Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Fogamzásgátló: abbahagytam, mégsem esem teherbe. Ez lehet a gond

Pr
2023. augusztus 07. 15:44
pm egkal n2

A fogamzásgátló tabletta számos előnyös hatással bír, amelyek miatt sokan választják ezt a módszert. Az egyik legfontosabb ezek közül, hogy megszabadítja a nőket a nem kívánt terhességtől való szorongástól, ami jó hatással van a párkapcsolatokra, és lehetővé teszi a tudatos családtervezést. Igen ám, de mi van akkor, ha abbahagyjuk, mégsem jön a baba?

Emese minden hónapban szenvedett a premenstruációs szindróma (PMS) tüneteitől. A vérzést megelőző 10 nap maga volt a pokol: folyamatosan émelygett, fejfájással, puffadással, alhasi görcsökkel küzdött, nem is beszélve a fáradtságról és a szélsőséges hangulatingadozásokról. Ráadásul a ciklusa sem volt rendben, hol késett, hol előbb jött, teljesen kiszámíthatatlan volt a dolog. Egy nap úgy döntött, hogy elég volt ebből, és orvoshoz fordult. Ő javasolta neki, hogy próbálja ki a fogamzásgátló tablettát, amely segíthet rendezni a problémáit.

Fogamzásgátló: segít vagy nem?

A fogamzásgátló tabletták szedése nemcsak a teherbeesést akadályozza meg, de segít az esetleges cikluszavarok szabályozásában is: enyhíti az erős és hosszan tartó vérzést, a fájdalmas menstruációt és a premenstruációs szindrómát. Emellett segíthet a pattanások, a fokozott szőrösödés kezelésében is, illetve megelőzi az emlő- és petefészekciszták kialakulását, valamint csökkenti a méhen kívüli terhesség és a kismedencei gyulladások kialakulásának kockázatát.

„Úgy döntöttem, hogy kipróbálom ezt a módszert, és néhány hónap múlva valóban jelentősen enyhültek a tüneteim” – meséli Emese. „Szerencsére a mellékhatások, amikkel ijesztgettek, engem elkerültek, ezért évekig így védekeztünk a férjemmel. Amikor eldöntöttük, hogy most már jöhet a baba, azt hittem, elég abbahagynom a bogyókat, és azonnal teherbe esem. Ám ez csak nem akart megtörténni, ráadásul a vérzésem újra kiszámíthatatlanná vált. Ezért ismét az orvosnál kötöttem ki, ahol kiderült, hogy a zavart ugyanaz a tabletta okozza, amely anno segített.”

Hormon be, hormon ki

A fogamzásgátló tabletták hormonokat tartalmaznak, amelyek gátolják az agyalapi mirigy saját hormontermelését. Ezáltal megakadályozzák a peteérést és a tüszőrepedést, a megtermékenyített pete beágyazódását, és a spermiumok számára átjárhatatlanná teszik a nyakcsatornát. A szervezetünk így lényegében munka nélkül marad. Amennyiben valaki abbahagyja a gyógyszer szedését, ezeknek a kívülről bevitt hormonoknak „ki kell ürülniük” ahhoz, hogy a saját hormonális egyensúlyunk a helyére billenjen. Ez azonban nem mindig zökkenőmentes folyamat, így előfordulhat, hogy a várt megtermékenyülés nem azonnal következik be.

Átmeneti cikluszavar

Cikluszavarnak nevezünk minden olyan változást, amikor a havivérzés a normálisnál rövidebb vagy hosszabb ideig tart, rendszertelen, fájdalmas, alvadékos, a normálistól eltérő színű, illetve túl rövid vagy túl hosszú időszakok elteltével jelentkezik. A fogamzásgátló elhagyása átmenetileg tud ilyet okozni, főleg akkor, ha valaki hosszabb ideje szedte már a készítményt. Könnyen előfordulhat, hogy hónapokig nem jelentkezik menstruáció, vagy ha van is vérzés, az rövid ideig tart és minimális mennyiségű. Ilyenkor a vágyott teherbeesés is csúszik, a fogantatás nehezített. A probléma fölött nem érdemes szemet hunyni, hiszen a hormonháztartás zavara meddőséget is okozhat, vagy a nagy nehezen „összejött” baba idő előtti elvesztésével, vagyis vetéléssel járhat.

Segítség hormonmentesen

Szerencsére az esetek nagy részében a probléma spontán rendeződik, és ahogy megindul a normál peteérés, és végbemegy az ovuláció, úgy a menstruációs ciklus is helyreáll. Jó, ha ilyenkor türelmesek vagyunk, és nem görcsölünk rá a folyamatra. Ha kell, tanuljunk meg egy számunkra hasznos stresszkezelő technikát, és kerüljük a felesleges idegeskedést, feszültséget. Ha azonban a ciklus több mint 6 hónapon keresztül nem áll be, úgy érdemes szakemberhez fordulni, és foglalkozni a problémával. Egy fizikális vizsgálattal és irányított vérvétellel ilyenkor könnyen kideríthető, mi az oka a sikertelen teherbeesésnek. Ez lehet akár egy, a tabletta által elfedett PCOS is, vagy a hormonális egyensúly megbomlása. Ha a vérvizsgálat alacsony LH-, FSH-, ösztrogén- és progeszteronszintet mutat, akkor egyértelmű, hogy a tüneteket a tablettaszedés utáni vérzéskimaradás (post pill amenorrhea) okozza. Életmódváltással, egészséges étkezéssel, rendszeres mozgással és gyógynövényekkel, például a barátcserje termésének kivonatával sokat tehetünk a hormonháztartásunk és ezzel a ciklusunk rendezéséért vagy a PMS tüneteinek enyhítéséért. Ezek váltak be Emesénél is, akinek így újra szabályossá vált a ciklusa, és ma már boldogan várja első gyermekük születését.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
# pms # Visszatérő ciklusgondok # Premens

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés