Ezeket látta már?

Pánikzavarom van?

Orvos válaszol
2010. november 15. 14:39
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kérdés: Tisztelt Doktor Úr/Nő!

Néhány hónapja olyan tüneteim vannak,mint a pánikbetegségnek. Szívszúrás,mellkasi nehézségérzet, ujj zsibbadás, ájulásérzés, halálfélelem,erős szívdobogás érzete.

A vizsgálatok nem hoztak eredményt,semmi bajom sincs.Nem akar elmúlni,és félek.

Az lenne a kérdésem,hogy a pánikbetegségnek van-e valós alapja?

Pl.: kávéztam és dohányoztam. Amikor ezeket csináltam, hirtelen rám törtek a tünetek nagyon rosszul voltam, kimondottan a kávé és a cigi hozta ki. Még a tea is, amiben szintén van koffein. Megdobogtatták ezek a szívemet, és rosszul lettem tőlük. Ma már elhagytam őket, de a panaszok nem szűnnek meg.

Lehet-e, hogy a pánikbetegség tüneteit megerősitheti, vagy rásegíthet-e a koffein és a cigi.

Kérem válaszoljanak!

Köszönettel:

Válasz:

Beszéljünk egy kicsit a pánikbetegségről!

A pánikbetegség - pontosabban pánikzavar szorongásos betegség, amelyre jellemzőek a vissza-visszatérő (akár súlyosabb) pánikrohamok. Jelentősebb személyiségváltozásokkal is járhat, ami gyorsan - tehát akár egy hónap alatt kialakul. Jellemzően, a beteg azért is aggódik jóelőre, nehogy megint kialakuljon a roham.

A pánikzavar nem azonos az ún. agorafóbiával, ami a nyílt, nyilvános terektől való félelem. A pánikroham hirtelen tör/het rá az illetőre, és eléggé intenzív tünetekkel jár. (Egyéb szorongásos zavarok általában kevésbé súlyosak, elhúzódóak, lassabban "fejlődnek".)

A tünetek: intenzív, és extrém szorongás a roham idején, amely általában 10 percig tart (mondjuk inkább 1-20 percen belüli). Jellemző az Ön által is leírt gyors szívverés, izzadás, szédülés, légszomj, remegés, kontrollálhatatlan félelem, gyorsult légzés.

Egyeseken halmozottan, vagy napi, heti rendszerességgel tör elő a pánikroham. Ez persze igen komoly szociális problémákat okoz, nem szólva arról, hogy az említett agorafóbiával is társulhat, az illető kiközösítettnek érzi magát.

Mi ronthatja az állapotot még?

Az esetek kb. 30%-ában az alkohol, 17%-ában egyéb pszichoaktív szerek. A stimulánsok, tehát az Ön által említett koffein, a nikotin, de pl. a kokain is. Számos vizsgálat kimutatta a dohányzás is hat a pánikzavarra, valószínűleg itt nem a nikotin közvetlenül csak, hanem a légzésfunkció romlása. (rohamot válthat ki a teljes nikotinelvonás egyébként...)

Amennyiben ezt még nem tette meg, célszerű lenne mindezzel - a már elvégzett negatív kardiológiai vizsgálatok után - pszichiáterhez fordulni. A pánikzavar nem ritka betegség, "korunk betegsége", és megfelelően beállított gyógyszeres és pszichoterápiás kezeléssel jó egyensúlyban tartható, hogy ne zavarja a mindennapi tevékenységeket.

Jó egészséget kívánunk!

üdvözlettel:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Pszichiátria

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés