Ezeket látta már?

Élő fóliát fejlesztettek ki gombákból a kutatók Svájcban

Tudományos kísérletek
2025. május 13. 11:55
Új élő fólia

Az élő film szinte átlátszó és szakadásálló. Mire jó ez újszerű anyag?

A tudósok szerint ez komposztálható fóliákhoz, nedvességérzékelőkhöz vagy élelmiszer- és kozmetikai ehető adalékanyagokhoz vezethet.

Az új anyag titka az, hogy él, ahogy azt a Svájci Szövetségi Anyagtudományi és Technológiai Laboratóriumok (Empa) kedden bejelentették.

Új anyaguk alapjául a kutatók a széles körben elterjedt, ehető gomba, az úgynevezett „közönséges hasított gomba” micéliumát használták. A micéliumok gyökérszerű, fonalszerű gombaszerkezetek, amelyeket már aktívan kutatnak potenciális anyagforrásként.

A természetes anyagok azonban kihívást jelentenek: bár biológiailag lebomlóak, gyakran nem elég stabilak vagy rugalmasak a gyakorlati alkalmazásokhoz. Ezen gyengeségek kompenzálására gyakran kémiai kezelésnek vetik alá őket – ami azonban csökkenti a fenntarthatóságukat.

A korábbi kísérletekben a micéliumrostokat általában megtisztították, és szükség esetén kémiailag kezelték. Az Empa kutatói más megközelítést választottak. A micélium fáradságos feldolgozása helyett egészben használják.

Növekedése során a gomba úgynevezett extracelluláris mátrixot képez: különböző rostos molekulák, fehérjék és más biológiai anyagok hálózatát, amelyeket az élő sejtek kiválasztanak. Az újonnan kifejlesztett anyag ezen az extracelluláris mátrixon alapul. Mivel az anyag életben marad, továbbra is hasznos molekulákat termel.

Az „Advanced Materials” folyóiratban megjelent tanulmányukban a kutatók bemutatták a kezdeti lehetséges alkalmazásokat. Többek között műanyagszerű fóliát és emulgeálószert állítottak elő - egy olyan anyagot, amely segít a különböző folyadékok kombinálásában az élelmiszerekben és kozmetikai termékekben.

A napraforgóktól jött az ötlet: magyar kutatók vizsgálták a napelemhatékonyságot
Figyelmébe ajánljuk

A napraforgóktól jött az ötlet: magyar kutatók vizsgálták a napelemhatékonyságot

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Keystone-SDA
# fólia # fenntarthatóság # Kutatás # gomba

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés