Ezeket látta már?

Kozmetikai szerek, káros hatások

Orvos válaszol
2012. január 25. 16:16
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kérdés: Tisztelt Doktor Úr!

Sokat lehet hallani/olvasni arról, hogy a kozmetikai szerekben (tusfürdőkben, dezodorokban stb.) lévő összetevők károsak, rákkeltőek. Ilyen weboldal pl. a www.antalvali.com. Szeretném megtudni, hogy ez csak riogatás vagy valóban érdemes komolyan venni ezeket az írásokat és kerülni ezeket az anyagokat? Pl. a sodium lauryl/laureth sulfate, az aluminium és kőolajszármazékok tényleg ilyen károsak vagy nyugodtan használhatók? Sajnos sehol sem találtam egyértelmű és megbízható információt ezzel kapcsolatban, ezért kérem, hogy világosítson fel!

Köszönöm megtisztelő válaszát!

Válasz:

Tisztelt Levélíró!

A környezeti ártalmat kiváltó szereknek óriási irodalmuk van, jelenleg megnéztem a TOXNET adatbázist, ahol csak az aluminiummal kapcsolatosan többezer citátum jelenik meg. Hasonló módon néhány ezer találat a nátriumlaurilszulfát alkalmazását illetően.

A TOXNET a világ legnagyobb toxikológiai adatbázisa, tehát itt lektorált tudományos cikkek találhatóak minden kemikáliával, gyógyszerrel stb. kapcsolatosan.

A kémiai anyagok (nem gyógyszerek) emberi szervezetre gyakorolt hatását számos körülmény befolyásolja:

az expozíció mértéke, időtartama, a kontaktus módja (bőr, belégzés, lenyelés, egyéb úton való bekerülés a szervezetbe), a "mérgezés" akut vagy krónikus volta, tünetek jelentkezése, fennállása, ezekre irányuló célzott vizsgálatok, kezelés ténye.

A nátrium laurilszulfátot pl. (mivel helyileg alkalmazott kozmetikai krémekben, kenőcsökben, gélekben kiterjedten használják) számos esetben állatokon végzett toxikológiai vizsgálatokon próbálják ki, hogy egyes formulák az állatokon milyen bőirritáns hatást fejtenek ki - és ez alapján hozzák meg a forgalomba hozatal engedélyét, és a szükséges figyelmeztetést is.

Ez egy igen nagy terület, sajnos egy olvasói levél terjedelmét messze meghaladó mértékben. Orvosi szinten a foglalkozás-egészségügy és a klinikai toxikológia foglalkozik az ilyen típusú ártalmakkal, esetleges mérgezésekkel.

Üdvözlettel:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Belgyógyászat # bőrgyógyászat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés