Elegük lett, levelet írtak: erre kérte a Levegő Munkacsoport Pintér Sándort
Elviselhetetlen a meleg: a hőségriasztás kapcsán egy fontos figyelmeztetés azonban hiányzik.
Másodfokú hőségriasztást rendelt el az országos tisztifőorvos Magyarország teljes területére, amelyet az időjárásra való tekintettel jövő hét hétfőig meghosszabbított, egyúttal felhívva a figyelmet arra, mit kell tenni a hőség okozta ártalmak csökkentésére.
Hőségriasztás: a friss riasztásokról a VÉSZ applikáció valós idejű értesítéseket küld. Érdemes letölteni, hogy időben felkészülhessünk az extrém időjárási helyzetekre.
Forrás: Levegő Munkacsoport
Az ajánlások közül azonban hiányzik az egyik legfontosabb: a gépjárműforgalom korlátozása. Ezért a Levegő Munkacsoport levélben kérte Pintér Sándor belügyminisztert az ehhez szükséges intézkedések meghozatalára.
Nyáron a légszennyezés fő forrása a gépjárműforgalom. Márpedig a szennyezett levegő és a hőség együtt különösen veszélyes az emberi egészségre, hiszen elsősorban ugyanazokat a szerveinket támadják: a szív- és keringési rendszert, valamint a légzőszerveket.
A gépjárművek jelentősen hozzájárulnak a városi hőszigetek kialakulásához is, vagyis ahhoz, hogy egyes helyeken az átlagosnál jóval magasabb lesz a hőmérséklet. Egyrészt a járművek a működésük közben hőt bocsátanak ki. Másrészt a tűző napon a gépkocsik külső felülete akár 80 Celsius fokra is felhevülhet, kályhaként fűtve a környezetet.
Tóth Csaba, a Levegő Munkacsoport szakpolitikai munkatársa elmondta: „Tavaly a kánikula idején 40 százalékkal nőtt a mentők esetszáma. Ez rendkívüli mértékben megterheli az amúgy is komoly nehézségekkel küszködő egészségügyet. Ezért is minden lehetséges módon védekezni kell a hőség ellen.”
Szegő Judit környezetkutató, a Levegő Munkacsoport projektvezetője hozzátette: „Már a 2010-es években kimutatták, hogy a hőségnapokon Budapesten akár több mint 30 százalékkal megnövekszik a halálozások száma. Ez azonban a jéghegy csúcsa, hiszen a hőség 27-féle módon támadja az emberi szervezetet, így mindenkit megvisel. Az autóforgalom haladéktalan korlátozása okozhat nehézségeket, azonban ezt is meg kell tenni mindannyiunk egészsége, élete érdekében.”
Külföldön helyenként már nemcsak felismerték a problémát, hanem cselekednek is a megoldás érdekében. Például Párizsban és a környező 77 településen a rendkívüli hőség miatt épp tegnap tiltották ki a forgalomból a legszennyezőbb 400 ezer autót, a környező főutakon pedig 20 kilométer/órával csökkentették a megengedett legnagyobb sebességet.
A fenti tények ismeretében a civil szervezet arra kérte a belügyminisztert, hogy a kormány mindenekelőtt folytasson széles körű felvilágosítást a témáról, továbbá mielőbb alkosson – a szmogriadóhoz hasonlóan – olyan szabályokat, hogy az önkormányzatok hatékonyan és gyorsan tudják csökkenteni a gépjárműforgalmat a hőségnapok idején.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!