Ezeket látta már?

WHO: a budapesti miniszteri konferencia megerősítette a civil szervezetek követeléseit

Hírek
2023. július 11. 09:04
Ecoforum Delegation, WHO, környezet, klímaváltozás

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai tagországainak miniszterei és más képviselői 2023. július 5-7. között Budapesten találkoztak a Hetedik Környezet és Egészség Miniszteri Konferencián, hogy meghatározzák a jövőbeli környezetvédelmi és egészségügyi prioritásokat.

A Levegő Munkacsoport is részt vett ezen a kulcsfontosságú rendezvényen azzal a céllal, hogy fokozza a civil társadalom szerepvállalását a környezetegészségügy különböző területein.

Világszerte évente minden hatodik halálesetért a környezetszennyezés felelős, elsősorban a levegő- és zajszennyezés, a fokozódó hőhullámok, a vegyi anyagoknak és a növényvédő szereknek való káros kitettség révén. Számos krónikus és akut betegséget okoz vagy súlyosbít, például rákot, szív- és érrendszeri és légzőszervi betegségeket, cukorbetegséget, elhízást, valamint mentális betegségeket.

A Levegő Munkacsoport szakpolitikai munkatársa, Tarr Katalin egy magas szintű panelbeszélgetésen szólalt fel a részt vevő civil szervezeteket tömörítő Európai ECO Forum delegációjának képviseletében. Arra hívta fel a résztvevők figyelmét, hogy kulcsfontosságú a civil társadalom szerepe az előttünk álló környezeti és egészségügyi kihívások megoldásában. A civil szervezetek számtalan olyan kezdeményezést hajtanak végre, amelyek támogatják a WHO céljait, mint például a tiszta levegő és víz, a méregmentes környezet megteremtése, valamint az éghajlatváltozással szemben ellenálló, egészséges és biztonságos települések kialakítása. Régiónk számos országában azonban a kormányok megpróbálják korlátozni a civil társadalom szerepvállalását, aláásva munkájuk jogi és pénzügyi alapjait, ami súlyos környezeti és egészségügyi következményekkel jár. Ennek megállításához a civil társadalmi szervezeteket jelentősen meg kell erősíteni, például ki kell terjeszteni a nyilvánosság részvételi jogait és a gyakorlatban biztosítani kell a civil javaslatok bevonását a döntéshozatalba, valamint a civil társadalom jó gyakorlatait be kell építeni a nemzeti programokba és jogszabályokba.

Az eseményen az európai környezetvédelmi és egészségügyi miniszterek elfogadták a Budapesti Nyilatkozatot, amely konkrét intézkedéscsomagot fogalmaz meg a hármas környezeti válság – az éghajlatváltozás, a környezetszennyezés és a biológiai sokféleség csökkenése – egészségügyi következményeinek mérséklése érdekében. Ez a nyilatkozat egyfajta útitervként szolgál majd a WHO európai tagjai számára a következő néhány évre. A dokumentum számos olyan konkrét intézkedést tartalmaz, melyért a Levegő Munkacsoport már évtizedek óta küzd, többek között például a légszennyezés megfékezése, a gépjárműforgalom csökkentése, a zöldfelületek védelme és növelése.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Áram az űrből: decemberben telepítik az első napelemfarmot



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# WHO # fenntarthatóság # Cukorbetegség # klímaváltozás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés