Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Amit a HPV és a nőgyógyászati szűrés kapcsolatáról tudni kell

Pr
2023. május 10. 14:30
cx ek n 3

Az egyik leggyakoribb szexuális úton terjedő vírus, a HPV sokszor hosszú időn keresztül tünetmentesen bújik meg a szervezetben. Rendszeres szűréssel azonban nemcsak a fertőzés továbbadása, hanem az általa okozott elváltozások is megelőzhetők.

A HPV különféle elváltozásokat okozhat

A humán papillomavírus (HPV) elsősorban a bőr és a nyálkahártya érintésével terjed. A szexuálisan aktív nők és férfiak 80 százaléka találkozik vele valamikor élete során, leggyakrabban 20-25 éves korban. Bár a fertőzést az esetek többségében az immunrendszer magától legyőzi, tízből egy-két embernél nemi szervi szemölcsök vagy akár ennél súlyosabb betegségek, például méhnyakrák, hüvely- és szeméremtestrák, hímvesszőrák, végbélrák és szájüregi rákos daganatok alakulhatnak ki. A vírusnak száznál is több fajtája van, amelyeknek nagyjából 15 százaléka okozhat rosszindulatú elváltozásokat. Mivel a HPV-fertőzés gyakran teljesen tünetmentes, ezért akaratlanul is továbbadható, ráadásul többször meg lehet vele fertőződni.

Ilyen tünetei lehetnek a méhnyakráknak

A méhnyakrák kialakulásában legveszélyeztetettebbek a partnereiket gyakran váltogató nők, valamint azok, akiknek többször volt hüvelyi szülésük, további kockázati tényezőnek számít a hormontartalmú tabletták szedése és a dohányzás is. A betegség hosszú lefolyású, nagyjából 5-10 év alatt alakul ki. A méhnyakrákra kezdetben pecsételő vérzés, fájdalmas szexuális együttlét, kellemetlen szagú, sárgás színű hüvelyfolyás hívhatja fel a figyelmet. Az állapot súlyosbodása esetén testsúlycsökkenés, lábdagadás, veseproblémák, inkontinencia és a fájdalmas vizeletürítés is jellemző tünet lehet.

Így zajlik egy nőgyógyászati szűrés

Érdemes tisztában lenni azzal, hogy az általános méhnyakrákszűrés nem tartalmazza automatikusan a HPV-szűrést is, hanem kizárólag a rosszindulatú folyamatok meghatározására irányul. A nőgyógyász a pácienstől levett kenetet továbbítja laboratóriumi elemzésre, és csak akkor kerül sor HPV-szűrésre is, ha a leletek bizonytalanok. Amennyiben az eredmény negatív, nagy valószínűséggel kizárható a rákos betegséget megelőző elváltozások jelenléte, pozitív leletnél azonban további vizsgálatok, illetve kezelések következhetnek. Mivel a rákszűrések során alapvetően csak a kóros esetek gyanújakor végeznek HPV-szűrést is, ezért érdemes minden évben ezt a vizsgálatot külön kérni a nőgyógyásztól. A vírus célirányos szűrését kiemelten javasolt minden 30 év feletti, szexuálisan aktív nőnek elvégeztetnie, mivel a méhnyaki elváltozások kialakulásának fő kockázati tényezője a tartósan fennálló fertőzés.

Hogyan előzhető meg és kezelhető a HP-vírus?

A leghatékonyabb megelőzés a HPV elleni védőoltás, amelyet 9-14 éves korban, a szexuális élet megkezdése előtt célszerű beadatni. Mivel nem csak a lányok fertőződnek meg vele, ezért az oltás felvétele a fiúk számára ugyancsak ajánlott. A már szexuális életet élők számára az óvszer használatán túl is van további lehetőség a védekezésre. A gyógyszertárban vény nélkül elérhetők olyan, a hüvelyben alkalmazható készítmények, amelyek a hüvely egészséges állapotának, azaz az optimális pH és bakteriális összetétel fenntartásával segíthetik a HPV-fertőzés megelőzését, illetve enyhe fokú szöveti elváltozások esetén a kóros állapot visszafejlődését, valamint a hámszövet regenerálódását. Ez a terápiás megközelítés különösen hasznos azokban a HPV-pozitív esetekben, amikor a várakozást és a citológiai vizsgálat hathavonkénti ismétlését javasolják a páciensnek.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
# Colpofix # HPV # HPV és megelőzés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés