Ezeket látta már?

Gyermekkori légúti betegségek

Kérdés: Tisztelt Doktor úr!

Kisfiam 4 éves. Tavasszal többször felső légúti megbetegedése volt. Asztma gyanúval a pulmonológiára irányítottak minket, ahol az allergia vizsgálat negatív lett, de az asztma fenn áll. Nála nehéz légzés csak 2x fordult elő, általában köhögés és sípoló tüdő jelzi az asztma jelenlétét.

Úgy kezdődik nála, hogy 1 héten keresztül minden reggel 8-10-et köhög, ez kis részben felszakadó, nagyobb részben száraz köhögés. A levegőn, a köhögés abba marad, és másnap reggelig teljesen megszűnik. 1 hét után viszont nappal és éjjel is jelentkezik a köhögés. Háziorvos, váladéklerakódás, torokgyulladás (minden 2.alkalommal sípoló tüdő), antibiotikum. Ha a Ventolint már a kezdődő köhögésnél használnám, megakadályozhatnám e a későbbi váladék lerakódást és az antibiotikumos kezelést? A mi doktorrnőnk ugyanis azt mondja, ha csak köhög ne használjak Ventolint, csak ha a tüdeje sípol. Illetve, ha sípolva veszi a levegőt se fújjak! Nem tudom mikor használjam a Ventolint,minden este-reggel hallgatom a tüdejét......

...Nem tudom mikor használjam a ventolint!? Sokszor erősen köhög, de hiába hallgatom a hátát, nem hallok semmit. Ha a háziorvos is alig vette észre, hogy sípol, pedig ő sztetoszkópot használ, akkor én hogy halljam meg???

Egy 4 éves gyerek nem tudja még elmondani, hogy mit érez. Nekem eddig szinte minden köhintése máshogy hangzik, nem egyértelmű, hogy milyen az asztmás köhögés. A családban és az ismerősök közt sincs asztmás, nem tudok senki mástól tanácsot kérni!

Segítségét előre is köszönöm!!

Válasz:

A gyermekkori alsó légúti betegségek nagyobbik része valamilyen fertőző ágens - többnyire vírus - okozta hörgőgyulladás képében jelentkezik. A légzésben résztvevő szervekre jellemző nyomásviszonyok miatt ilyenkor a kilégzés válik nehezítetté, megnyúlttá. Enyhébb esetben csak ezt a megnyúltságot, komolyabb helyzetekben azonban a nagyobb mértékű szűkület miatt sípolást-búgást, légszomjat és szapora légzést is észlelhetünk.

Az óvodáskor végével a hasonló tünetekkel és panaszokkal járó, de fertőzés nélkül is kialakuló asztmával találkozunk egyre gyakrabban. Az asztmára jellemző, hogy bizonyos - tehát nem a légzőrendszert is érintő légúti fertőzések - provokáló tényezők fellobbanthatják a légúti tünetegyüttest, hacsak nem alkalmazunk valamilyen fenntartó gyulladáscsökkentő/hörgőtágító kezelést.

Az Ön kisfia esetén megállapított asztma - ha jól értem - nem olyan fokú, amire állandó gyógyszert kéne használni. A javasolt Ventolin rohamgyógyszer, általában nem szoktuk hosszú napokon-heteken keresztül adását javasolni. Az általa kialakított hörgtágító hatás pár percen belül kialakul és mindössze néhány órán keresztül tart. Az asztma akut szakában a váladékoldó adásának nem sok értelme van, sőt kifejezetten köhögtet - ilyenkor valóban csak a hörgtágítóknak van helye. Az antibiotikumok a légzési tüneteket-panaszokat semmilyen mértékben nem enyhítik, csillapítják; kizárólag akkor van értelme használni, ha az asztmatikus légzés olyan - többnyire lázas - betegség talaján alakult ki, ahol bakteriális fertőzésre gyanakszunk (melléküreg-gyulladás, tüdőgyulladás). A légúti betegségek gyógyulási szakában - rendszerint 2-3 napra - fokozott hurutosodás indul meg, ennek fellazítása és eltávolítása ekkor nagyon fontos. Ilyenkor köptető és nagy mennyiségű folyadékbevitel fog segíteni.

Amennyiben valóban ilyen gyakran jelentkeznek kisfiánál légúti betegségek és szinte mindig a hörgőit is érinti, érdemes lenne esetleg ismét felkeresniük a pulmonológiai szakrendelést, elképzelhető, hogy állandó gyógyszer kerül beállításra.

Jó egészséget kívánok,

dr. Altorjai Péter

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához