Ezeket látta már?

Elárasztották a házak környékét a harapós csipkéspoloskák

Hírek
2023. október 12. 16:04
shutterstock 1134116825

A globális felmelegedésnek köszönhetően új poloskafajok jelentek meg Miskolcon is, amelyek nem kis bosszúságot okoznak a városban élőknek.

Többek között ilyen a csipkéspoloska, amely hajlamos elárasztani például a balkonajtókat és -falakat, vagy ablakmélyedéseket. A rovar a nevét kinézetéről kapta, hiszen a szárnya csipkére emlékeztet és csak pár milliméteres, de „harapni” is tud.

Betegséget nem terjeszt

- Az utóbbi néhány évben jelent meg országunkban az észak-amerikai mérsékelt égövből származó tölgy csipkéspoloska, főként a nemzetközi kereskedelem miatt – nyilatkozta korábban a boon.hu-nak Paulovkin András entomológus.

- Az apró, 2-4 milliméteres testméretű rovar a falevelekre a nyálából apró golyókat képez, azon a helyen elsárgul a levél. Ennek közeli rokona a platán csipkéspoloska, amely már régebb óta él hazánkban. Ahogy a nevükből is kiderül, főleg két gyakori fafaj kártevői. A tölgy csipkéspoloskák az utóbbi időszakban tömegesen elszaporodtak. Kirándulások alkalmával, illetve városi környezetben is előfordul, hogy rákerülnek az emberekre. Néha próbaszívásokat végeznek a bőrön, ez azonban nem csípés, tehát nem veszélyes, bár kellemetlen, mivel a poloskák növényi nedvekkel táplálkoznak. Humán fertőzéseket sem tudnak terjeszteni.

Egy élősködők irtásával foglalkozó helyi szakembert is megkérdeztünk, hogy mit tehetünk házilag a kellemetlen vendégek ellen.

A rovarirtó működik

- Ezért a hatékony, nagy tömegű irtására még nincs kidolgozott módszer. Úgyhogy ilyen megrendelést nem is vállalok, ahogy a repülő erdei csótányok ellen sem tudok könnyen fellépni. – nyilatkozta a boon.hu-nak Kiss János bogármérnök.

- Viszont a többi, nagyobb mezei poloskafaj - kínai, zöld bogyómászó, márványpoloska - irtását behatóan ismerem, amelyek ősszel a belső terekbe is beveszik magukat, hogy később ott teleljenek át. Amit a csipkéspoloskáról tudok, az az, hogy ez a legkisebb poloskafaj, amely a közelünkben él és meg is harapja az embert. Alapvetően fák élősködője, így hiába irtjuk ki az éppen a teraszunkon tartózkodó rovarokat, egy idő után újak érkeznek a helyükbe és a felmelegedett falra odaülnek. Ezek olyan nőstények, amelyek télre szeretnék elvermelni magukat.

A csipkéspoloskák ellen a klasszikus rovarirtó szerek is jók, de a legfontosabb a mechanikus védelem.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Mennyi rostra van szüksége egy felnőtt szervezetnek? Itt a válasz!

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: boon.hu
# rovar # poloska # élősködők # felmelegedés # csipkéspoloska

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés