Ezeket látta már?

Az orvosok szerint ez a legjobb trükk utazási betegség ellen – de kevesen tudják jól alkalmazni

Tünet
2025. július 27. 06:04
hányinger ellen utazás

Az utazási betegség rengeteg ember életét megkeserítheti: autóban, hajón, repülőgépen is utolérhet a rosszullét. Mit tehetünk ellene?

Ha csökkenteni szeretné a hányingerrel és émelygéssel töltött órák számát utazás közben, fogadja meg a következő tippeket!

Mi okozza az utazási betegséget?

Az utazási betegség - közkeletű elnevezésével tengeri betegség, bár nem kizárólag hajón utazók tapasztalhatják meg - lényege, hogy helyváltoztatás közben nincs kapcsolat a vizuálisan érzékelt mozgás és az egyensúlyi (vesztibuláris) rendszer által érzékelt mozgás között. Vagyis, a mozgó járműben tartózkodva azt látjuk, hogy haladunk, azonban mégis azt érezzük, hogy egy helyben ülünk. Ez az ellentmondás okozhatja a kellemetlen tüneteket, a szédüléstől és rosszulléttől kezdve a hányingerig és hányásig. Becslések szerint az emberek egyharmada hajlamos az utazási rosszullétre, és szinte mindenki megtapasztalhatja ezt a jelenséget extrém körülmények között.

Hogyan csökkenthetjük a rosszullétet?

  • Figyeljük a horizontot! Az egyik legrégibb, egyben leghatékonyabb módszer, hogy utazás közben nézzünk ki az ablakon, figyeljük azt a területet, amerre tartunk. Ez segíthet „újrakalibrálni” az egyensúlyérzékünket, mert jobban érzékelhetővé teszi a mozgást.
  • Aludjunk! Csukjuk be a szemünket, és próbáljunk meg szundikálni utazás közben. Ezzel nemcsak a vizuális érzékelés és az egyensúlyi rendszer közötti ellentmondást oldhatjuk fel, de kipihentebben érkezhetünk meg a célunkhoz.
  • Rágózzunk! A rágás, rágógumizás, a cukorka szopogatása nemcsak a repülőgépeken lehet előnyös, de akkor is segíthet, ha az autóban vagyunk rosszul.
  • Nyissunk ablakot! A friss levegő is jót tesz (persze, ez nem mindenhol megvalósítható), ám arra érdemes ügyelni, hogy a szokatlan vagy kellemetlen szagok csak tovább fokozhatják a tüneteinket.

Dr. Daniel Allan hasonló tippeket ad videójában, ahol azt is elmagyarázza, hogyan alakul ki az utazási betegség.

Megelőzhető-e valahogy a rosszullét?

Lehetőség szerint mindig úgy helyezkedjünk el, úgy válasszunk ülést, hogy kinézhessünk az ablakon, lássuk azt, hogy merre tartunk. A legtöbb embernél rosszullétet okoz például, ha a menetiránnyal háttal ül. Hajón is menjünk fel a fedélzetre és figyeljük a tengert. Repülőgépen a szárnyak közelében lévő üléseknél a legminimálisabb a rosszullét esélye. Ha autózunk, a legjobb, ha mi magunk vezetünk.

Minél több „külső segítséget” kapunk az érzékelési konfliktusunk feloldására, annál könnyebb lesz, vagyis érdemes az utazás során a látványra, a környezetünkre koncentrálni. Ha rosszullétre hajlamosak vagyunk, ne olvassunk, ne fejtsünk keresztrejtvényt, ne böngésszük a telefonunkat! Meglepő módon, a beszélgetés nem segít. Bár elterelheti a figyelmünket a rosszullétről, de az, hogy folyamatosan mozgatjuk közben a fejünket, tovább fokozhatja a tüneteket. A zenehallgatás azonban jótékony hatású lehet!

Utazás előtt próbáljunk meg pihenni és együnk könnyű ételeket! Az éhség és a túlságosan teletömött has, a fáradtság, az alkoholfogyasztás és a dohányzás is tovább ronthatja a tüneteinket.

Ha tudjuk, hogy szédülésre, rosszullétre hajlamosak vagyunk, gyógyszert is kérhetünk a háziorvosunktól. A gyógynövények közül jótékony hatású lehet például a gyömbér, a borsmenta, a citrom vagy az édesgyökér. Ezek általában nyugtatják a gyomrot és hányingercsillapító hatásaik is vannak.

Ezek is számítanak, hogy rosszul lesz-e az utazáskor

Ha már tapasztalta az utazási betegség kellemetlen tüneteit, érdemes tudnia, hogy nemcsak a jármű típusa vagy az utazási pozíció, hanem az adott mozgás jellege is befolyásolja az állapotát. A hirtelen fékezések, gyorsulások, hajtűkanyarok, erős hullámzás vagy turbulencia mind súlyosbíthatják a tüneteket. A megelőzés fontos része lehet az utazás megtervezése is: válasszon egyenletesebb útvonalat, és lehetőség szerint inkább reggeli vagy esti órákban induljon el, amikor a járművek kevésbé zsúfoltak, és a levegő is frissebb.

Érdemes azt is tudni, hogy az utazási betegség gyakoribb gyermekeknél, különösen 2 és 12 éves kor között, mert az ő idegrendszerük még érzékenyebben reagál a szenzoros ellentmondásokra. Ezért ha gyermeket visz magával, gondoskodjon előre könnyen emészthető ételről, pihenésről, megfelelő kilátással rendelkező ülőhelyről – és legyen Önnél váltóruha is, ha mégis bekövetkezne a hányás.

A természetes megoldások mellett gyógyszerek is elérhetők

A magyarországi patikákban vény nélkül is kapható például a dimenhidrinát tartalmú Daedalon tabletta, amely kifejezetten az utazási betegség megelőzésére és enyhítésére szolgál. Fontos, hogy ezeket a készítményeket legalább fél–egy órával indulás előtt vegye be, és mindig olvassa el a betegtájékoztatót vagy kérje ki orvosa tanácsát.

Ha Ön repülővel utazik, különösen hosszabb távon, és hajlamos rosszullétre, hasznos lehet a speciális, nyomáskiegyenlítő fülvédő használata, amely segíthet elkerülni a repülési magasságváltozásokhoz kapcsolódó kellemetlenségeket. Hajóútra pedig beszerezhető olyan karpánt is, amely nyomást gyakorol az akupresszúrás P6-os pontra – több tanulmány szerint ez a módszer hatékonyan csökkentheti a hányingert.

Ne feledje, hogy ha valaki rendszeresen és súlyosan szenved utazási betegségtől, érdemes lehet fül-orr-gégészeti vagy neurológiai kivizsgáláson is részt venni. Az egyensúlyrendszer működésének részletes vizsgálata sokat segíthet a személyre szabott megelőzési és kezelési stratégia kialakításában.

Émelygés, hányinger az autóban vagy a repülőn? Ezt próbálja ki utazási betegségekre
Kapcsolódó cikk

Émelygés, hányinger az autóban vagy a repülőn? Ezt próbálja ki utazási betegségekre

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# utazási betegség # szédülés # hányinger # utazási rosszullét # utazás # Kezelés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés