Ezeket látta már?

Kisbaba, májproblémákkal

Orvos válaszol
2010. szeptember 27. 16:20
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kérdés: Kedves dr Altorjai Péter Úr!

Nagyon szépen köszönöm előző válaszát. Nekünk van a 2 hós picink a májproblémával. Azóta kiderült, hogy mind a 2 májlebenyen van ez az elváltozás és elég nagy: 2x6 és 3x6cm-es. Az MR vizsgálat 70%-ra mondja, hogy ez haemangióma, de további vizsgálatot írtak elő." Néhány hét múlva AFP vérvétel, és újabb UH. Sajnos nem zárható ki a hepatoblastoma sem. Nagyon aggódjunk ön szerint? Visszahúzódhat ez az érdaganat valamikor? Sajnos nem nagyon kapunk a klinikán felvilágosítást.

Előre is köszönöm önnek a választ!

Válasz:

A májban lévő hemangióma, többnyire jóindulatú, hajszálerek rendezetlen tömegéből álló érgomolyagból álló vérér-daganat, nem ritka elváltozás sem gyermek- sem felnőttkorban. A gond nem is a természetével van, azaz nem szór, nem képez áttétet. Többnyire az a probléma, hol helyezkedik el; a bőrben esetleg állandó sérülésnek van kitéve, a belső szervek esetén pedig a környező szerveket, képleteket nyomhatja, melyek így abnormális tevékenységet tudnak csak végezni. Ilyenkor az un. kompressziós tünetek (mechanikus icterus = elzáródásos sárgaság, stb.) dominálnak és ezek mértékétől teszik függővé az elváltozás eltávolítását. A hemangióma valóban képes involúcióra, azaz csökkenésre, eltűnésre, bár ezt elsősorban a bőrfelszíni kapillárisgomolyagoknál észleljük.

A hepatoblastoma az egyik leggyakoribb gyermekkori és a leggyakoribb rosszindulatú májtumor. Specifikus tünete nincsen, a máj működési zavarainak vegyes képe jellemzi (májmegnagyobbodás, fáradékonyság, sápadtság, sárgaság, hányás, puffadás, esetleg diffúz hasi fájdalom). A tumormarker vizsgálatok közül az Önök esetében végzendő AFP (alfa-foetoprotein) viszonylag specifikus, azaz jó eséllyel segít a diagnózisban. A rendszeres, jelenlegi tudásunk szerint ártalmatlan hasi UH kontrollokon kívül szükség van egyéb képalkotókra is (CT, MR, szelektív érfestés), majd biopszia (szövetminta vétele) is súllyal felmerül. A hepatoblastoma kezelése kemoterápiával és sebészi úton történik, de egyes esetekben májtranszplantációval is számolni kell.

A következőkben tehát a jelenleg még folyamatban lévő vizsgálatok eredménye alapján a Klinikán (I. Gyermekklinika - Szőnyi László docens úr???) összevetik az eddigieket és várhatóan igen részletesen megbeszélik Önökkel is a továbbiakat.

A legjobbakat kívánom és javaslom bátran forduljanak kezelőorvosukhoz (Szőnyi docens úr???) akit személyesen is ismerek és bizton állíthatom, korrekt felvilágosítást fog nyújtani Önöknek a kicsi állapota felől.

tisztelettel:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Belgyógyászat # Gyermekgyógyászat # Hepatológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés