Ezeket látta már?

Védőoltás hatóideje

Orvos válaszol
2010. január 05. 11:59
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

Kérdés: Tisztelt Szakértő!

Szeretném megkérdezni hogy a pneumococcus elleni 5ml-es védőoltás hatóideje 3 vagy 5 év? Az első védőoltás 2006-ban lett beadva.

Köszönöm

Válasz:

Tisztelt Olvasó!

Az oltás hivatalos alkalmazási előiratából másoltam ki az alábbi sorokat:

Felnőttek: Egészséges felnőttek rutinszerű újraoltása nem szükséges; javasolt azonban azoknak a felnőtteknek, akiknél súlyos pneumococcus-fertőzés kockázata fokozott (pl. asplenia, HIV-fertőzés, leukaemia, lymphoma, Hodgkin-kór, myeloma multiplex, generalizált rosszindulatú betegség, krónikus veseelégtelenség, nephrosis szindróma, illetve egyéb, immunszuppresszióval kapcsolatos állapotok (pl. szerv- vagy csontvelő-átültetés) és immunszuppressziós kemoterápia esetén), amennyiben több mint 5 éve kaptak pneumococcus oltást, vagy ha a pneumococcus antitest-szintjük gyorsan süllyed (pl. nephrosis szindróma, veseelégtelenség vagy szervátültetés esetén).

Néhány különleges betegcsoportban (pl. aspleniások esetében), akik a halálos kimenetelű pneumococcus fertőzés kockázatának fokozottan ki vannak téve, meg kell fontolni a 3 évenkénti újraoltást.

Minden 65 éves vagy annál idősebb személy esetében, akik az utóbbi 5 évben nem lettek beoltva (és az oltás idején 65 évesek vagy annál idősebbek voltak), a vakcina új dózisa adandó.

Gyermekek: 10 éves vagy annál idősebb gyermekeknél a súlyos pneumococcus-fertőzés legfokozottabb kockázata (pl. asplenia, beleértve a sarlósejtes anaemiát vagy a splenectomiát, nephrosis szindróma, veseelégtelenség vagy szervátültetés) esetén meg kell fontolni a három év utáni újraoltást.

Röviden: felnőttek és gyermekek esetén sem javasolt a rutinszerű újraoltás, kivéve a tokos baktériumok elleni csökkent védekezési képesség, vagy a szervezet általános leromlását okozó rendszerbetegség esetén.

Amennyiben Ön tehát valamelyik rizikócsoportba tartozna, ismételni kell az oltást.

Jó egészséget kívánok,

dr. Altorjai Péter

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# Infektológia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés