18+

Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Amire nem is gondolnánk: ez a hormon is gátolhatja a fogantatást

Pr
2023. március 10. 10:05
Amire nem is gondolnánk: ez a hormon is gátolhatja a fogantatást

Ha a tervezettnél hosszabb ideig kell várnunk a fogantatásra, mindenképpen kérjünk orvosi segítséget és alaposan vizsgáltassuk ki magunkat. A „sikertelenség” mögött akár hormonális okok is állhatnak.

A gyors fogantatás a ritkább

Alma és Barnabás 4 év házasság után úgy érezték, hogy szeretnének egy kisbabát. Mind a ketten azt gondolták, hogy nem szükséges előzetes vizsgálatokra járniuk, hiszen, ha Alma abbahagyja a fogamzásgátló szedését, akkor úgyis hamar teherbe fog esni. Ám ez nem így történt.

„Ma már tudom, hogy a gyermekáldás nem mindenkinek adatik meg egyik napról a másikra, sőt a gyors teherbeesések aránya még a hormonális működés szempontjából egészséges nőknél is alacsony, mindössze 20-30 százalékuknak sikerül. Mindenkinek azt javaslom, hogy ne keseredjen el, ha az elhatározás utáni hónapokban negatív marad a terhességi tesztje. Inkább menjen el egy általános és nőgyógyászati kivizsgálásra, hogy pontos képe legyen arról, van-e bármilyen vitamin-, nyomelem-, esetleg ásványianyag-hiánya, illetve, hogy milyen állapotban van a szervezete és milyenek a hormonszintjei. Én is csak később jöttem rá, milyen sokat segíthet egy ilyen vizsgálat” – mondja a 34 éves Alma.

Jó, ha tudjuk, mely napokon vagyunk termékenyek

Rendszertelen ciklus esetén nem tudjuk pontosan kiszámolni, mikorra esnek a termékeny napok, és ez megnehezítheti a fogantatást. Bár a hímivarsejtek a méhben megtapadva akár napokig életképesek maradhatnak, az érett petesejt csupán 1 napig képes megtermékenyülni. Éppen ezért jó, ha tisztában vagyunk azzal, melyek azok a napok, amikor a legnagyobb valószínűséggel tudunk teherbe esni. Ha a ciklusunk nem kiszámítható, mindenképpen érdemes tennünk azért, hogy rendszeres legyen.

Nem jó, ha túl magas a prolaktinszint

A fogantatást a prolaktin nevű hormon is akadályozhatja. A prolaktin a menstruációs ciklusban szerepet játszó hormonok egyike. „Anyasági hormonnak” is nevezik, mert fontos funkciója a szülés utáni tejelválasztás beindítása és fenntartása. Ha kisbabát szeretnénk, akkor semmiképpen sem jó, ha a prolaktin szintje túl magas, mert ez éppen az anyává válást, azaz a teherbeesést akadályozza meg. A prolaktin szintje egyebek mellett a helytelen életmódtól, a túlzásba vitt sportolástól, a fehérjében gazdag táplálkozástól is megemelkedhet, és a tartós stressz ugyancsak befolyásolhatja azt.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária
# Premens # pms # Mensigondok

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés