Ezeket látta már?

Gyermekkori arthritis

Kérdés: Tisztelt Doktor Úr!

kislányom problémájával fordulnék önhöz: Tavaly ... kezdődött szivárvány hártya gyulladással, az immunológiai vizsgálatok negatívak volta.tapasztalatunk az volt, hogy mindig kisebb, nagyobb betegségek után jött a szem gyulladás.A helyi fül orr gégész semmit nem látott a kislányon, egyre több mandula gyulladásunk volt, először betagadt a jobb bokája, majd mind két térde. Egy másik fül-orr gégész mandula műtétet javasolt, közben az immunológia a gyulladásos magas paraméterek alapján JiA-t állapított meg majd egy másik orvos ugyan ott a mandula műtétet javasolta. A Műtét megtörtént mandulája gennyes,barázdás és lepedékes volt, a műtétet követő 3. napon bedurrant a lába majd nem sokkal később a szeme is.hőemelkedése és láza is volt, a lába még ennyire nem volt rossz mint most, állapota ingadozó. Kérdésem ezt még okozhatja-e a mandula, és mikor várható javulás, mivel tudnék neki segíteni?

válaszát előre is köszönöm

üdvözlettel, egy aggódó Édesanya

Válasz:

Kedves Édesanya!

A krónikus iridocyclitis ismert velejárója a sokízületi gyulladásos betegségnek. A leírások szerint elsősorban az ANA (anti nukleáris antitest) pozitív, oligoarticularis formában szenvedőknél látható ez a szemelváltozás. A JIA a gyulladásos ízületi betegségek fiatalkori (juvenilis), ismeretlen hátterű (idiopathiás) formája.

Több tanulmány szerint a JIA-s betegeknél zajló garatmandula-gyulladás kórokozó (baktérium), illetve a mandulaeltávolítás klinikai szempontból (ízületi panaszok javulása?, műtét utáni vérzéses szövődmény súlyossága, stb.) eltér a nem ízületi gyulladásos betegeknél észleltektől. Éppen ezért a visszatérő mandulagyulladások kapcsán eltérő szempontok alapján kell dönteni a két betegcsoportban.

Pl. a szakirodalom a fokozott vérzésveszély miatt arthritis-eseknél a vérlemezke számot kevéssé csökkentő COX2 gátló nem-steroid gyulladáscsökkentőket javasolja a műtét előtt és után (COX1 gátló aspirint eleve nem nagyon használunk gyermekeknél).

A vírusos/bakteriális mandulagyulladás nem direkt oka a JIA-nak (és általában a rheumás ízületi gyulladásnak), legfeljebb fellobbanthatja azt - míg a bakteriális tonsillitis és más húgyúti, hasi, stb. fertőzések UTÁN időnként észlelt reaktív arthritis tünetei jelentősen mérséklődhetnek pl. a mandula(k) eltávolítását, vagy hosszú, célzott antibiotikum kúrát követően.

Ismert ugyanakkor, hogy bár változó mértékben, de a JIA tünetek is mérséklődhetnek - ritka esetben megszűnhetnek - a krónikus visszatérő mandulagyulladás miatt elvégzett műtétet követően.

Konkrétan az Ön kislánya esetét tekintve nehéz válaszolni kérdéseire: vajon a műtétet megelőzően milyen gyógyszereket és milyen dózisban kapott a kislány - a műtét után milyen terápiát kezdtek?

Mindazonáltal, a fentieket a kezelő személyzet is egészen biztosan ismerve a lehető legjobb terápiát fogja nyújtani gyermekének.

Mihamarabb javulást,

dr. Altorjai Péter

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához