Ezeket látta már?

Genetikai hajlam: ezek a betegségek, daganatok szűrhetők ki a legjobban

Vizsgálat
2024. április 03. 22:04
rák, tumor, ráktípusok, genetiai vizsgálat, genetika, kutatás, teszt

Egyes vizsgálatok a segítségével megtudhatjuk, hogy életünkben mely betegségek kialakulására nagyobb a kockázat.

A megelőzés és a korai diagnózis életmentő!

A szív- és érrendszeri megbetegedések után a daganatos megbetegedések a második leggyakoribb halálokok. Az EU-ban minden kilencedik másodpercben diagnosztizálnak új daganatos megbetegedést. A számítások szerint 2035-re megduplázódhat a rákos megbetegedések száma, tehát a lakosság 40%-át fogja érinteni a csaknem 100 féle rákos betegség élete egy szakaszában.

Az innovatív kezeléseknek és az ellátáshoz való jobb hozzáférésnek hála azonban sok európai beteg a korábbiaknál tovább él a diagnosztizálást követően, de fontos kiemelni azt is, hogy szakértők szerint a rákos megbetegedések több mint egyharmada megelőzhető lenne.

Öröklődő rákbetegségek

A tumorok közül az

esetén van a legnagyobb esély genetikai meghatározottságra, ezeknek a ráktípusoknak 5-15 %-a öröklődéshez kötődik.

A tudomány fejlődésének köszönhetően ma már vannak olyan, az egészségmegőrzést segítő proaktív, genetikai tesztek, melyek a különböző felnőtt korban rejtetten jelen lévő, de nagy kockázatot jelentő, betegségekre hajlamosító géneket vizsgálják.

Késleltethető, vagy megelőzhető a tumor kialakulása

Ezeknek a vizsgálatoknak a segítségével meg lehet tudni, hogy életünkben mely betegségek kialakulására nagyobb a kockázat. Ha a tesztek kimutatják a genetikailag meghatározott tumor kialakulásának kockázatát, lehetőség van az adott betegség vonatkozásában prevenciós terv felállítására.

A genetika, más néven örökléstan legújabb eredményeiről sok szó esik, azonban kevésbé ismert tény, hogy bizonyos gének működése környezeti tényezőktől is függ. Ezt az tudományágat nevezzük epigenetikának, ami szó szerint azt jelenti: „gének, genetika felett”, utalva arra, hogy az epigenetikai változások nem az örökléssel történnek, hanem azon túl hatnak egészségi állapotunkra. Az epigenetika két kutatási területe is ez:

  1. 1 Vizsgálja a környezet hatásait az egyénre, aki a hatásokat átéli (például az alultápláltság vagy elhízás hatása, az emésztésért felelős gének működését tekintve).
  2. 2 Elemzi a szülőket ért környezeti tényezők hatásai a gyermekeikben (például: háborús területen kihordott terhesség hogyan befolyásolja a gyermek szorongásának szintjét).

Helyes életmódbeli változtatások, gyógyszeres kezelések vagy néhány esetben műtéti eljárások segítségével akár késleltethető vagy megelőzhető a daganatos betegségek kialakulása. Javíthatják az életminőséget a különböző stresszoldó tevékenységek, relaxációs technikák (autogén tréning, meditáció) is: még egy ok arra, hogy a napok során kellő időt szánjunk az ellazulásra, magunkra figyelésre.

Olvasta már?

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Rákbetegség: megmentheti az életét, ha időben lép

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: New Era Genetics
# rák # tumor # ráktípusok # genetiai vizsgálat # genetika # teszt # Sanitas-egészség

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés