Ezeket látta már?

Miért kicsik a pigmeusok?

Orvosi lexikon
2012. április 29. 12:20
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A pigmeusok alacsony termetének hátterét vizsgálták. A pigmeusokalacsony termetének hátterében lévő genetikai okok vizsgálata azt mutatja, hogy az emberi változatosság, külső jegyeink igen összetett módon kapcsolódnak génjeinkhez.

Sarah Tishkoff és kutatócsoportja 67 Kamerunban élő, a 150 centiméteres magasságot el nem érő pigmeus, illetve 58, a közvetlen szomszédságukban élő bantu genomját elemezte, akik ennél jóval magasabbak. Arra kerestek választ, hogy a magasságban tapasztalható különbséget valamilyen környezeti hatás okozhatta vagy genetikai eltérések.

Miért kicsik a pigmeusok?

Forrás: MTI


A pigmeus és a bantu populáció 60-70 ezer éve vált el, majd 4-5 ezer éve kezdett egymás közt keveredni. A kutatók a vizsgálatba bevont pigmeusok és bantuk genetikai állományában követték nyomon a korábban nemzedékről nemzedékre bekövetkezett változásokat.

Ezek a genom egy adott pontján bekövetkezett változások voltak, úgynevezett SNP-k (SNP: single nucleotide polymorphism). Európai emberek genomjában korábbi tanulmányok 211 olyan SNP-t találtak, amelyek a magassággal kapcsolatba hozhatók. Ezek közül 112-re terjedt ki a mostani elemzés, ám mindössze egyetlen egy volt közülük, amelyet a pigmeusok termetével összefüggésbe lehetett hozni. Ez arra utal, hogy a magasságot még az eddig véltnél is komplexebb módon határozza meg a genetikai háttér.

A kutatásban keresték a DNS-molekula azon szakaszait is, amelyek leginkább felelősek lehetnek a magasságért. Kiderült, hogy a 3-as kromoszómán vannak azok a régiók, amelyek különösen fontosak e külső jegyünk meghatározásában - számolt be a Pennsylvaniai Egyetem kutatóinak eredményéről a LiveScience című ismeretterjesztő portál (www.livescience.com).

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: MTI
# genetika # kutatás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés