Ezeket látta már?

Szteroid szedés transzplantáció után

Kérdés: Tisztelt Doktor úr! Segítséget szeretnék kérni. Nemrégen transzplantáltak (vesét kaptam) és természetesen rengeteg immunszupresszív gyógyszert kell szednem. Ezzel nem is lenne baj, viszont olyan ütemben emelkedik a testsúlyom hogy az már ijesztő! Kb. két hete vettem észre hogy hízok! Azonnal visszavettem a kcal. bevitelt, de nem történt semmi! Mára már csak 1200 kcal-t fogyasztok naponta, de nem hogy megállna a súlynövekedésem - hanem emelkedik tovább! Két hét alatt 5 kg-ot híztam. Ha nem velem történik el sem hiszem...! Kérem mondják meg mit tehetnék! Köszönöm a választ.

Válasz:

A szteroidok anyagcserére gyakorolt legfontosabb hatásai: 1. Emelik a vércukorszintet 2. A zsírok lebomlása fokozódik a végtagokon, viszont növekszik a hasüregben, hasfalon, mellkason és az arcon - ez összességében hízást eredményez. 3. Csökkentik a sejtek inzulinnal szembeni érzékenységét, ezáltal növelik az inzulinszintet, így cukorbetegségre hajlamosítanak. 4. Fokozzák a szervezet só- és vízvisszatartását, ez is növeli a testsúlyt. 5. Fokozzák a szervezet káliumvesztését, ez izomgyengeségben, szívritmuszavarokban is megnyilvánulhat. 6. Fokozzák a gyomorsav-termelést, aminek önmagában is étvágyfokozó hatása van, melyet az emelkedett inzulinszint tovább súlyosbít. Racionális lenne a drasztikus szénhidrátmegvonás, a gyomorsavtermelés gyógyszeres csökkentése és a káliumpótlás - talán enyhe vizelethajtó alkalmazása mellett. Mindezt nem javaslom, hogy öngyógyítás formájában tegye meg. A szükséges diétát és a táplálékkiegészítők alkalmazását a kezelőorvosaival kellene egyeztetni, és csak az ő tanácsaik szerint szabad eljárnia.

Forrás: EgészségKalauz