Ezeket látta már?

Sosem késő letenni! Füst nélkül javulnak az életesélyek

Szépségápolás
2016. május 12. 13:11
Módosítva: 2016. május 17. 13:02

Egyetlen daganatos beteg sem legyinthet, hogy „neki már mindegy, hiszen rákja van, így már nyugodtan dohányozhat tovább.” Nemcsak az egészségeseknek, a betegeknek is árt a dohányfüst, egy már kialakult daganatos betegség diagnózisa nem véd meg a dohányzás okozta további egészségkárosodástól, sőt a cigarettázás több fronton is ellene hat a hatékony daganatellenes kezeléseknek.

Ugyan egyre gyakrabban fordul elő, hogy korábban soha nem dohányzó embereknél alakul ki tüdőrák, a lényegen ez nem változtat: a tüdődaganatok döntő többségének a dohányzás a fő kiváltója. A méreganyagok sokaságát tartalmazó füst folyamatos szervezetbe eregetése tehető felelőssé a szájüregi, garat- és gége, valamint nyelőcsődaganatok jelentős részéért is, továbbá a veserák és a húgyhólyagrák is összefüggésben állhat a cigarettázással. De egy daganatos beteg esetében akár van, akár nincs ok-okozati kapcsolat, az biztos: a dohányzás abbahagyásával minden érintett betegnek javulhat az életminősége, s a daganatellenes kezelések hatékonyságát is kedvezően befolyásolhatja, ha valaki leteszi a cigarettát – mondja dr. Kovács Gábor, az Országos Korányi TBC és Pulmonológiai Intézet főigazgató-főorvosa.

Miben okoz kárt a dohányfüst?

– A dohányzó betegeknél nagyobb a kockázata annak, hogy hipoxiássá, oxigénhiányossá válik a szervezetük, ami csökkentheti a daganatellenes kezelések hatékonyságát. Ekkor ugyanis az történik, hogy a belélegzett szénmonoxid meggátolja, hogy a vörösvértestek alkotóelemeként működő hemoglobin elegendő oxigént szállítson a sejtekhez. A hipoxiás állapot rontja a sugárkezelések hatásosságát, sőt az oxigénhiány a tumorsejtek sejtszaporodási ciklusának megváltozásán keresztül egyes onkológiai gyógyszeres terápiák hatékonyságát is csökkentheti – magyarázza Kovács Gábor. A főigazgató további érveket is sorakoztat.

– A daganatos betegek jelentős részének társbetegségei is vannak, például krónikus obstruktív légúti betegség (COPD), érelmeszesedés, szív- és érrendszeri betegségek. Ezek mindegyikére rossz hatással van a dohányzás: rontja a beteg közérzetét, terhelhetőségét, erőnlétét, ezáltal az onkológiai kezelések mellékhatásainak is nagyobb lehet a kockázata, illetve egy rosszabb általános állapotban lévő embernél el sem lehet kezdeni a daganatellenes terápiát – figyelmeztet Kovács Gábor.

Hosszabb távra tekintve is szólnak érvek a füstmentesség mellett.

– Betegségtípusonként eltérő arányban, de egyre több daganatos beteg lép a gyógyulás útjára, vagy a kordában tartott betegséggel együtt is hosszú évekre tervezhet. Nagyon nem mindegy, hogy ők mennyire vigyáznak az egészségükre. Nem egyedi eset, hogy egy sikeres tüdőműtét után egy évvel a továbbra is dohányzó beteg meghal szívinfarktusban. A dohányzás növeli egy elsőtől független, második rák kialakulásának kockázatát, s egyes esetekben szerepe lehet a kiújulásban, az áttétek megjelenésében is – jelenti ki a főigazgató.

Ahhoz, hogy a dohányzással összefüggő rák kockázata érdemben csökkenjen, több mint egy évtizednek kell eltelnie, ám számos előny már rövid távon megtapasztalható. A vér oxigénszintje már néhány hét alatt jelentősen javulhat, ezzel párhuzamosan enyhülhet a fáradékonyság, mérséklődhet a köhögés, a harákolás, fél-egy év leforgása alatt az infarktus kockázata is feleződik.

Orvosi segítség a leszokáshoz

– Sokszor az életet fenyegető daganatos betegség diagnózisa által kiváltott trauma ad lökést, hogy valaki soha többé ne akarjon rágyújtani. Ezzel az elmúlt évtizedek károsodása és a daganatos betegség ugyan nem válik semmissé, ezen már nem lehet változtatni, de azon igen, hogy a beteg fizikai állapota javulhat, s lelkiekben is úgy érezheti, hogy aktívan tett valamit az egészségéért – fogalmaz Kovács Gábor.

– Az emberek egy részénél a dohányzás alkalmakhoz kötődik, másoknál csak egy rossz szokás, az erősebb dohányosoknál viszont kifejezett fizikai és lelki függést okoz, így a dohányzás megvonását rövid távon sokan nagyobb stressznek, életminőség-romlásnak élik meg, mint magát a rákot. Ezért minden egyes betegünknek, nemcsak a daganatos pácienseknek, hanem minden nálunk megforduló dohányosnak felajánljuk, hogy segítünk: a Korányi Intézetben egyéni és csoportos tréningbe is be lehet kapcsolódni, motivációs programmal, pszichológiai és szakorvosi támogatással, szükség esetén akár különféle gyógyszerekkel, tapaszokkal is tudunk segíteni abban, hogy sikerüljön letenni a cigarettát. Az ambulancia nyitott, bárki felkereshet bennünket és ingyenesen bekapcsolódhat a programba, de erre országszerte is lehetőség van 86 tüdőgondozóban.

A részletekről az ingyenesen hívható 0680 44-20-44 telefonszámon munkatársaink felvilágosítást adnak, s a szám hívásával akár telefonos leszokási programba is bekapcsolódhatnak az érdeklődő dohányosok – zárja gondolatait egy praktikus információval Kovács Gábor.

http://rakgyogyitas.hu/

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Rákgyógyítás
# dohányzás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés