Ezeket látta már?

Új típusú kemoterápiás készítményt fejlesztenek a Debreceni Egyetem vezetésével

Hírek
2025. május 07. 14:34
hírek új kemoterápia fejleszt Debreceni Egyetem NextNano4Cancer

Komoly áttörést hozhat a rákkezelésben.

Egy, a rákos elváltozások kemoterápiás kezelésében a remények szerint áttörést hozó új típusú készítmény fejlesztésére nyert támogatást egy nemzetközi kutatócsoport-hálózat, amit a Debreceni Egyetem vezet. A NextNano4Cancer projektben tajvani, francia, spanyol, román és magyar szakemberek működnek együtt.

Támogatást nyert a Debreceni Egyetem (DE) által vezetett nemzetközi kutatási konzorcium az ERA4Health partnerség keretében meghirdetett Nano and advanced technologies for disease prevention, diagnostic and therapy (NANOTECMEC) című pályázaton. A kiírásra csaknem tízszeres volt a túljelentkezés, a döntéshozók kétfordulós értékelés után választották ki a támogatott terveket.

A győztes NextNano4Cancer projekt szakmai vezetője Bácskay Ildikó, a DE Gyógyszerésztudományi Kar (GYTK) dékánja. A konzorcium tagjai között olyan rangos nemzetközi intézmények szerepelnek, mint a Tajpeji Orvostudományi Egyetem (Taipei Medical University), a Claude Bernard Egyetem Lyon 1. (ENS Lyon), a Spanyol Nemzeti Kutatási Tanács (CSIC), az aradi Vasile Goldiș Nyugati Egyetem, valamint a magyar Cylolab Kft.

A DE GYTK vezetésével május 1-jén elindult NextNano4Cancer projekt célja áttörést elérni a rákkutatásban egy új típusú kemoterápiás készítmény fejlesztésével.

- Ez egy nagy mérföldkő a kar életében. A projektben a nemzetközi és az ipari kutatói hálózat együtt dolgozik új daganatellenes célpontok azonosításán, valamint olyan nanoszintű hatóanyag-leadó rendszerek kialakításán, amelyek eddig nem vizsgált módon egyesítik a makrociklusos vegyületek, például a kalixarén- és dinarén-származékok, valamint a ciklodextrinek tulajdonságait – magyarázta Bácskay Ildikó.

Hozzátette: a kutatás különlegessége, hogy a CK2 enzim új típusú gátlószereit (CK2i) önszerveződő szupramolekuláris nanorendszerbe ágyazva juttatják el a daganatos sejtekhez, javítva ezzel a kezelés célzottságát és hatékonyságát, valamint segítve a gyógyszer-rezisztencia (MDR) leküzdését. A kutatás előkészíti egy GMP-kompatibilis gyártási folyamat tervezését is, hogy a legígéretesebb formulációk a későbbiekben klinikai fejlesztésre is alkalmassá váljanak.

Összegezve

  • A Debreceni Egyetem vezetésével nemzetközi kutatócsoport új kemoterápiás készítményt fejleszt a rákkezelés áttörése érdekében.
  • A NextNano4Cancer projektben tajvani, francia, spanyol, román és magyar szakemberek működnek együtt.
  • A projekt célja nanoszintű hatóanyag-leadó rendszerek tervezése, makrociklusos vegyületek és önszerveződő nanorendszerek felhasználásával.
  • A kutatás a CK2 enzim gátlószereire, a daganatos sejtek célzott elérésére és a gyógyszer-rezisztencia leküzdésére fókuszál.
  • A projekt előkészíti a klinikai fejlesztésre alkalmas gyógyszerformulák gyártási folyamatát.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Debreceni Egyetem
# hírek # debreceni egyetem # kemoterápia # rákkezelés # fejlesztés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés