártagok 53%-a ebből a korcsoportból jön, és ők a legaktívabb befizetők is.

A nyugdíjkorhatárhoz közeledve, illetve afelett egyre kevesebben csatlakoznak egészségpénztárhoz, hiszen az adó-visszatérítés jelentette előnyöket azok tudják kihasználni, akik fizetnek személyi jövedelemadót.

A területi bontást tekintve a legtöbb pénztártag budapesti (20%), illetve Pest vármegyei (14%). Releváns különbség a többi vármegye között nincs, az ország középső régiója mellett dobogóra került Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye, illetve Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegye.

Az év vége sok pénztártag életében fontos időszak, mivel a többség ekkorra időzíti a pénztári befizetéseket, hogy a legrövidebb időn belül kaphassák meg adó-visszatérítésüket. Az éves befizetett összeg 20%-a, de legfeljebb 150 ezer forint ugyanis visszakapható adó-visszatérítés formájában, amiből további egészségügyi ellátások, vagy lakáshitel törlesztés és az öngondoskodáshoz kapcsolódó kiadások széles köre fedezhető” – hangsúlyozta Budai József, az OTP Egészségpénztár ügyvezető igazgatója.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben, a Facebook-on, az Instagramon vagy a Twitter-en, Tiktok-on is!

Így gondoskodhatunk saját időskorunkról az egészségpénztárral

Így gondoskodhatunk saját időskorunkról az egészségpénztárral

Ingyenes tünetellenőrző: gyors segítség tünetek beazonosításához!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ mappa

egészségpénztár

Forrás: OTP Egészségpénztár
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához