Ezeket látta már?

Szulforafán: újabb őrület vagy ez lehet a rák természetes ellenszere? Ilyen hatást várhat tőle

Gyógyszerterápia
2024. november 01. 18:24
brokkoli csíra szulforafán hatása rák ellen

A keresztesvirágú zöldségek (brokkoli, kelbimbó, kelkáposzta, karfiol, káposzta) már régóta a daganatellenes kutatások középpontjában állnak a szulforafán okán.

A brokkolicsíra és a brokkoli egyaránt dúskál a szulforafánban, csakúgy, mint a káposztafélék. Újdonság, hogy már étrend-kiegészítőként is megvásárolható a szulforafán, amelyhez egyesek daganatmegelőző, vércukorszintcsökkentő, antioxidáns és egyéb hatásokat kötnek. Bemutatjuk, hogy milyen hatásai vannak a szulforafánnak, és milyen formában, miként lehet érdemes magunkhoz venni.

A szulforafán egy „trükkös” vegyület: ahhoz, hogy működőképes legyen, előbb aktiválni kell

A szulforafán egy növényi eredetű vegyület, és a neve is mutatja, hogy kéntartalmú molekuláról van szó. Noha több helyen azt lehet olvasni, hogy a szulforafán a brokkoliban és a keresztesvirágúakban, így a fodros kelben (=kale), káposztákban, karfiolban, kelbimbóban, vízitormában, rukkolában található meg, ez nem teljesen helytálló. Az említett növényekben ugyanis nem maga a szulforafán, hanem annak egyik elővegyülete, az ún. glükorafanin található meg. Ahhoz, hogy a növényekben lévő glükorafanin szulforafánná alakuljon, enzimatikus aktiválásra van szükség.

Az aktiváló enzim neve: mirozináz

Vagyis: a glükorafaninból a mirozináz enzim szulforafánt állít elő. Ahhoz, hogy a mirozináz enzim működésbe lépjen, valamilyen sérülésnek kell érnie a növényt. Ez evolúciós okokkal magyarázható: a szulforafán előállításának a célja a növény védelme sérülések esetén. Vagyis, ha a növényt összetörjük, -aprítjuk, -vágjuk vagy -rágjuk, akkor működésbe lép a növényben lévő mirozináz enzim és az emberi szervezet számára hasznos szulforafán fog keletkezni.

Főként kémcsövekben és állatkísérletekben igazolták a szulforafán hatását

Laboratóriumi körülmények között több esetben is kimutatták azt, hogy a szulforafán csökkenti a daganatok méretét. Nem ismert azonban, hogy ez az eredmény átvihető-e a humán terápiába, vagyis azt nem igazolták, hogy daganatos betegeknél a szulforafán fogyasztása csökkenti-e a tumor méretét. Tény azonban, hogy a növényekben, így akár a brokkoliban, káposztafélékben dús diéta a daganatok kisebb rizikójával társul, mint a növényekben szegény táplálkozás. Megéri tehát zöldségeket, köztük brokkolit és egyéb keresztesvirágúakat fogyasztani!

A szulforafánhoz antioxidáns hatást is kötnek a vizsgálatok, tehát a szulforafán kivédheti a sejteket és a genetikai anyagot is károsító szabad gyökök hatását. A mindennapi életben ennek jelentősége lehet például a napsugárzás ultraibolya sugarai által okozott károsodások kivédésében éppen úgy, mint a daganatok kialakulásának gátlásában.

Szintén állatkísérletek és kémcsőkísérletek utalnak arra, hogy a szulforafán kedvezően hathat a szívműködésre, az erek egészségére és csökkentheti a vérnyomást.

A 2-es típusú cukorbetegség vonatkozásában humán vizsgálat eredményei is rendelkezésre állnak, és bizakodásra adnak okot. A 12 héten keresztül rendszeresen brokkolicsírát fogyasztó diabéteszes betegeknél ugyanis 6,5 %-kal csökkent az éhomi vércukorszint, és a hosszú távú cukoranyagcserét leíró HgbA1c-szint is kedvezően alakult.

Egy másik humán vizsgálat szerint 4 héten át napi 20 g szulforafánban gazdag brokkolicsíra fogyasztása javította a székrekedéses panaszokat.

Mint látható, a szulforafán hatásai szerteágazóak lehetnek, és számos szerv/szervrendszer működését befolyásolhatják előnyösen, noha kijelenthető, hogy további humán vizsgálatokra van szükség annak érdekében, hogy a szulforafán hatásai tisztázhatók, alátámaszthatók legyenek.

Nyersen vagy minimálisan hőkezelve a leginkább hatásos, és persze aprítva, alaposan megrágva

A brokkoli, a brokkolicsíra és az egyéb keresztesvirágúak fogyasztása egyértelműen egészségesnek tekintendő,- nem csak a bennük található szulforafán miatt.

Érdemes azonban néhány konyhatechnikai fogásra odafigyelni annak érdekében, hogy maximalizálhassuk az elfogyasztott zöldségek szulforafán-tartalmát.

1. A hőkezelés roncsolja a mirozináz enzimet, vagyis a tartósan magas hőmérséklet ahhoz vezethet, hogy kevesebb szulforafán fog keletkezni a glükorafaninból. Ezt kivédendő, a brokkolit és a káposztaféléket érdemes nyersen vagy csak minimálisan hőkezelve fogyasztani. A tartós főzés vagy mikrohullámú kezelés helyett a pár percig történő, maximálisan 140 °C-on történő párolásuk javasolható.

2. A brokkoli, karfiol és egyéb növények darabolását, aprítását érdemes még hőkezelés előtt elvégezni, hogy minél korábban működésbe léphessen a mirozináz enzim.

3. A brokkolit és társait érdemes alaposan aprítva, megrágva fogyasztani.

4. Társítsa mustármaggal vagy száraz mustárral, azaz porrá őrölt mustármaggal a szulforafános zöldségeket! Hasznos tudni, hogy a mustármag természetes mirozináz enzimben gazdag, és a jelenléte hozzájárulhat ahhoz, hogy a brokkoliból és társaiból több szulforafán szabadulhasson fel.

Szulforafános étrend-kiegészítők is elérhetők már

A szulforafán akár már a polcokról is leemelhető por, kapszulák formájában, illetve beszerezhető „önmagát aktiváló” formában, azaz mirozináz enzimmel kevert glükorafaninként. A dozírozást illetően pontos dózisok nem adhatók meg, hiszen egyelőre nem ismert az, hogy mekkora dózisokhoz milyen élettani hatás rendelhető.

Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész

Egészséges receptek: brokkolis fussilli tészta
Egészséges recept

Egészséges receptek: brokkolis fussilli tészta



Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Healthline
# brokkoli # csíra # brokkolicsíra # szulforafán # rák # daganat # tumor # rákterápia # rákkezelés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés