Ezeket látta már?

Szteroidos kenőcs - és szoptatás

Orvos válaszol
2011. július 14. 17:27
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kérdés: Tisztelt Doktor Úr!

Harmadik gyermekem 5 hónapos korában előjött a gyermek-és fiatalkori ekcémám, s egy nagy, gyulladt, nedvedző seb lett a bimbó-udvaron. Amikor már tarthatatlan lett, a bőrgyógyász felírt Boraxszal kevert Elocomot. Mivel nem tudták megmondani, mennyire szívódik fel a szteroid a tejbe, inkább nem szoptattam, egy hétig lefejtem az anyatejet, a kicsi meg tápszert kapott. Utána újra szoptattam, de 3 hét elteltével megint gyulladt és sebes a bőr a mellbimbó udvaron, sőt már körülötte is. Nem szeretném abbahagynia szoptatást, de az is tarthatatlan, hogy néhány hetente fejjek és tápszerezzek. A kérdésem az, hogy mennyire szteroid szívódik fel a tejbe, szoptathatok a kenőcs használata mellett?

Előre is köszönöm válaszát.

Válasz:

Tisztelt Édesanya!

Köszönettel vettük kérdését ekcémára felírt szteroidos kenőcs melletti szoptatás kapcsán.

A helyzet az, hogy magát a szteroid gyógyszercsoportot - természetesen folyamatos orvosi felügyelet mellett - akár tabletta formájában is szedhetik a szoptató édesanyák a legtöbb ajánlás szerint; a szteroidos kenőcsök, külső oldatok alkalmazási előirataiban pedig az szerepel, hogy mindig csak orvosi javaslatra és lehetőség szerint csak az érintett - a lehető legkisebb - felületen használandóak, pedig ezek egészen biztos, hogy csak igen kis mértékben szívódnak fel a bőr felszínéről.

Az egészen biztos kerülendő, hogy a kicsi lenyalogassa a szteroidos krémet édesanyja emlőjéről.

Fontos azonban hangsúlyozni, hogy minden édesanya és szoptatott csecsemője egyedi esetként értelmezendő, azaz ha a kicsinél un. cushingoid (túlzott szteroid jelenlétére utaló) jegyeket vélünk mi, gyermekorvosok felfedezni bármilyen módon és mennyiségben használt szteroidos gyógyszer mellett is, feltétlen kérnünk kell endokrinológiai vizsgálatot. Ennek során ritkán ugyan, de valóban eljuthatunk oda, hogy azt a nehéz javaslatot kell adnunk szoptató anyukáknak, válasszák el gyermeküket.

Arra vonatkozólag nem könnyű adatot találni, hogy az anyatejbe a különböző gyógyszerek milyen mértékben kerülhetnek bele? - leginkább azt tudjuk kimutatni kémiai módszerekkel, hogy jelen van-e vagy sem egy vegyület?

Az Ön esetében használt kenőcs másik összetevője, a bórax, gombásodás elleni oldatok és krémek összetevője, amit akár újszülötteknél is használhatunk.

Javaslatom tehát az, hogy kérje ki a gyermekét legjobban ismerő házi gyermekorvosa és védőnője segítségét: mindkét bimbó gyulladása esetén valóban megfontolandó az elválasztás, akár átmenetileg is; egy oldali elváltozásnál azonban feltehetően a gyógyulás időtartama alatt felszívódó szteroid eleve olyan kis mennyiség, hogy ennek a tejbe jutó része nem lehet már számottevő. Ennek ellenére, ahogy írtam, fokozott figyelem, egyedi mérlegelés szükséges.

Jó egészséget kívánok,

üdvözlettel:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# bőrgyógyászat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés