Ezeket látta már?

Így előzheti meg a húgyúti fertőzéseket tőzegáfonyával

Diagnosztika
2023. november 27. 19:04
húgyúti fertőzés, tőzegáfonya, felfázás, antibiotikum

Mennyit ér a tőzegáfonya alkalmazása, ha a húgyúti fertőzések megelőzéséről van szó Érdemes alkalmazni tabletta vagy juice formájában a tőzegáfonyát, ha a visszatérő felfázás, más néven hólyaghurut megelőzése a cél?

A húgyúti fertőzések nagy gyakorisággal fordulnak elő, elsősorban a nőknél. A nők körülbelül 60%-a legalább egyszer szembesül az élete során az alsó húgyúti fertőzéssel; hétköznapi szóhasználatban felfázással vagy hólyaghuruttal.

A felfázást baktériumok, közülük is leggyakrabban az Escherichia coli baktérium okozza. A tünetek között tipikus a sürgető vizelési inger, az alhasi fájdalommal és görcsökkel járó vizelés, amit általában kis mennyiségű vizelet távozása kísér.

A nők 20-40%-ánál a hólyaghurutos tünetek nem csak egyszer fordulnak elő, azok kisebb- nagyobb gyakorisággal vissza-visszatérnek. Ha évente legalább 3 alkalommal, vagy az elmúlt félév során legalább kétszer lépett fel az hólyaghurut, akkor visszatérő húgyúti fertőzésről van szó, aminél az egyes epizódok jelentette panaszok kezelése mellett a megelőzésre is hangsúlyt kell fektetni.

Ha nem muszáj, ne alkalmazzunk antibiotikumot!

A húgyúti fertőzések megelőzésében elsőként életmódbeli változtatásokat kell végrehajtani (megfelelő intim higiénia, bélflóra rendezése, vizes ruhában ücsörgés kerülése stb.). Emellett nem antibiotikumos kezelések, illetve végső lépésként antibiotikumos terápiák is szerepet kaphatnak a megelőzésben.

Az antibiotikumokkal szembeni rezisztencia térnyerése egyre inkább fenyegető méreteket ölt. Ezzel is magyarázható, hogy hangsúly helyeződik a nem-antibiotikumos megoldásokra, így például a tőzegáfonya alkalmazására. Megjegyzendő, hogy antibiotikumok alkalmazására csak akkor kerül sor, ha az valóban indokolt.

Mi fán terem a tőzegáfonya?

A nem antibiotikumos, „természetes” megoldások közül mind az amerikai, mind az európai szakmai irányelvek kiemelten kezelik a hazánkban tőzegáfonyaként emlegetett, valójában azonban észak-amerikai nagytermésű áfonyának nevezett Vaccinium macrocarpon-t.

A tőzegáfonya szájon át adagolható készítményei juice, koktél, tabletta vagy kapszula formában vannak forgalomban – ezek jelentős része étrend-kiegészítőként kapható. A termékek eltérő mennyiségben tartalmazzák a tőzegáfonya fő komponensét, az ún. proantocianidineket (PAC).

Hogyan hat a tőzegáfonya?

Régen úgy vélték, hogy a tőzegáfonya a vizelet kémhatásának a csökkentése révén fejt ki kedvező hatást a húgyutak egészségére. Mára már bebizonyosodott, hogy a hatásmechanizmus más alapokon nyugszik. A tudományos kutatások alapján úgy tűnik, hogy a tőzegáfonyában található PAC-ek képesek megakadályozni a húgyúti kórokozók (leggyakrabban E. coli) húgyúti nyálkahártyákhoz való kihorgonyzódását, és az ottani elszaporodásukat.

A tőzegáfonya aktív anyagai tehát nem a baktériumok elpusztítása révén hatnak, hanem olyan módon, hogy megnehezítik a bakteriális biofilm kialakulását, és elősegítik azt, hogy a baktériumok a vizeletárammal távozzanak a húgyhólyagból.

Nőknél és gyerekeknél is hatásos lehet a tőzegáfonya a megelőzésben

A szakemberek 2023 áttekintettek valamennyi olyan vizsgálatot, amely a megelőző években azt boncolgatta, hogy milyen hatást mutat a tőzegáfonya a húgyúti fertőzések megelőzésében. Összesen 50 vizsgálat (8857 beteg bevonásával) állt rendelkezésre, amely alapján megszülettek az eredmények.

Kiderült, hogy a tőzegáfonya valóban csökkenti az esélyét annak, hogy húgyúti fertőzés alakuljon ki. Különösen érvényesnek bizonyult a megelőző hatás azoknál a nőknél, akik visszatérő húgyúti fertőzéssel küzdenek, a gyermekeknél, illetve azoknál a személyeknél, akik valamilyen orvosi beavatkozás (pl. húgyhólyag radioterápia) miatt a húgyúti fertőzés fokozott kockázatának vannak kitéve.

Ezzel szemben úgy tűnik, hogy az idősotthonban élő férfiaknál és nőknél nem vagy csak kis mértékben kínál hasznot a tőzegáfonya megelőzési céllal való alkalmazása. Hasonló a helyzet a várandós nők vonatkozásában is.

Dr. Budai Marianna PhD.

szakgyógyszerész

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Húgyúti fertőzések: ilyen kezelésekre számítson az első tünetek után



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Források:

(1) Bonkat G et al. EAU Guidelines on Urological Infections. EAU 2019.

(2) Anger J et al. Recurrent uncomplicated urinary tract infections in womena: AUA/CUA/SUFU Guideline. J. Urolol. 202; 282-289. 2019.

(3) Williams G et al. Cranberries for preventing urinary tract infections. Cochrane Database of Systematic Reviews 2023, Issue 11. Art. No.: CD001321.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Dr. Budai Marianna PhD. szakgyógyszerész
# húgyúti fertőzés # tőzegáfonya # felfázás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés