Ezeket látta már?

Mikor okozhat májkárosodást a paracetamol? A szakgyógyszerész elárulja

Gyógyszerterápia
2024. november 06. 23:04
paracetamol fájdalomcsillapító gyógyszer máj méreg

Valóban májtoxikusak a vény nélkül kapható fájdalom- és lázcsillapító gyógyszerek? A szakgyógyszerész elmondja!

Az interneten keringenek olyan információk, amik szerint a paracetamol erős májkárosító, ezért a használata kerülendő, különösen az idős korúaknál. A hatásosság és a biztonságosság szempontjait figyelembe véve jártunk utána annak, hogy valóban árthat-e, ha paracetamollal kezeljük a fájdalmat, lázat.

1. igazság: minden gyógyszernek van mellékhatása, ez alól a paracetamolos patikaszerek sem kivételek

A gyógyszerek vagy egyéb kémiai ágensek okozta májkárosító hatással, vagyis májtoxicitással mintegy 600 különféle vegyület esetén kell számolni. Közéjük sorolható a paracetamol (=acetaminofén) is. Leszögezendő, hogy előírásszerű paracetamol-alkalmazás esetén igen alacsony a májkárosodás rizikója. A májkárosodás jellemzően akkor lép fel, ha valaki túladagolja a paracetamolt vagy egyéb májkárosító anyagot (pl. alkohol) is fogyaszt mellette.

A májkárosító mellékhatáson kívül más mellékhatások alig-alig írhatók a paracetamol számlájára, így összességében véve egy jól tolerálható, biztonságosan alkalmazható hatóanyagról van szó.

Akik úgy vélik, hogy a paracetamol helyett alkalmazott egyéb fájdalomcsillapítók kockázatoktól mentes választást kínálnak, azok tévednek. Vegyük például az ún. nem szteroid gyulladáscsökkentőket (NSAID-okat) (pl. dexibuprofén, dexketoprofén, diklofenák, ibuprofén, naproxen), amelyek szintén elérhetők vény nélkül! Noha ez utóbbi hatóanyagoknál a májkárosodás nem jön szóba, jelentős arányban előfordulhat gyomor- és bélrendszeri fekélyesedés és vérzés a szedésük következtében. Röviden tehát azt lehet mondani, hogy más fájdalomcsillapító hatóanyagoknál is vannak mellékhatások, de más jellegűek.

2. igazság: a paracetamol mellékhatásai kivédhetők, ha valaki odafigyel arra, hogy mennyi gyógyszert vesz be

A paracetamol igazoltan hatásos láz- és fájdalomcsillapító, ami az előírásszerű adagolás betartása esetén csak kevés mellékhatással rendelkezik. Érvényes a középkorban született, Paracelsus nevéhez köthető megállapítás, miszerint dózis teszi a mérget. Napi 1500 mg paracetamol gyógyít és nem okoz májkárosodást, míg 15000 mg paracetamol egyszerre bevéve már halálos méreg lehet.

Aranyszabályok paracetamol-alkalmazáshoz

Eleve májkárosodott személyeknél, alkoholbetegeknél a paracetamol alkalmazása kerülendő. Amennyiben alkalmazható a paracetamol, akkor a felnőtteknél egyszeri adagként 500-1000 mg paracetamol vehető be, és ennek a bevétele leghamarabb 4 óránként ismételhető meg, ugyanakkor a napi 4000 mg-ot (= 4 grammot) nem szabad túllépni.

  • Tekintve azt, hogy a paracetamol-tabletták általában 500 mg paracetamolt tartalmaznak, ez azt jelenti, hogy naponta maximum 8 tabletta vehető be.
  • Csecsemőknél általában legkorábban 3 hónapos kortól adható a paracetamol.
  • Csecsemőknél és gyermekeknél az adagolást illetően a betegtájékoztatóban leírtak az irányadók.

Ennek ellenére előfordul – szándékos vagy véletlen dozírozási hibákra visszavezethetően – paracetamol okozta májkárosodás, májelégtelenség. Ha valakinél véletlen vagy szándékos módon paracetamol-túladagolás történik, azonnal mentőt kell hívni. A paracetamol-túladagolás esetére létezik antidótum (= ellenszer), ami az acetil-cisztein. Az acetil-cisztein azonnali adagolásával (kórházi körülmények között) általában megelőzhető a súlyos májkárosodás és a súlyos májkárosodással összefüggő elhalálozás.

A paracetamol mérgezés klinikai tünetei:

  • Az első 24 órában tünetmentesség jellemző vagy hasi panaszok alakulhatnak ki pl. hányinger, hányás, rossz közérzet
  • A máj elhalása (=májnekrózis) 24 óra elteltével fejlődhet ki; ekkor már kóros májenzimszintek tapasztalhatók és a has jobb felső negyedében fájdalom lép fel
  • Későbbiekben kialakulhat – többek között – májelégtelenség, hipoglikémia, veseműködési zavar, tejsavas acidózis, illetve elhalálozás

3. igazság: a legtöbb paracetamolhoz köthető haláleset szándékos túladagolás következménye

Magyarországon évente pár tucat paracetamol mérgezéses eset fordul elő. A véletlen túladagolás tipikusan időseknél, illetve csecsemő- és kisgyermekkorban fordul elő. Emellett, a paracetamol az öngyilkossági kísérletek során is alkalmazott eszköz,- különösen a fiatalok és a nők körében.

Egyesült Királyság-beli statisztikák alapján az akut májkárosodott betegek mindössze 8 %-a mondta azt, hogy esetükben véletlenszerű volt a paracetamol túladagolás. Az Amerikai Egyesült Államokban pedig a paracetamol-túladagolásos esetek csupán 25-30%-át tekintik véletlenszerű túldozírozás miatt bekövetkezőnek.

Útravaló

A paracetamol az előírásszerű adagolás betartása mellett felnőttek és gyermekek körében egyaránt hatásos fájdalom- és lázcsillapító hatóanyag. Ezt igazolja az is, hogy a fájdalmak több típusában és számos betegcsoportban – hazai és nemzetközi szakmai szervezetek ajánlásai alapján - a paracetamol az elsőként választandó fájdalom- és lázcsillapító hatóanyag. Potenciálisan toxikus hatások esetleges fellépésével csak a napi maximális dózisok többszörösének (általában legalább háromszorosának) a bevételekor lehet számolni.

Nemzetközi tapasztalatok szerint ilyen mértékű túladagolás leginkább szándékosan következik be. Körültekintő alkalmazással, ésszerű öngyógyszereléssel, a kezelőorvos és a gyógyszerész tanácsainak betartásával a paracetamolnak kiemelt helye van a gyógyszeres terápiában és a házi patikákban egyaránt.

Így szedje a fájdalomcsillapítót, és kevesebb lehet a mellékhatása!
Cikkajánló

Így szedje a fájdalomcsillapítót, és kevesebb lehet a mellékhatása!



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Források:

  • [1] Davern TJ. Clin Liver Dis. 16, 231-245. 2012.
  • [2] Ferner RE et al. BMJ 342:d2218; 2011
  • [3] Hazai E et al. Orvosi Hetilap 142, 345-349. 2001.
  • [4] Prescott LF. Paracetamol (acetaminophen): a critical bibliographic review. 2nd Ed. Taylor
  • & Francis 587-588. 2001.
  • [5] www.ogyei.gov.hu gyógyszerinformációk
  • [6] American Academy of Pediatrics. Committee on Drugs. Pediatrics 108, 1020-1024. 2001.
  • [7] www.pharmazeutische-zeitung.de/index.php?id=40121&no_cache=1&; 2023.dec.2.
  • [8] Daly FFS et al. MJA 188, 296-301. 2008.
  • [9] Dart RC et al. Clin Toxicol. (Phila.) 44, 1-18. 2006.
  • [10] Starship Children’s Health Clinical Guideline; 2014-04-11
  • [11] www.patient.co.uk/doctor/paracetamol-poisoning; 2014-04-11
  • [12] Alander SW et al. Arch Pediatr Adolesc Med. 154, 346-350. 2000.
  • [13] Kjartansdottir I et al. Scand J Gastroenterol. 47, 1344-1352. 2012.
  • [14] Sheen CL et al. QJM 95, 609-619. 2002.
  • [15] Makin AJ et al. Gastroenterology 109, 1907-1916. 1995.
  • [16] Schiodt FV et al. NEJM 337, 1112-1117. 1997.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# paracetamol # fájdalomcsillapító # gyógyszer # máj # méreg

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés