Hogyan kezeljük a friss műtéti sebet otthon?
A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideójából kiderül.
- A Semmelweis Egyetem új oktatóvideója felhívja a figyelmet az otthoni sebkezelés kritikus lépéseire műtét után.
- Dr. Klárik Zoltán sebész elmondta: a helytelen sebápolás fertőzésekhez, gyulladásokhoz vezethet.
- Steril körülmények, összeálló kötés, és higiénia elengedhetetlenek a komplikációk megelőzéséhez.
- Rossz sebgyógyulási jelek, mint fájdalom vagy gennyes váladék, esetén azonnali szakorvosi vizsgálat szükséges.
- A videó hangsúlyozza: korai beavatkozás és kellő óvatosság javítják a gyógyulás esélyét.
Minden műtéten átesett betegnek otthonában kell folytatnia a sebkezelést. A nemzetközi statisztikák alapján azonban hozzávetőleg minden ötvenedik páciens a helytelen otthoni sebkezelés miatt további rendszeres ambuláns ellátásra szorul. A Semmelweis Egyetem legújabb oktatóvideója a helyes sebellátással összefüggő helyzeteket mutatja be.
– A friss műtéti seb gondozása kritikus a gyors és szövődménymentes gyógyulás érdekében. Fontos, hogy a sebet steril körülmények között tartsuk, és elkerüljük a szennyeződést – mondja dr. Klárik Zoltán égés-sebész szakorvos.
A Semmelweis Egyetem Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika Sebkezelő Munkacsoportjának vezetője hozzáteszi, hogy a sebgyulladás leggyakoribb oka a fertőzés, ha ugyanis nem megfelelően kezeljük a heget, akkor baktériumok, vírusok vagy gombák juthatnak bele.
Gyulladáshoz vezethet többek között, ha mosatlan kézzel érintjük a sebet, ha a kötés elmozdul és a seb fedetlenné válik, esetleg a túl szoros ruházat, vagy túlzott mozgás hatására a seb szétnyílik. A heg környezetének túlzott melegsége és páratartalma ugyancsak elősegíti a baktériumok szaporodását, ezért például nyáron vagy forró, párás környezetben könnyebben begyulladhat.
A friss seb védelme – különösen az első 24-48 órában – kiemelten fontos, amikor a gyógyulási folyamat elkezdődik. A sebet általában csak akkor érheti víz, ha már záródott, és nincs aktív vérzés vagy váladékozás. Zuhanyozás legtöbbször 72 óra elteltével megengedett, de ilyenkor is gondoskodni kell arról, hogy a seb száraz maradjon, ehhez használhatunk vízálló kötést – tanácsolja a sebész.
A seb otthoni ápolása során a sebzáródás után langyos vízzel vagy fiziológiás sóoldattal öblítsük le a területet! Fertőtlenítésre pedig jód- vagy klórhexidin-tartalmú oldatot használjunk és cseréljük a kötést naponta vagy szükség szerint, ha az átnedvesedik vagy szennyeződik! Fontos, hogy steril, légáteresztő kötést használjunk!
Azonnal forduljunk orvoshoz, ha a seb fájdalma elviselhetetlen vagy hirtelen jelentkezik és folyamatosan súlyosbodik, a váladékozás mennyisége vagy jellege kóros (pl. gennyes vagy sűrű véres)!
Láz, rossz közérzet, vagy egyéb hirtelen jelentkező, helyi erős tünet (felmelegszik, kipirul a bőr, nagyobb duzzanat) esetében is érdemes felkeresni a szakorvost, vagy rendelési időn kívül az ügyeletre menni! Ne alkalmazzunk vény nélkül kapható kenőcsöket vagy krémeket anélkül, hogy orvosunkkal konzultálnánk! Legyünk körültekintőek az otthoni sebkezelés során, a korai beavatkozás segít megelőzni a fertőzés tovább terjedését és elősegíti a gyógyulást – tanácsolja dr. Klárik Zoltán.
Videó: Bak Márton, Bartincki Tamara, Bártfai-Ádám Júlia, Botos Róbert, Cabello-Colini Kristóf, Dávid Orsolya, Gál Bettina, Grőger Nándor, Kovács Eszter, Krasznay István, Varga Zétény, Zsemlye Anita – Semmelweis Egyetem; szakértő: dr. Klárik Zoltán
Hogyan gyógyulnak a sebek?
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!