Ezeket látta már?

Vigyázat: A fényvédő krémek nagy része semmit sem ér

Szépségápolás
2018. augusztus 09. 12:46
Módosítva: 2018. augusztus 09. 12:46
napozas

Sajnos még napjainkban sem köztudott tény, pedig nem minden fényvédő készítmény egyforma. A jelenleg forgalmazottak mintegy háromnegyede hatástalan, vagy olyan vegyi anyagokat tartalmaz, amely káros lehet egészségünkre is.

Megjelent Washingtonban az az útmutató, amelyet egy önálló és független érdek-képviseleti csoport az EWG készített 1500 napvédő, hidratáló krém és ajakbalzsam vizsgálata után. Szomorú, de ezeknek csak egynegyede felelt meg az EWG irányelveinek.

Káros összetevők

A kutatók öt tényezőt vizsgáltak a termékek értékelése során: az első az volt, hogy tartalmaz-e káros összetevőket a készítmény, így állapították meg, hogy a permetezhető fényvédő káros is lehet abban az esetben ha belélegezzük azt, illetve nem biztosítanak egyenletes fedőréteget a bőrön.

A további négy szempont a termékek hatásával függ össze, például milyen mértékben blokkolják az UVA és UVB sugárzást, illetve milyen gyorsan bomlanak le a termék összetevői, hiszen ha túl gyorsan, akkor hamar elveszítik hatékonyságukat. A végeredményt egy 1 és 10 közötti skálán állították fel.

Nem védenek a védőkrémek

Amegfelelt fényvédők listája igen csekélynek tűnik a vizsgáltak számának tekintetében, ugyanakkor így is javuló tendenciát tapasztaltak a kutatók az elmúlt évtizedben, például megnőtt az ásványi anyagokat tartalmazó védőkrémek száma.

Ezek általában cink-oxidot vagy titán-dioxidot tartalmaznak, amelyek fizikailag nyelik el a sugárzást, gyakran semmilyen káros összetevőt nem tartalmaznak. Szerencséremanapság egyre több forgalomban lévő termék véd az UVA és az UVB sugárzás ellen komplexen.

Ne dőljenek be a reklámoknak: nem minden az, ami annak látszik!

Ne dőljenek be a reklámoknak: nem minden az, ami annak látszik!

Forrás: EgészségKalauz


Csökkent a retinil-palmitát-tartalmú hatóanyagok alkalmazása is, ami jó hír az állatvédőknek, és azoknak, akik melanomára hajlamosak. Az EWG vizsgálatában természetesen kitért a gyermekekre is, a nekik szánt termékeket külön kiemelte.

Arra figyelmeztetik a fogyasztókat, hogy ne dőljenek be reklámoknak, ha csecsemőkkel vagy kisgyermekekkel reklámoznak egy terméket, még nem garantált, hogy a reklámozott termék maga megfelelő a gyerekek számára. Továbbá felhívnák a figyelmet rá, hogy ha tehetjük részesítsük előnyben az illatmentes és vízálló fényvédőket. Kevesen tudják sajnos, de a magas számú SPF-érték (fényvédő faktor) még nem minden, hiszen ez csak azt mutatja, hogymilyen mértékben blokkolja az UVB sugárzást a kozmetikum, az UVA-ra nem vonatkozik.

A napozás jótékony hatású, de... Olvasson tovább!

Mivel hozzászoktunk, hogy az UVB sugárzásnál bekövetkező pirosságtól félünk, így biztonságban érezzük magunkat ha nem égünk le, ugyanakkor a káros sugárzástól mégsem óvjuk meg magunkat teljes mértékben.

Forrás:livescience.com

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# bőrbetegségek # melanóma # napozás

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés