Ezeket látta már?

Ödémás láb: amikor a pulzus is magas, a szív már kompenzálni próbál

Tünet
2025. március 25. 11:04
ödéma a végtagokon láb dagadás

A beduzzadt, ödémásodó láb mögött komoly egészségügyi okok húzódhatnak meg. Egyebek mellett szív- és érrendszeri betegségek rejtett jele is lehet.

Amikor bedaganak a végtagjaink, lábaink, az nem csupán egy kellemetlen tünet, amivel hirtelen kezednünk kell valamit, hanem egyben figyelmeztető jel is lehet arra, hogy szív- és érrendszeri, vese- vagy endokrinológiai betegségekkel harcol a szervezetünk.

Az ödéma, vagyis a szövetközti folyadék felszaporodása, gyakran a lábakon jelentkezik, de más testrészeket is érinthet. Bár az ödéma önmagában nem betegség, hanem tünet, fontos, hogy komolyan vegyük, hiszen a szervezet működési zavaraira utalhat. A szívelégtelenség például az ödémás láb egyik leggyakoribb oka, amikor a szív nem képes hatékonyan pumpálni a vért, így a folyadék felhalmozódik a test különböző részein.

Mi állhat az ödémás láb kialakulásának hátterében?

Ilyenkor többféle probléma felmerülhet, aminek az orvos utánajár. A vesebetegségek például a test folyadékháztartásának zavarához vezethetnek, míg az endokrinológiai problémák, mint a cukorbetegség vagy a pajzsmirigy rendellenességei, szintén hozzájárulhatnak a duzzanat kialakulásához. A vénás keringési elégtelenség és a nyirokkeringési zavarok szintén gyakori okai az ödémának.

A szív- és érrendszeri betegségek, különösen a szívelégtelenség, gyakran vezetnek ödémás lábhoz. Ilyenkor a szív nem képes megfelelően keringetni a vért, ami folyadék felhalmozódásához vezet a test különböző részein. A szív megpróbál kompenzálni, például a pulzusszám növelésével, de ez csak rövid távú megoldást nyújt, és hosszú távon tovább rontja a helyzetet.

Az ödémás láb kivizsgálása során fontos az okok pontos meghatározása

A kardiológiai vizsgálatok, mint az EKG, a vérnyomás- és pulzusmérés, valamint a szívultrahang, segíthetnek azonosítani a problémát. Ha a duzzanat hátterében szív- és érrendszeri betegség áll, a kezelés a kardiológus feladata lesz, aki a szívelégtelenség kezelésére összpontosít.

A kezelés során gyakran alkalmaznak vízhajtókat, amelyek segítenek csökkenteni az ödémát és a magas vérnyomást. Emellett fontos a sószegény diéta betartása és a vízhajtó hatású ételek fogyasztása. Az ödémás láb figyelmeztető jel, amely arra utal, hogy a szervezet dekompenzálódik, ezért fontos, hogy időben orvoshoz forduljunk.

Ha rendszeresen tapasztal ödémás lábat, érdemes már az első jeleknél orvoshoz fordulni. Csak szakember tudja pontosan meghatározni a panaszok okát és a megfelelő kezelést előírni. Az időben történő diagnózis és kezelés jelentősen javíthatja a gyógyulás esélyeit és megelőzheti a súlyos szövődményeket. Ne késlekedjen, ha ödémás lábat tapasztal, hiszen ez a tünet komoly betegségekre utalhat, amelyek időben történő kezelése életmentő lehet.

Folyton bedagad a lába? Lehet, a vérnyomásával van gond

A láb vizesedése, ödémásodása gyakori panasz, melyet a legtöbben egyszerű vízhajtókkal próbálnak orvosolni. A baj ezzel egyrészt az, hogy egyedül a tüneti kezelés nem biztos, hogy hosszútávon hatásos, másrészt az alap problémán nem segít. Hogy mi állhat a lábdagadás hátterében, és hogy mit lehet ellene tenni, arról dr. Kapocsi Judit, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája beszélt.

Miért ödémásodik a láb?

A lábdagadást a sejtek közti folyadékgyülem eredményezi, melyet többnyire vér - illetve a nyirokkeringés zavara okoz. Természetesen nem jelet minden esetben nagy bajt, ugyanis meglehet, hogy csupán egy banális probléma áll a hátterében (pl., lúdtalp, tartós ülés), ám nem ritka, hogy komolyabb betegségekre hívja fel a figyelmet.

Ilyen lehet például trombózis, szívprobléma, visszeresség, hormonprobléma, bizonyos gyógyszerek, valamint kezeletlen/rosszul kezelt magas vérnyomás.

„A magas vérnyomás azért okozhat lábdagadást, mert tartósan fennálló hipertónia egyik súlyos szövődménye a szívelégtelenség, amely során a tartósan túlterhelt szívizom már nem képes kellő erővel összehúzódni, és átpumpálni a keringő vért az ér pályában.”- mondja dr. Kapocsi Judit, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája, aki hozzátette, vannak olyan vérnyomás csökkentő gyógyszerek, melyek mellékhatása lehet a boka körüli dagadás. Ekkor természetesen a gyógyszer cseréje indokolt.

A lábdagadás megszűntethető

Amennyiben valakinél el nem múló vizesedés lép fel, akkor érdemes szakemberhez fordulni, ugyanis ha magas vérnyomás áll a hátterében, akkor megfelelő kezeléssel nem csak az ödémától szabadulhat meg, hanem megelőzheti az olyan szövődmények kialakulását, mint az stroke, vagy a szívinfarktus.

A diuretikumok erre gyorsmegoldással szolgálnak, ugyanis segítik a víz és a nátrium távozását a szervezetből, így csökken a lábdagadás, ráadásul megfelelő dózisban alkalmazva normalizálódik a vérnyomás is.

A szekértő szerint tudni kell, hogy vérnyomás csökkentésre kis adagú diuretikum (vízhajtó) alkalmazandó, és az sem mindegy melyik. Ezt orvosnak kell eldöntenie, a beteg előző és jelenleg is meglevő betegségeinek, a fizikális állapotának ismerete alapján. A vízhajtó kezelés mellett szorosan ellenőrizni kell a vese működését, valamint a vérben levő ionok (Nátrium, Kálium) szintjét.

„A lábdagadás, ödéma megszüntetésének gyorsasága az októl, a beteg állapotától és az alkalmazott gyógyszer típusától függ. Vannak olyan esetek - például heveny bal szívfél elégtelenség-, amikor a lábnál nagymértékű ödéma nem is biztos, hogy van, és a tüdőben gyülemlik fel hirtelen a folyadék. Ilyenkor a gyors és erőteljes hatású vízhajtó egy fél- órán belül kifejezett enyhülést hoz a betegnek.”- mondja dr. Kapocsi Judit.

Vizesedik, felpüffedt a lába? Ekkor jelez nyiroködémát
Ez is érdekelheti

Vizesedik, felpüffedt a lába? Ekkor jelez nyiroködémát

Felhsznált források:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# ödéma # ödémásodás # lábdagadás # vizesedés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés