Ezeket látta már?

Szponzorált tartalom

Így pótoljuk a vasat, ha hiányzik, hogy ne legyen baj

Pr
2023. december 08. 15:09
mfo egkal n 2

Ha egy olyan elengedhetetlenül fontos nyomelemből van hiányunk, mint a vas, nem mindegy, hogyan és mivel pótoljuk azt. Márpedig a vaspótlásról mindenképp gondoskodnunk kell, hogy ne legyen nagyobb baj!

Ez történik a szervezettel vas hiányában

Szervezetünk működéséhez nélkülözhetetlen a vas. Ha ebből a létfontosságú nyomelemből nem jut elegendő a szervezetünkbe, akkor idővel vashiány alakulhat ki, amely számos betegséghez vezethet. Mutatjuk, mely szervek sínylik meg a vashiányt, és ez milyen tünetekkel jár:

  • Az immunrendszer: a vas fontos szerepet játszik az immunrendszer működésében. Hiányában fogékonyabbak lehetünk a fertőzésekre, gyakrabban lehetünk betegek.
  • Az idegrendszer: a vas részt vesz az idegrendszer és az agy fejlődésében, működésében. A vashiány éppen ezért befolyásolhatja a koncentrációs képességet, a memóriát, a tanulást és a viselkedést.
  • Bőr, haj és köröm: a vas szükséges a bőr, a haj és a köröm egészségéhez is, annak hiánya bőrszárazságot, hajhullást, őszülést, a körmök töredezését okozhatja.
  • A nyálkahártya: a vashiány a nyálkahártyák elvékonyodásához is vezethet, ami vérzékenységet és gyomor-bélrendszeri panaszokat eredményezhet.
  • A vér: a vas elengedhetetlen a vérképzéshez, hiányában a szervezet nem képes megfelelő mennyiségű vörösvértest előállítására, ennek pedig előbb-utóbb vashiányos vérszegénység lesz a következménye. Mivel a vörösvértestek szállítják az oxigént a szervekhez, vashiány esetén gyengül az oxigénellátás, ami fáradtságot, gyengeséget, szédülést, fejfájást, sápadtságot és szaporább szívdobogást okozhat.

A vasról nekünk kell gondoskodnunk, mert a szervezetünk nem tudja előállítani

Mivel a szervezet csak raktározni tudja a vasat, előállítani nem, a megfelelő vasbevitelről nekünk kell gondoskodnunk. A vasat legkönnyebben a táplálékkal tudjuk pótolni, ezért nagyon fontos, hogy egészségesen és változatosan étkezzünk. Állítsunk össze magunknak olyan étrendet, amely megfelelő mennyiségű húsfélét, belsőségeket, tejtermékeket, valamint friss zöldségeket és gyümölcsöket tartalmaz! Azt a minimális vasmennyiséget, amely a verejtékezés, a hajhullás, a körömvágás és a kiválasztás során naponta távozik a szervezetből, kiegyensúlyozott étkezéssel tudjuk pótolni. Ezen kívül azonban vannak olyan életszakaszok, élethelyzetek is, amikor megnőhet a vasigényünk: például, ha nehéz fizikai munkát végzünk, intenzíven sportolunk, netán szigorú diétát tartunk, továbbá várandósság és szoptatás idején, illetve, ha olyan betegségünk van, amely a vas felszívódását rontja.

Így válasszunk megfelelő vaspótlót!

Ha a táplálkozással nem tudunk elegendő vasat bevinni a szervezetünkbe, akkor érdemes vaspótló készítményt használnunk. A szupermarketekben kapható étrend-kiegészítők a vashiány kezelésére nem, legfeljebb annak megelőzésére, a táplálék vastartalmának kiegészítésére alkalmasak, mivel elenyésző mennyiségű vasat tartalmaznak. Ha megfelelő vaspótlót keresünk, ezekre figyeljünk!

  • Elemivas-tartalom: olyan készítményt válasszunk, amely elegendő mennyiségű elemi vasat tartalmaz!
  • Felszívódás: ügyeljünk arra, hogy a gyógyszer jól felszívódó formában tartalmazza a vasat, ugyanakkor biztonságos is legyen, azaz a túladagolása ne okozzon gondot! Ez ugyanolyan veszélyes lehet, mint a vashiány: hosszú távon cukorbetegséget, szívbetegséget és májzsugort is okozhat.
  • Egyéb összetevők: ha vaspótló készítményt választunk, nézzük meg az egyéb összetevőket is, mert a kalcium és a magnézium gátolja, a C-vitamin pedig segíti a vas felszívódását!

Mindezek miatt vaspótlás céljára érdemes inkább magas vastartalmú, jól felszívódó, gyógyszerminőségű készítményt vásárolni a patikában.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Phytotec Hungária Bt.
# Maltofer # Év végi vashiány

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés