Ezeket látta már?

2 hónap ágynyugalom hétmillióért? Ilyen feltételekkel nem biztos, hogy jelentkezne!

Hírek
2024. április 24. 14:19
kutatás fekvés űrexpedíció súlytalanság

Hogyan reagál a szervezet 60 napos szigorú ágynyugalomra? Erre keresik a választ a kutatók.

Egy esetleges Holdra vagy Marsra készülő expedíció miatt szeretnék részletesebben megvizsgálni, hogyan reagál az emberi szervezet a 60 napos szigorú ágynyugalomra. A Német Repülési Központ (DLR) önkénteseket keres a vizsgálathoz, a résztvevők 18 000 eurót kapnak.

Ilyen jelentkezőket várnak

  • 24 és 55 év közötti;
  • 1,53-1,90 méter magas;
  • 18-30 közötti BMI-vel rendelkező;
  • egészségesnek kell lennie;
  • nemdohányzónak kell lennie;
  • jól kell tudni németül.

A kísérleti alanyoknak a súlytalanság állapotában egy másik égitesthez vezető hosszú utazást kell szimulálniuk úgy, hogy 60 napig ágyban fekszenek. A kutatók azt szeretnék megvizsgálni, hogy milyen módszerekkel lehet elkerülni a súlytalanság következményeit, például a szédülést és a koordinációs zavarokat.

A vizsgálat másik extrém kihívása, hogy a résztvevők ágyát 6 fokkal megdöntik, így a fejük alacsonyabban lesz, mint a lábuk.

„Ebben a dőlésszögben a testben lévő folyadékok szinte ugyanúgy mozognak, mint az űrhajósoké az űrben” – mondta Edwin Mulder, a tanulmány vezetője. "Megnő a nyomás a fejben, a fizikai inaktivitás miatt az izmok és a csontok leépülnek, az egyensúlyérzék megváltozik, és ez az állapot kihat a szív- és érrendszerre is."

A NASA is részt vesz a kutatásban

A kölni kutatók az amerikai űrügynökséggel közösen végzik a kísérletet.

Három csoportra osztják a jelentkezőket. Az alanyok lábát hevederekkel egy deszkához nyomják, hogy a testben azt az érzést keltsék, mintha állnának. A másik csoport erő- és állóképességi edzéseket is végez. A harmadik csoportban az izmokat elektromos impulzusokkal stimulálják. Így már nem is olyan csábító az ajánlat, igaz?

Felfekvés is lehet a hosszú ágynyugalomból

Ha a bőr vérellátása két-három óránál hosszabb ideig szünetel, a bőr elhal. A bőr vérellátásának csökkenése akkor jön létre, ha a bőrre nehezedő nyomás megakadályozza a vér áramlását. Akár a rosszul illeszkedő, nem megfelelő méretű, szoros öltözék, a meggyűrődött ágynemű vagy a sarkat feltörő cipő is elindíthatja a folyamatot.

A felfekvés és a nyomási fekély rendszerint mozgásképtelenséget okozó, hosszú ágynyugalmat igénylő betegségek mellett alakul ki. A tartósan nyomásnak kitett bőrterületeken, elsősorban a csontos alap felett – keresztcsont, sarok – kialakuló bőr- és bőr alatti szövetkárosodást felfekvésnek, illetve nyomási fekélynek (decubitus) nevezzük.

A bőr és az egyéb szövetek vérellátási zavara miatt kialakuló kórfolyamat kezdetben sápadt terület, majd vérbőség, végül elhalásos szövethiány formájában jelenik meg. A mély felfekvés miatt kialakuló fekélyes sebek fertőződése életveszélyes állapotot idézhet elő, magas a vérmérgezés kialakulásának kockázata.

A felfekvés súlyosságának megítélése a bőr vagy a mélyebben fekvő szövetek károsodásának mértéke szerint történik.

  • Enyhe formában a bőrfelület vörösre vagy kékeslilára színeződik, nyomás hatására kifehéredik, vértelenné válik, a bőr érzékeny lehet és viszket. 
  • Súlyosbodás esetén a bőr hám- (epidermisz) és irha- (dermisz) rétegei károsodnak, bőrhiány alakul ki. Az így kialakuló nyílt sebhez vagy hólyaghoz hasonló fekély idővel a bőr összes rétegét érinti, a bőr alatti szövetek is sérülnek a fekély mélyülésével.
  • A legsúlyosabb formában a bőr alatti izmok és csontok is károsodnak.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Miért forog velem a világ? Ilyen tünetek jelzik, ha kiszáradás a szédülés oka



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Kronen Zeitung
# Kutatás # űrtechnika # kísérlet # Vizsgálat # egyensúlyérzék # szív- és érrendszer # izmok # egyensúlyzavar

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés