Ezeket látta már?

Így tarthatja életben a karácsonyfát az ünnepek alatt - vagy még azon is túl!

Hírek
2023. december 14. 19:04
karácsonyfa, fenyőfa, műfenyő, ünnepek, klímaváltozás,

Másél éven át (!) egészségesen élt és virult, sőt, még friss hajtást is hozott a karácsonyfa ennél a fickónál. Ha utál tűleveleket porszívózni még Húsvétkor is, érdemes kipróbálni a módszerét.

Tiktok-on kering egy videó, egy gyönyörű, hatalmas, több mint két méteres fenyőfáról, karácsonyfáról. A videó készítője megmutatja, hogy egyáltalán nem hullanak a fa tűlevelei. De a fő pikantéria az, hogy a felvételen látható fenyőfa 2022 november 24-től 2023. január 3-ig állt karácsonyfaként a lakásban.

Így tartsa sokáig frissen a karácsonyfát

A fa annak ellenére, hogy ez idő alatt végig a fűtött lakásban tartották, izzósorokkal és díszekkel megrakva, nem száradt ki, nem hullajtotta el a tűleveleit, nem barnult meg, nem lett semmi baja. A tűlevelei és az ágai rugalmasak, harsogó zöldek, mintha a felvételen látható lebontás pillanatában. Sőt! A fenyő új hajtásokat és tobozokat is hozott!

Ez a régi módszer, ami máig hasznos

A videó készítőjének édesapja 30 éve alkalmazza ezt a technikát:

  1. 1 Vegyünk egy jókora dézsát, amelynek az alján nincsenek vízelvezető lyukak. 
  2. 2 Vágjunk ki egy akkora fakorongot, ami pontosan belefér az edény aljába.
  3. 3 Ezt a fakorongot fúrjuk a fenyőfa talpába, mint egy talpazatot, ez tartja majd meg, hogy ne billegjen a fa. 
  4. 4 Fúrjunk 18-20 mély lyukat fúrógéppel a fa törzsének alsó részébe – a karácsonyi szezon alatt ezeken keresztül fogja felszívni a vizet a fa, és így marad majd megfelelően hidratált a lakás melegében. 
  5. 5 Nagyobb kövekkel és homokkal stabilizáljuk a fát, miután beállítottuk a dézsába. Kb. félig érjenek ezek az edényben.
  6. 6 Töltsük fel színültig az edényt vízzel, majd minden másnap friss vizet adjunk hozzá. A fa néhány naponta 2-3 liter vizet szív fel.

Ha mégsem akarunk ezzel bíbelődni, választhatjuk a műfenyőt. Bár sokan az "ellene" tábort erősítik, a gyúlékonysága, természet ellenessége és az a bizonyos illat hiánya miatt.

A valódi vagy műanyag karácsonyfák környezetbarátabbak?

Mindannyian hallottunk már arról, hogy a fák miként segíthetik a klímaváltozás mérséklését azáltal, hogy megkötik a szén-dioxidot, és tárolják azt ágaikban, gyökereikben és tűiben. A karácsonyfák sem különböznek egymástól, ezért kivágásuk rossz ötletnek tűnhet.

Vannak azonban bizonyítékok arra, hogy a karácsonyfa-tenyésztés környezeti előnyökkel járhat. A karácsonyfák több mint 10 év alatt nőnek 1,8 méteresre. Ezekben az években a fák az állatok játszótereként fognak szolgálni, és „elszívják” a szenet a légkörből.

Ha valódi fa mellett dönt, a legjobb, ha helyi forrásból szedi össze a fát, hogy minimalizálja a szállítással kapcsolatos szén-dioxid-kibocsátást.

Az ártalmatlanítás akkor is fontos, ha valódi fákról van szó. Ha hulladéklerakóra kerül, nagyobb lesz a környezetre gyakorolt ​​hatása, mivel a lebomló fa metánt, egy erős üvegházhatású gázt termel. A fa elégetése szén-dioxidot és más szennyező anyagokat bocsát ki a levegőbe, bár a fa csak azt a szenet tudja visszajuttatni a légkörbe, amelyet eredetileg kivett. A legjobb ártalmatlanítási módszer a fa felaprítása, faforgácská vagy talajtakaróvá alakítva.

Mi szól a műfenyő mellett?

A műfenyők lelkes hívei azzal érvelnek, hogy évről évre sokszor használják őket. Bármennyire is igaz, a műfenyők azzal a hatalmas hátránnyal rendelkeznek, hogy műanyagból készülnek.

A műfenyők gyakran polivinil-kloridból (PVC) készülnek. Bár ez az anyag ellenálló, a műanyagok közül az egyik leginkább környezetkárosító anyag. Magas klórtartalma miatt a PVC mérgező szennyezést okozhat dioxinok formájában, amelyek a táplálékláncban felfelé halmozódnak fel az állatok szervezetében. A PVC-t szintén nagyon nehéz újrahasznosítani, és végül hulladéklerakókba kerül, ahol évtizedekig marad.

Ráadásul egy műanyag fa szénlábnyoma valójában magasabb, mint a valódié. Egy hamis fa körülbelül 40 kilogramm (88 font) üvegházhatású gázkibocsátással egyenértékű – ez több mint kétszerese egy valódi fának, ha szemétlerakóba kerül, és több mint 10-szer akkora, mint egy valódi faé, amelyet elégetnek.

Nagy az esélye, hogy a hamis karácsonyfája is hosszú utat járt be, mielőtt hazaért volna. Világszerte a műfenyők 80 százaléka Kínában készül. Miközben a világ körül szállítják vagy repülnek, hatalmas mennyiségű szén-dioxid-kibocsátás szabadul fel.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Hőstressz, vesekő, szívproblémák: így fog hatni ránk a klímaváltozás



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# karácsonyfa # fenyő # ünnepek # klímaváltozás # műfenyő

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés