Ezeket látta már?

Magánegészségügy: mégsem lehet majd a TAJ-kártyával "fizetni"

TB, TAJ-szám, egészségügyi ellátás

A magánegészségügyben is elfogadhatóvá tette volna a társadalombiztosítási (tb) kártyát a PRIMUS Magánegészségügyi Szolgáltatók Egyesülete. A felvetésekre reagált a minisztérium.

Az egyesület nemrégiben öt pontban összegezte javaslatait, amelyek a következők voltak.

1. Be kell vezetni a szektorsemleges finanszírozást, hogy a magánegészségügyben is elfogadható legyen – részben vagy egészben – a társadalombiztosítási (tb-) kártya.

A társadalombiztosító ugyanazt az összeget térítse a magánszolgáltatónak is, amit az államinak, és ha az adott ellátást a privát szolgáltató drágábban kínálja a többletszolgáltatások miatt, akkor csak azok többletköltsége háruljon az ügyfélre. Azokon a területeken, ahol a tb-kártyát nem lehet elfogadni, co-payment rendszerben helyettesítő megoldásokat, például vállalati finanszírozást vagy kiegészítő egészségbiztosítást szükséges elérhetővé tenni.

2. Minden betegre a legkevesebb várakozási idő és a legtöbb figyelem jusson.

Mind a magán-, mind az állami szektorban csökkenteni kell a várakozási időt, és ezzel párhuzamosan növelni kell a páciensekre fordított figyelmet. Az orvos-beteg találkozóknál növelni kell a hasznos időt, hiszen a 20-30 perces konzultációkból jelenleg csupán 5-8 perc a tényleges orvosi feladatokkal eltöltött idő, a többi adminisztráció.

3. Fókuszba kell helyezni a prevenciót

Érezhetően elindult a szemléletváltás a hazai ellátásban, és fokozatosan teret nyer az a hozzáállás, hogy az orvosok fontos feladata a gyógyítás mellett a betegségek kialakulásának a megelőzése is. Erre a területre nagyobb hangsúlyt kell helyezni, és a privát szektor szűrési aktivitásait össze kell hangolni az állami szűrőprogramokéval.

4. Észszerű szétválasztás és szakmai együttműködés szükséges a magán- és a közellátás között

Indokolt esetben engedélyezni kell az átjárást a magán- és a közellátás között, mert a mereven szétválasztott rendszerek fenntartása nem szolgálja az ügyfelek érdekeit, hiszen nincs két szektorra elegendő szakember Magyarországon.

5. Szakmai minősítési rendszert kell bevezetni.

Az egészségügyben jelenleg a működési minimumfeltételek vannak meghatározva, nem pedig a maximális lehetőségek, például a szakmai protokollok terén. Annak részleteihez azonban konzultációra lenne a szükség az állam, a szakmai szervezetek, valamint a betegek képviselői között.

Lejárt TAJ szám: ezekkel a díjakkal számolhat a háziorvosnál - olvasson tovább!

Válaszolt a Belügyminisztérium a felvetésre

A hvg.hu megkeresésére küldött válaszában a Belügyminisztérium úgy fogalmazott, hogy a betegek ellátásához hozzátartozik a rehabilitáció, valamint a szövődmények követése és kezelése is, „így a folyamatból részelemek nem ragadhatók ki, mert ezzel teljes mértékben átláthatatlan viszonyok alakulnának ki”. Ez azt jelenti, hogy a magánegészségügyben továbbra sem fogadják el a TAJ-kártyát, mert kavarodást okozna.

Forrás: HVG
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához