Ezeket látta már?

Halálos szuperbaktériumot fedeztek fel, amely orvosi műanyagon lakmározik

Hírek
2025. május 26. 22:05
veszélyes kórházi szuperbaktérium orvosi műanyaggal táplálkozik

Képes megemészteni bizonyos orvosi műanyagokat, beleértve a varratokban, stentekben és implantátumokban használtakat is.

A tudósok felfedeztek egy veszélyes kórházi szuperbaktériumot, amely orvosi műanyaggal táplálkozik, ami potenciálisan megnehezíti az elpusztítását, és nagyobb valószínűséggel okoz tartós fertőzéseket a betegeknél. A kórházakban gyakran előforduló szuperbaktérium képes megemészteni bizonyos orvosi műanyagokat, beleértve a varratokban, stentekben és implantátumokban használtakat is - írta meg a blikk.hu a Cell Reports folyóiratban publikált tanulmány alapján.

A Cell Reports folyóiratban publikált tanulmány elsőként mutatja be, hogy ez a fajta baktérium képes lebontani a polikaprolaktont (PCL), egy biológiailag lebomló műanyagot, amely olyan tárgyakban található, mint a stentek, sebészeti hálók, gyógyszeradagoló tapaszok és varratok. Ez megkérdőjelezi azt a régóta fennálló hiedelmet, hogy az orvosi műanyagok immunisak a mikrobiális támadásokra.

Újra kell gondolnunk azt a kérdést, hogy hogyan élhetnek meg a kórokozók a kórházi környezetben – mondta Ronan McCarthy professzor, a tanulmány vezetője. Az ilyen képességgel rendelkező kórokozók kórházi túlélési ideje ugyanis hosszabb, illetve minden olyan orvostechnikai eszköz vagy kezelés, amely műanyagot tartalmaz, érzékeny ponttá válhat.

A műanyag mindenhol jelen van a modern orvostudományban: orvosi eszköz lehet érintett, mint azt korábban gondolták

A kutatók nemcsak a baktérium étvágyát figyelték meg, hanem pontosan meghatározták a kárt okozó enzimet is. A Pap1 nevű enzimet egy Pseudomonas aeruginosa törzsből izolálták , amelyet egy beteg sebéből vettek.

A Pseudomonas aeruginosa azon baktériumok közé tartozik, amelyek a kórházi fertőzések többségéért felelősek, és képesek ellenállni az antibiotikumoknak. Szerepel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) új kezelésekkel kapcsolatos kritikus prioritási listáján, és a katéterrel összefüggő húgyúti fertőzések és a lélegeztetőgéphez kapcsolódó tüdőgyulladás egyik fő oka – mindkettő műanyag alapú orvosi berendezéseket érint.

Laboratóriumi tesztek során egy műanyagminta közel 80%-át lebontotta mindössze egy hét alatt. Ennél is megdöbbentőbb, hogy a baktérium a műanyagot használta egyetlen energiaforrásként – lényegében „megette” azt, hogy életben maradjon.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: blikk.hu
# szuperbaktérium # antibiotikum # orvosi műanyag # Kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés