Ezeket látta már?

Gyógyszerazonosítás: egy azonosító+70 forint= nincs hamis gyógyszer

Gyógyszerterápia
2019. április 09. 13:01
gyógyszerazonosító

Mit jelent az európai gyógyszerazonosítási rendszer? Többet kell sorban állni, ha receptet váltanak ki? Többe kerülnek majd esetleg a gyógyszerek?

A 2018-as év az e-receptről szólt a gyógyszertárakban. Azonban 2019 sem maradt újdonság nélkül: 2019. február 9-től elindult az európai gyógyszerazonosítási rendszer. Mit jelent mindez a betegek szempontjából? Biztos, hogy nem kaphatnak hamisított gyógyszert a patikákban?

Gyógyszerazonosítási rendszer

A 2019. február 9-én elindult gyógyszerazonosítási rendszer az Európai Unió országait, így Magyarországot is érinti. A rendszer lényege, hogy valamennyi, vényköteles gyógyszert tartalmazó dobozt a gyártók egyedi, speciális azonosítóval, ún. DataMatrix kóddal látnak el. A gyártók ezeket a kódokat felküldik az európai központi adattárházba (EU Hub), ami a célország tárhelyére (Magyarországon ez a HUMVS) továbbítja azt. 

A gyógyszerek patikában való kiadásakor ezt az egyedi azonosítót kell egy olvasóval leolvasni, és ez alapján azonnal kiderül, hogy az adott doboz gyógyszer hamisított-e, már egyszer korábban eladott gyógyszer-e stb. Ideális esetben mindössze annyit jelez vissza a rendszer, hogy a hatályos előírásokat követve, legálisan forgalomba került termékről van szó, majd az adott gyógyszer betegnek való kiadását követően deaktiválódik az azonosító. 

Ebből a folyamatból a gyógyszerét kiváltó beteg mindössze annyit érzékelhet, hogy a gyógyszert kiadó gyógyszerész vagy szakasszisztens a gyógyszeres doboz DataMatrix kódját egy pillanatra a leolvasó alá tartja.

Az európai patikákban nem fognak hamisított gyógyszert kiadni

A rendszer biztosítja azt, hogy ne kerüljön a legális gyógyszerértékesítési láncba, azaz a patikákba hamisított gyógyszer. Megjegyzendő, hogy Magyarországon a gyógyszerbiztonság az európai rendszer bevezetését megelőzően is példaértékű volt, a gyógyszertárakban nem fordult elő hamisított gyógyszer.

A gyógyszerazonosítási rendszer a teljes európai gyógyszerpiacot érinti; számokban kifejezve: 4600 gyártóhelyet, 177 ezer gyógyszertárat, és éves szinten körülbelül 17 milliárd doboz gyógyszert. Ennek részeként Magyarországon több mint 2300 közforgalmú gyógyszertárnak kellett szerződést kötnie a hazai adattárházat működtető HUMVO Nonprofit Zrt-vel.

A patikákon kívül lehetnek hamisított gyógyszerek

Sajnálatos tény, hogy a legális gyógyszerellátási láncon kívül, azaz a piacokon, a konditermekben vagy különféle internetes site-okon továbbra is jelen lehetnek a hamisított, és ebből eredően minőségi hibás és egészségügyi kockázatot jelentő gyógyszerek. Statisztikák alapján a lakosság közel 7 %-a illegális úton (gyógyszertáron kívüli megoldással) szerzi be a gyógyszereit, a hamisított gyógyszerek jelentette veszélynek kitéve magát. 

A gyógyszerazonosítási rendszer garantálta biztonságnak ára van

Az egyedi azonosítás a gyártók kalkulációi szerint gyógyszeres dobozonként körülbelül 70 Ft többletkiadást jelent,- idén.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész
# hamis gyógyszer # gyógyszerazonosítási rendszer # Európai Unió # vényköteles # gyógyszer # ellenőrzés # vizsgálat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés