Ezeket látta már?

Vékonybél-kontamináció

2012.03.30. Módosítva: 2015.11.04.

Kérdés: Tisztelt Doktor!

Az érdekelne, hogy valóban lehetséges-e, hogy laktózérzékeny vagyok! Fél éve puffadok és még tartanak a vizsgálatok. Legutóbb kilégzési teszten voltam, ami pozitív lett. A laktóz megivása után gyorsan felpuffadtam. A gyomrom is mocorgott, de egyáltalán nem kellett wc-re szaladnom, nem volt hányingerem vagy kiütésem. valamint akkor is puffadok, ha mást eszem. Az orvosom szerint tejcukor érzékenységem van, de feltételezett kontaminált vékonybél szindróma mellett. Én pontosan nem tudom mi az utóbbi, csak annyit, hogy valami felszívódási zavar, ami sokkal hihetőbb számomra mint a laktózintolerancia. A kilégzési teszt eredménye: 45 percnél 15 ppm. 90 percnél 38 ppm., 180 percnél 17 ppm. Mi lehet a puffadásom valódi oka? Mennyi az esélye annak, hogy valóban a laktóz? A tejcukor érzékenységet kimutatja a felső panendoscopos vizsgálat? (Nemsokára átesek rajta.)

Tudom, hogy az orvosomnak kellene kérdeznem, de más vélemény is érdekelne.

Előre is köszönöm válaszát!

Válasz:

Laktóz-érzékenységgel kapcsolatosan igen kiterjedt azi rodalom, itt felhívom figyelmét saját cikkünkre is:

http://www.egeszsegkalauz.hu/keresok/betegseg-es-tunet/laktoz-erzekenyseg-107024.html

A vékonybél kontaminációs szindróma röviden:

Az eredetileg nem kórokozó baktériumok elszaporodása, a vékonybél-tartalom pangása következtében

A szindróma lényege, hogy a bakteriális elszaporodás révén a vékonybél-tartalom mozgása, továbbhaladása gátolt.

A vékonybél fertőzéséhez, kontaminációjához vezethet sebészeti beavatkozás, műtét utáni vak bélkacs szindróma, idősebb korban diverticulosis, gyomor-bél tbc, Crohn-betegség, stb.

Jellegzetes tünetek: hasmenés, hasi fájdalom, fokozott gázképződés, hasi puffadás; a felszívódási zavar miatt: fehérje-, energia-, zsír-, vas-, kalcium-, B12-vitamin, zsírban oldódó vitaminok hiánya, nyomelemhiány, fogyás, leromlott általános állapot.

Diagnózis: A panaszok alapján, ill. a vékonybél szondás vizsgálatával lehetséges, vagy a kevésbé invazív légzési tesztekkel.

Kezelés: függ a kiváltó októl: sebészileg korrigálható esetekben műtéti megoldás, a felszívódási zavar következtében kialakult hiányállapotok az adott anyag pótlásával. Bélnedvből kitenyésző baktériumok esetén antibiotikus kezelést kell alkalmazni.

Érdemes a felső traktusi endoszkópiát is elvégeztetni, optimális esetben 4-5 perces vizsgálat, és sok mindenre rávilágíthat.

Üdvözlettel:

Forrás: EgészségKalauz
Google Hírek ikon
Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához