Ezeket látta már?

Ezzel az egyszerű trükkel könnyen kommunikálhat a macskájával

Nevelés
2025. április 22. 19:42
nevelés kommunikáció macska nyelv

Így lehet tudatosan, macskanyelven „beszélni” a cicánkkal.

Sokan érzik úgy, hogy a cicájuk egy rejtély – szeretettel bújik hozzájuk, majd pár pillanattal később fitymálva elsétál. Aztán ott van az a hirtelen játékos harapás, amit senki sem tud hova tenni. De mi lenne, ha azt mondanám, hogy van egy tudományosan alátámasztott módszer, amellyel valóban beszélhetnek a macskájuk nyelvén?

Hogyan lehet kommunikálni a macskákkal?

Egy új kutatás szerint – amelyet a University of Sussex és a Portsmouth Egyetem munkatársai végeztek – létezik egy apró, mégis igen hatékony trükk: a lassú pislogás. Ha hunyorítanak egy macskára, majd lassan lehunyják a szemüket, az olyan a cica számára, mintha azt mondanák: „megbízom benned, nem jelentesz veszélyt”. A macskák egymás között is hasonlóan kommunikálnak – egyfajta nonverbális mosoly ez, amelyet ha viszonzásként is megkapnak, az valódi kapcsolatot jelez.

Az állatorvosok is gyakran alkalmazzák ezt a módszert rendelői környezetben. Ha egy idegesebb cica érkezik vizsgálatra, leülnek mellé elfordított testtartással (hogy ne legyümk túl direktek, ijesztők az állat számára), majd lassan hunyorítanak felé. Egy-két perc elteltével a macska visszanéz, és viszonozza a pillantást. Ez annak a jele, hogy elkezdett beszélgetni a cicával, csak épp hang nélkül, a saját nyelvén.

Persze a kommunikáció nem áll meg a pislogásnál. A macskák testtartása, a farkuk mozgása, a hangszínük és még az étkezési szokásaik is mind üzenetet hordoznak. Egy magasabb, nyugodt hang például sokkal bizalomgerjesztőbb, mint a hirtelen, mélyebb hanghordozás. A cica farka, ha egyenesen áll, gyakran örömet vagy kíváncsiságot jelez. Ha viszont csóválja, vagy éppen lelapul, akkor lehet, hogy zavarja valami – vagy valaki.

Talán meglepő lehet, de a játék is egyfajta párbeszéd

Ha rendszeresen játszanak vele, megtanulja, hogyan lehet együttműködni. A játékban ott rejlik az ismerkedés, a határok felfedezése, és a közös öröm pillanata. Ez a közös nyelvük egyik legfontosabb rétege.

A macskákat gyakran öntörvényűnek, maguknak való lényeknek tartjuk, pedig nagyon is figyelnek ránk. Csak meg kell tanulnunk úgy közeledni hozzájuk, ahogyan ők azt kényelmesnek érzik. A lassú pislogás ehhez egy remek kiindulópont – egy meghívás, amit ha elfogadnak, egy újfajta kapcsolat bontakozhat ki köztünk és négylábú társaink között.

Ha legközelebb a cicájukra néznek, próbálják ki: egy halk sóhaj, egy lassú pillantás, és talán visszajön az a híres cicaszem – és ezzel együtt egy kis darab a macskánk bizalmából is.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Nature
# macska # macskatartás # macskanevelés # macskanyelv

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés