Ezeket látta már?

reflux

2016.04.20. Módosítva: 2016.04.22.

Kérdés: Tisztelt doktor Nő/Úr!

Páromnak sűrűn jelentkező mellkasi fájdalmai vannak. Sokat ég a gyomra is, amit Rennievel próbál enyhíteni. 28 éves ferfiről beszélünk aki volt már EKG-n is ,de az nem mutatott semmit. Én refluxra gyanakszom, de szeretném ki kérni hozzá értő szakember véleményét is.

Étrend, vizsgálati javaslat stb.

Válaszát előre is köszönöm!

Válasz:

Reflux esetén jellemző a savas gyomortartalom visszaáramlása, és a savas érzés a garatban, szájüregben. A refluxbetegség tünetei közé sorolható a gyomorégés, amely a változó intenzitású fájdalomként jelentkezik a nyelőcsőben. Sokszor ez a nyelőcsövi fájdalom olyan éles, hogy a beteg infarktusnak gondolja. Olyan tünetek is jelezhetik a refluxbetegséget, amelyekre nem gondolnánk pl.: rekedtség, makacs köhögés.

A reflux kialakulásának oka lehet a stressz, az egészségtelen táplálékok (pl.:zsíros ételek, szénsavas üdítőitalok) fogyasztása. A túlsúlyos betegek gyakorta fordulnak refluxos tünetekkel orvosukhoz.

Életmódváltással (mozgással, egészséges étkezéssel) megelőzhetőek, enyhíthetőek a panaszok.

A fájdalom - ha valóban refluxról van szó - egyrészt lehet a sav maró hatása miatt is, csekélyebb mértékű, pontszerű fekély, nyálkahártya-erózió következménye a gyomor, vagy a nyombél nyálkahártyáján.

Amennyiben kardiológiai kivizsgálásában nem találtak szíveredetű problémát, akkor célszerű lenne egy refluxra, rekeszsérvre irányuló kivizsgálás, egészen konkrétan felső endoszkópia (nyelőcső, gyomor, nyombél), amennyiben ez még nem történt meg.

Endoszkópos vizsgálat rövid leírása:

http://www.egeszsegkalauz.hu/diagnosztika/endoszkopia-106460.html

E vizsgálatot követően elég jó pontossággal meg tudja állapítani a szakorvos, hogy valóban refluxbetegség áll-e a tünetek hátterében.

A refluxbetegség kezelése életmódbeli, étrendi változtatásokból, gyógyszeres kezelésből valamint sebészeti beavatkozásból állhat.

A betegség diagnosztizálása orvosi feladat! Az életmódbeli változtatások önmagukban nem mindig elég hatásosak, de alkalmazásukkal a gyógyszeres terápia hatékonysága is sikeresen növelhető.

Néhány életmód tipp, ami segíthet:

Ajánlott:

- megfigyelni, melyek azok az ételek és italok amelyek fogyasztás után panaszokat okoznak, mert ezek elkerülése segíthet

- naponta többszöri kis mennyiségű étkezés, gyomorkímélő ételek fogyasztása

- az ágy feji részének megemelése

- a stressz kerülése,

- dohányzás elhagyása,

- a túlsúly csökkentése

Nem ajánlott:

- erősen fűszerezett, zsíros ételek, az alkohol, a koffein-tartalmú és szénsavas italok, paradicsom alapú ételek, csokoládé

- túl szoros ruházat viselése

- az étkezéseket követő azonnali lefekvés vagy intenzív testmozgás

- nehéz tárgyak emelése

A refluxbetegség diétája:

A tünetek megfelelő diétával jelentősen enyhíthetők. Heveny fázisban folyékony étrend szükséges, kerülve a savas ivóleveket.

Itt is a sokszor keveset elv érvényesül, a hirtelen elfogyasztott nagyobb mennyiségű táplálék ugyanis fokozott gyomorsav kiválasztást okoz. Nem tanácsos fekve, vagy előre görnyedt tartásban étkezni, evés után lefeküdni, szoros övet, ruházatot hordani, dohányozni. Kerülni kell továbbá az alkoholt, a koffeines italokat, a zsíros ételeket, a csokoládét.

A zsiradékban szegény és energiában gazdag étrendben elsősorban összetett szénhidrátok (rizs, burgonya, liszt, tészták, kenyér és péksütemények), tojás, és könnyen emészthető zsiradékok (dió, mogyoró, mandula) kapjanak helyet.

Célszerű 2-3 óránként kisebb mennyiségű ételt magunkhoz venni, ami leköti a tünetekért felelős felhalmozódó gyomorsavat. A tej mértékkel fogyasztva kiváló savlekötő, de 15 perc után távozik a gyomorból, a szilárd ételek tartózkodási ideje – így savlekötő hatása - ennél lényegesen hosszabb.

Fehérjét minden étkezéshez fogyasszunk. Zsiradékok közül előnyösebb a margarin és a növényi olaj. Kerüljük a hosszú ideig tartó sütést, mert az erősen hevített olajokban a nyálkahártyát izgató anyagok keletkeznek. Zöldség- és főzelékféléket, gyümölcsöket bátran fogyaszthat a beteg.

Az erős hatású fűszerek (erős paprika, csípős zöldpaprika, mustár, torma, bors, ecet) irritálják a nyálkahártyát és fokozzák a savtermelést. Helyettük ajánlott az édesnemes paprika, zöldfűszerek, fahéj, zeller, szegfűszeg, köménymag. Bánjunk óvatosan a sótartóval is.

Szigorúan kerülni kell az alkoholt, az erősre főzött kávét és teát, javasolt a dohányzás abbahagyása. A diéta kiegészíthető gyógyvizes (pl: Salvus víz) ivókúrával.

Ajánlott ételek és italok:

Italok: tej, tejeskávé, gabonakávé, kakaó, tejes turmixok, gyümölcsteák.

Reggelire fogyasztható: margarin, sajtkrém, párizsi, sonka, virsli, lágytojás, tojáskrém, péksütemények, kekszek.

Levesek: burgonyaleves, zöldségleves, gyümölcsleves, daragaluska leves.

Főzelékek, köretek: tökfőzelék, spenót, burgonyafőzelék, burgonyapüré, párolt rizs, csőben sült karfiol, zöldbab, zöldborsó, sárgarépa.

Húsételek: főtt csirke, vagdalt, alufóliában sült, grillezett sovány húsok, rizses hús, töltött burgonya és karalábé.

Tészták, édességek: piskóta, piskótatekercs, tejberizs, rétes túrós vagy gyümölcsös töltelékkel, gyümölcskenyér, puding, madártej.

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához