Halálos szuperbaktériumot fedeztek fel, amely orvosi műanyagon lakmározik
Képes megemészteni bizonyos orvosi műanyagokat, beleértve a varratokban, stentekben és implantátumokban használtakat is.
A tudósok felfedeztek egy veszélyes kórházi szuperbaktériumot, amely orvosi műanyaggal táplálkozik, ami potenciálisan megnehezíti az elpusztítását, és nagyobb valószínűséggel okoz tartós fertőzéseket a betegeknél. A kórházakban gyakran előforduló szuperbaktérium képes megemészteni bizonyos orvosi műanyagokat, beleértve a varratokban, stentekben és implantátumokban használtakat is - írta meg a blikk.hu a Cell Reports folyóiratban publikált tanulmány alapján.
A Cell Reports folyóiratban publikált tanulmány elsőként mutatja be, hogy ez a fajta baktérium képes lebontani a polikaprolaktont (PCL), egy biológiailag lebomló műanyagot, amely olyan tárgyakban található, mint a stentek, sebészeti hálók, gyógyszeradagoló tapaszok és varratok. Ez megkérdőjelezi azt a régóta fennálló hiedelmet, hogy az orvosi műanyagok immunisak a mikrobiális támadásokra.
– Újra kell gondolnunk azt a kérdést, hogy hogyan élhetnek meg a kórokozók a kórházi környezetben – mondta Ronan McCarthy professzor, a tanulmány vezetője. Az ilyen képességgel rendelkező kórokozók kórházi túlélési ideje ugyanis hosszabb, illetve minden olyan orvostechnikai eszköz vagy kezelés, amely műanyagot tartalmaz, érzékeny ponttá válhat.
A műanyag mindenhol jelen van a modern orvostudományban: orvosi eszköz lehet érintett, mint azt korábban gondolták
A kutatók nemcsak a baktérium étvágyát figyelték meg, hanem pontosan meghatározták a kárt okozó enzimet is. A Pap1 nevű enzimet egy Pseudomonas aeruginosa törzsből izolálták , amelyet egy beteg sebéből vettek.
A Pseudomonas aeruginosa azon baktériumok közé tartozik, amelyek a kórházi fertőzések többségéért felelősek, és képesek ellenállni az antibiotikumoknak. Szerepel az Egészségügyi Világszervezet (WHO) új kezelésekkel kapcsolatos kritikus prioritási listáján, és a katéterrel összefüggő húgyúti fertőzések és a lélegeztetőgéphez kapcsolódó tüdőgyulladás egyik fő oka – mindkettő műanyag alapú orvosi berendezéseket érint.
Laboratóriumi tesztek során egy műanyagminta közel 80%-át lebontotta mindössze egy hét alatt. Ennél is megdöbbentőbb, hogy a baktérium a műanyagot használta egyetlen energiaforrásként – lényegében „megette” azt, hogy életben maradjon.
Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!