Ezeket látta már?

Antidepresszáns, alvás, egyéb problémák

Orvos válaszol
2011. július 12. 15:26
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kérdés: A Yarocen 30 mg-mos gyógyszer miért tud annyira elaltatni, hogy nehezen kelek fel reggel? Ez mindmáig a problémám, mert visszaestem 4 hónapja a depresszióba, és ez nagyon fontos lenne, hogy frissen keljek fel. Mindig idejében fekszem le és olyan fáradtnak érzem magam,meg fogja oldani ezt a problémát a yarocen nevű antidepresszáns? Már l5 mg-mostől kezdve szedem már egy hónapja, egy hete kezdtem el a 30 mg-mos szedését! Sajnos nincs olyan kedvem , mint betegségem előtt volt, nincs nyugodt kedélyállapotom még tőle.

Várom választ kérdésemre!

Válasz:

A Yarocen (mirtazapin) az antidepresszáns gyógyszerek egyike, ahol a hatás lényege az agyi szerotonin-ingerületátvitel serkentése. Mivel más receptorra (H1-) is hat, ez okozza a mellékhatásként jelentkező szedációt, vagyis a fokozottabb álmosságot, az Ön esetében a hosszabb alvást.

A mellékhatásai között is jellemzően gyakori a leírás szerint az aluszékonyság, szedáció, tehát nyugtató hatás, valamint a fejfájás jelentkezése.

Az antidpresszánsok valódi hatásának beállása néhány hét, tehát mondjuk 2-3 hét rendszeres szedés után észlelhető változás a kedélyállapotban.

A pszichiátriai gyógyszereknél azonban az is igen fontos, hogy meg kell találni mindenki számára a megfelelő "egyéni" gyógyszert és gyógyszerszedést. Tehát könnyen elképzelhető, hogy némi várakozást követően, ha a hatás nem nő, tehát kedélyállapota észlelhetően nem javul, ill. nem rendeződik - akkor gyógyszert kell váltani.

Ez azonban teljes egészében a pszichiáter joga és egyben kötelessége is, az Önnel, tehát a mindenkori beteggel való konzultációt követően.

Érdemes tehát még néhány hetet várni, és ha utána sem javul a helyzet, akkor újra felkeresni a szakorvost ezzel sz észleléssel. Feltehetően is a gyógyszerváltoztatás mellett fog dönteni.

Csak jelzem, hogy pszichiátriai betegségek esetén természetesen nem elegendő önmagában a gyógyszerelésre hagyatkozni, tehát pszichoterápia, életmódváltás stb. is igen fontos!

Üdvözlettel:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Pszichiátria

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés