Ezeket látta már?

Hogyan zajlik a mammográfia vizsgálat és mikor ajánlott elvégeztetni?

Vizsgálat
2024. október 05. 07:49
Mellrák emlődaganat szűrés daganat diagnózis mammográfia

Hazánkban évente több ezer nőnél diagnosztizálnak emlődaganatot, és nagyon sok halálesetet is okoz a betegség.

Az időben felfedezett mellrák azonban általában jól kezelhető. Rendkívül fontos éppen ezért a szűrővizsgálatokon való részvétel.

A mellrák a nőket érintő leggyakoribb daganattípus, mely világszerte a nők 10-12 százalékát érinti. Általában az idősebb, menopauzán már átesett nők betegsége, az érintettek alig 5 százaléka negyven év alatti. Az időben felfedezett mellrák általában jól kezelhető, éppen ezért kulcsfontosságú, hogy a nők rendszeresen szűrővizsgálatokon vegyenek részt. Az emlő-szűrővizsgálatok elsősorban azoknak ajánlottak, akiknek nincsenek daganatos betegségre utaló tüneteik, de életkoruk (esetleg a családi halmozódás) miatt nagyobb náluk az emlőrák kialakulásának a kockázata.

Emlőrák-szűrés mammográfiával, tapintásos vizsgálattal

A tapasztalatok szerint az emlődaganatot gyakran azután diagnosztizálják, hogy az emlő önvizsgálata során valamilyen elváltozást vett észre magán a páciens, és ezzel fordult orvoshoz, aki különböző vizsgálatok után megerősítette a daganat meglétét. Azonban az önvizsgálat során felfedezett elváltozások gyakran már előrehaladottabb betegségre utalnak. A szűrővizsgálatok során a korai, apró, még nem kitapintható vagy észrevehető elváltozások felkutatása az elsődleges cél.

A 45 és 64 év közötti, tünetmentes nők számára kétévente térítésmentesen elérhető a mammográfiás, illetve tapintásos szűrővizsgálat. A szakmai ajánlások szerint azonban 50 éves kor felett évente célszerű részt venni a vizsgálaton. A mammográfia biztonságos és pontos vizsgálati módszer, tulajdonképpen az emlő röntgenvizsgálatát jelenti. A szakorvos már az alig néhány milliméteres elváltozást is észreveheti a felvételen.

A fizikális, vagyis tapintásos emlővizsgálatot gyakorlott egészségügyi szakemberek végzik. Ez azonban nem alkalmas arra, hogy az egészen kicsi (a mammográfia segítségével már kimutatható) elváltozásokat is észrevegyék. A tapintásos vizsgálat önmagában nem elegendő, ideális esetben a mammográfiát egészítik ki a fizikális vizsgálattal.

Hogyan zajlik az emlőrák szűrés?

A vizsgálatra személyre szóló meghívólevelet kapnak a nők. A vizsgálatra vagy a helyileg illetékes rendelőintézetben, vagy szűrőállomáson kerül sor. A meghívólevélben szerepel a vizsgálat helye és ideje is (általában van lehetőség az időpont megváltoztatására). Amennyiben a vizsgálaton nem jelenik meg a páciens, egy második meghívó kiküldésére is sor kerül. Ennek ellenére a statisztikák szerint a meghívottaknak kevesebb mint fele él az ingyenes szűrési lehetőséggel.

A mammográfiás felvétel készítése előtt felveszik a vizsgálatra érkező nő adatait, kikérdezik az esetleges tüneteiről, valamint arról, hogy volt-e a családjában mellrákos eset. A vizsgálathoz derékig le kell vetkőzni. Először a fizikai, tapintásos vizsgálatot végzik el. A mammográfiához előbb az egyik, majd a másik emlőt a készülék lapjai közé helyezik és enyhén összenyomják. Mindkét mellről 2-2 felvételt készítenek. A vizsgálat nem fájdalmas, de egy kicsit kellemetlen, nem jár együtt jelentős sugárterheléssel, és alig néhány percet vesz igénybe.

A vizsgálat eredményeiről általában 2 héten belül értesítik a nőket. Az eredménytől függően vagy nincs további tennivaló, vagy további vizsgálatokra van szükség. A további vizsgálat jelenthet emlő-ultrahangot, illetve biopsziát is. Az esetleges emlőrák diagnózisához szövettani vizsgálat szükséges.

Mellrák szűrés egyénileg

Természetesen lehetőség van arra is, hogy a szervezett, meghíváson alapuló szűrővizsgálaton kívül is részt vegyen valaki mellrák-szűrésen. Ezt általában azoknak a fiatalabb nőknek szokták javasolni, akik a magasabb kockázatú csoportokba tartoznak, például a családjukban, anyai ágon előfordult már emlőrák.

A mammográfia ebben az esetben is ingyenes, ám beutaló szükséges hozzá. Mammográfiát 30 éves kortól végeznek, a szakmai ajánlások szerint 30 és 45 éves kor között háromévente érdemes rajta részt venni. A mammográfia mellett lehetőség van az emlők ultrahangos vizsgálatára is. Ezt a fiatalabb, tömörebb emlőállománnyal rendelkező, magas kockázatú csoportba tartozó nőknek javasolják.

Visszahívtak mammográfia vizsgálat után! Lehet, hogy rákos vagyok?
Cikkajánló

Visszahívtak mammográfia vizsgálat után! Lehet, hogy rákos vagyok?

EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: EgészségKalauz
# mellrák # emlőrák # mellrák szűrés # nőiegészségéve # mammográfia # daganat # emlővizsgálat # Mellrák megelőzés hónapja

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés