Ezeket látta már?

Meddőség és dohányzás: ennyit ronthat a férfiak termékenységén a cigaretta

Vizsgálat
2024. december 05. 11:54
meddőség férfi dohányzás gyerekvállalás

A dohányzásról rég tudjuk, hogy nem tesz jót a szervezetnek, sőt, a meddőség kialakulásában is szerepet játszik. De vajon, ha a bagó megy, akkor a termékenység visszatér?

A kérdés megválaszolásában Ratkó Tünde, a Trimeszter Termékenységi Klinika termékenységi szakembere van a segítségünkre.

Dohányzás és meddőség

A dohányzás elsősorban a tűdőre gyakorol rossz hatást - ez hihetik sokan, de ez így nem egészen igaz. A dohányzásnak, pontosabban az égéstermékeknek sokrétű romboló hatása van, amik a szervezet több pontján is megmutatkoznak. Nem csak a rák kialakulásának kockázata szerepel a listán. A dohányzás hatására romlik a szív és az érrendszer állapota, de még a termékenységbe is beleszól.

Nem feltétlenül arról van szó, hogy lehetetlenné teszi a megtermékenyítést, bár ez a lehetőség is fennáll. A dohányzás az erekre gyakorolt hatása révén a merevedésben is okozhat gondokat, de sajnos a spermiumok DNS és RNS készenlétben is rombolást végez.

A sparmatogenezis során a létrejövő spermiumok DNS állománya, vagyis információs állománya is sérülhet, de az RNS képzés során is létrejöhetnek olyan eltérések, melyek jelentősen képesek rontani a spermiumok minőségét. Ez a minőségi romlás nem teszi lehetetlenné a megtermékenyítést, de jelentősen képes növelni a vetélés, a koraszülés és a genetikai gondok kialakulásának esélyét.

Nincs cigi, nincs gond?

Bár ennyire egyszerű lenne, de sajnos nem az. A dohányzásról való leszokás mindenképpen jó dolog, de nem hozza rendbe egy csapásra azt a rombolást, melyet évek, akár évtizedek alatt okozott.

Maga a spermatogenezis is 74 napos ciklikus folyamat, vagyis legalább 3 hónapra szükség lenne ahhoz, hogy a rendszer talpra álljon. Azonban számolni kell azzal is, hogy a dohányzás tápanyaghiányos állapotokat is létrehoz. Ez logikus, ha belegondolunk abba, mennyivel több tápanyagra van szüksége a szervezetnek ahhoz, hogy a rombolás hatásait ellensúlyozza. Ez pedig hosszabb távon a normál működés fenntartásától von el anyagokat, így első körben az olyan funkciók sérülhetnek, melyek nem közvetlenül szükségesek az életben maradáshoz - ide sorolható a termékenység is.

A támogatás fontossága

Vagyis a szervezetnek időre van szüksége ahhoz, hogy a rombolás hatásait ellensúlyozza, ráadásul nincs egyszerű dolga, hiszen napjainkban az élelmiszerek beltartalma jelentősen csökkent, vagyis kizárólag étkezéssel helyreállítani a tápanyaghiányos állapotokat nem egyszerű feladat.

A szervezet támogatása megoldható a megfelelő tápanyagpótlás révén, ehhez pedig a férfivitamin, vagyis a kifejezetten férfiak számára összeállított vitaminkészítmény is jó alap lehet. De a hatékony segítséghez az is kell, hogy a bevitt anyagokat a szervezet képes legyen nagy mennyiségben hasznosítani. Ehhez a szerves kötésben bevitt anyagokat kell előnyben részesíteni - ezek praktikusan a -citrát és a -glükonát kötéseket jelentik, például cink-citrát, réz-glükonát -, mivel ezek hasznosulása a szervetlenekhez képest akár 80%-kal is jobb. Ennek megfelelően előbb és jobb eredményt képesek produkálni!

Összegzés

  • A dohányzás romboló hatással van a szervezetre és a termékenységre.
  • A dohányzás káros hatással van az erekre és a spermiumok minőségére.
  • A dohányzás okozhat vetélést, koraszülést és genetikai problémákat.
  • Leszokás után legalább 3 hónapra van szükség a rendszer talpra állásához.
  • A megfelelő tápanyagok és vitaminok segíthetnek a romboló hatások ellensúlyozásában.
Mikor forduljunk orvoshoz, ha meddőségre gyanakszunk?
Kapcsolódó cikk

Mikor forduljunk orvoshoz, ha meddőségre gyanakszunk?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: ratkotunde.hu
# meddőség # termékenység # dohányzás # cigaretta

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés