Ezeket látta már?

Testépítési módszerek

Orvos válaszol
2013. május 10. 16:11
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kérdés: Olvastam, hogy a testépítésben magasabb szinten az eredmény nagyrészt a hormonszinteken múlik. Gyógyszereket emiatt nem szednék, azonban olvastam, hogy természetes módszerekkel is lehet őket befolyásolni (pl. megfelelő pihenés, edzés jellege, célzott táplálkozás). Ezek a gyakorlatban hatékonyak?

Olvastam továbbá, hogy a nagy csalán gyökeréből készített főzet phytoestrogen-t tartalmaz, ami erősebben kötődik a SHBG-hoz a tesztoszteronnál, így elfoglalva annak helyét, illetve akár ki is lökve azt onnan, így növeli a szabad t.szteron szintet. Továbbá állítólag az aromatáz enzim csak az SHBG-hez kapcsolódó t.szteront tudja ösztrogénné alakítani, így utóbbi szintjét is csökkenti. Mindez igaz? Egy régóta használt gyógynövény, ugyanakkor viszont kérdés hogy mennyire dokumentált a hosszú távú hatása, és mégis egy beavatkozás... Van kedvezőtlen hatása? SHBG blokkolása nem káros? Vagy értelmetlen, mert a szervezet kompenzál, pl. SHBG szint emelésével? Más t.szteron receptorokat nem blokkol?

Válasz:

Tisztelt Levélíró!

A testépítésben alkalmazott tesztoszteron-kúrát semmiképpen nem tudom javasolni, olvassa el az oldalon a korábbi hasonló kérdéseket és válaszokat (stanozolol keresőszóra megtalálható).

A természetes módszerek, amiket leírt, javasolhatóak, hogy mennyire hatékony az hosszabb távon dől el, de az edzés és az egészséges táplálkozás (+a dohányzás és alkohol kerülése) csak hasznos lehet.

A fitoösztrogének és egyéb növényi hatóanyagok: itt tulajdonképpen azt kell látni, hogy hiába növény és hiába "természetes anyag" mert lényegében ugyanúgy külső hormonbevitel történik, mintha tesztoszteront szedne - csak itt a szervezet belső biokémiai anyagcsereutaiban történik másfajta változás - mely végeredményképpen ugyanoda vezet...

Tehát nem javaslom ezt sem. Ami javasolható jó szívvel: az egészséges életmód, az edzés, és azon nutritív anyagok fogyasztása - ha szükséges - amelyek címkéjén, leírásában klinikai szinten igazolt, hogy alkalmazásuk hosszú távon sem ártalmas.

Üdvözlettel:

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Belgyógyászat

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés