18+

Felnőtt tartalom

Elmúlt már 18 éves? Ezen az oldalon felnőtt tartalom található!

Ezeket látta már?

Gyermekkori szexualitás: még mindig gyakran félreértett, tabuként kezelt a téma

Vizsgálat
2024. március 01. 18:04
szex serdülőkor gyerek nevelés felvilágosítás fogamzásgátlás

Miért olyan fontos e téren is a gyermekek nevelése, és mikor kezdjük el?

A pedagógusok és szülők nagy része a szexuális nevelést próbálja a lehető legkevesebb kényelmetlenséggel "megúszni", amennyire csak lehet halogatni, és a kortársakra (vagy rosszabb esetben az internetre) bízni. Ennek, és más társadalmi folyamatoknak az eredményeként hazánkban a fiatalok nagy része úgy kezdi az aktív szexuális életet, tervez családot és vállal gyermeket, hogy gyermekkorából a "legjobb esetben" semmilyen élménye nincs a szexuális nevelésről.

A kutatások szerint a gyermekekkel és serdülőkkel szemben elkövetett szexuális abúzussal összefüggő egyik legfontosabb tényező a témával kapcsolatos ismeretek hiánya és a téma tabusítása.

A szexualitással kapcsolatos ismeretek

Azokban az országokban, ahol a szexuális nevelés a közoktatás részét képezi, és nem csak a hetedik-nyolcadikos biológia tananyaghoz kapcsolódóan beszélnek róla, a gyerekek ismeretei már korábban is pontosabbak. Megfelelő szexuális nevelés esetén tíz éves korra a gyerekek nagy részének vannak alapvető ismeretei a nemi érés, a szaporodás és a gyermek születése témakörben, azonban nagyon változó, hogy mennyi ismerettel rendelkeznek a szexuális viselkedésformák és a pl. a fogamzásgátlás témakörében. Ez utóbbiakat a szülők és nevelők ritkán gondolják érintendő témakörnek a serdülőkor előtt. A probléma ott van, hogy lányok esetében a nemi érés gyakran 11-12 éves korban történik, és felkészületlenül éri a gyermeket.

A gyermekek ismeretei főleg az azonos nemű barátoktól és olvasmányokból származnak, és manapság egyre inkább az internet a fő közvetítő médium. Ugyanakkor sok gyermek először az édesanyjával beszél a szexualitással kapcsolatos dolgokról. Természetesen az ismeretek pontossága függ attól, hogy a gyermekek mennyire kapnak korrekt, életkoruknak megfelelő információt a formális és az informális nevelés során. Az olyan filmek, mint az "Egyszer volt, hol nem volt az élet" c. sorozat születésről szóló része, megalapozhatják a tudományosan megalapozott, de gyerekközpontú beszélgetést a témáról.

Szexuális viselkedés kisiskolás korban

A gyermek egyre jobban érti és alkalmazza a szexualitásra vonatkozó kulturális és közösségi szabályokat. Optimális esetben ezek a közösségi normák nem tiltják le teljes mértékben a gyermeki szexualitást, csupán annak körülményeit (kivel, mit, mikor, hol lehet tenni) szabályozzák. Ennek eredményeként a gyermek megtanulja, hogy például a maszturbáció magányos tevékenység, amelyet otthon, a szobájában végezhet, tiszta kézzel, a nemi szervét nem megsértve, stb. A szex-pozitív szexuális nevelés hatására a gyermekben kevésbé keletkeznek önmagával kapcsolatos negatív gondolatok („rossz vagyok”), formálódhat a szexuális énhatékonyság-érzet („képes vagyok irányítani, késleltetni, de ha nem zavar másokat, akkor élvezhetem a saját testem érintését, mert az jó, természetes”), ugyanakkor kialakulhat egy másokra figyelő, tiszteletteljes hozzáállás is („nem hozlak zavarba, nem bántalak sem szóval sem cselekedettel, stb”).

Ha a közösség, amelyben nevelkedik tiltó, korlátozó, bűntudatkeltő, akkor a gyermek ezt a hozzáállást teszi magáévá – a nyilvánosság felé. Ennek ára ugyanakkor az elfojtott szexuális érdeklődés és késztetések egészségtelen irányban történő elvezetése un. internalizáló vagy externalizáló viselkedési zavarok formájában.

A szexuális visszafogottság ugyanakkor természetes jelenség is a gyermek szemérmének kialakulásával, amely szintén a társadalomba való beilleszkedés hatására fejlődik. Elsősorban a lányok (de nem csak ők) válnak 6-7 éves kortól (néha hamarabb) egyre szemérmesebbé, érzékenyebbé a test és a testi funkciók láthatóságára, amit a szülőknek és a nevelőknek egyaránt tiszteletben kell tartani, és ezzel kapcsolatban a gyermekeket is érzékenyíteni kell, hogy ne okozzanak egymásnak szorongást, szégyent, akár traumákat.

Visszaemlékezéseken alapuló kutatások alapján a serdülőkor előtti maszturbáció a gyermekek 38-40%-ánál jelenik meg (több fiú, mint lány visszaemlékezésében jelenik meg), a fiúk átlagosan 9-10, a lányok 8 évesen kezdenek önkielégíteni. A fiúk az életkorral előre haladva jelentősen gyakrabban maszturbálnak, mint a lányok, azonban a nemi érésig ez nem jár ejakulációval. Az első ejakuláció a fiúk 11-15 éves kora között történik, sokszor maszturbáció során, de gyakran éjszaka, alvás közben.

A serdülőkor kezdete

A serdülés közeledtével az iskoláskorú gyermekek egyre többet foglalkoznak a testükkel, a nemi érés jeleivel; érdeklődnek a szexualitás iránt; és egyre többen ismerkednek nemi szervükkel. A tipikus és ártatlan szexuális játékok, amelyek nem tartalmaznak erőszakot és amelyek az azonos korú gyermekek között történnek, a kutatások szerint nem járnak a későbbi fejlődésre negatív hatással, és nem mutatnak összefüggést a fiatal későbbi szexuális orientációjával sem.

A kisiskolás életszakasz vége egyben a serdülőkor kezdete is. A felgyorsult biológiai fejlődés (akceleráció) következményeként egyre több gyermek (elsősorban lányok) nemi érése történik meg az alsó tagozat végén, 11-12 éves korban. Ez ugyanakkor csak bizonyos kulturális közegekben jár együtt a partnerszex kipróbálásával is. Mivel a biológiai és az érzelmi-szociális érés a legtöbb fiatalnál nem esik egybe (a biológiai hamarabb történik), ezért a gyermekek nagy része a nemi érést nem tekinti az aktív szexuális életre motiváló tényezőnek. A pozitív szülői fegyelmezés, elfogadó, de korlátokat állító nevelés légkörében nevelkedő, kellően informált kiskamasz saját testével ismerkedik, és a másik testét csak évekkel később szeretné felfedezni.

<KÖVETKEZŐ CIKK>

Milyen jelek utalnak gyermekbántalmazásra, és hogyan segíthetünk felnőttként?



EGÉSZSÉGKALAUZ DOSSZIÉ

Felhasznált irodalom:

Bancroft, J., Herbenick, D., & Reynolds, M. (2003). Masturbation as a marker of sexual development: Two studies 50 years apart. In J. Bancroft (Ed.), Sexual development in childhood (pp. 156–185). Bloomington, IN: Indiana University Press.

Campbell, C., Mallappa, A., Wisniewski, A. B., & Silovsky, J. F. (2013). Sexual behavior of prepubertal children. In D. S. Bromberg & W. T. O'Donohue (Eds.): Handbook of child and adolescent sexuality, Developmental and Forensic Psychology. Elsevier Inc., 145-170. DOI: http://dx.doi.org/10.1016/B978-0-12-387759-8.00006-4

Drury, K. M., & Bukowski, W. M. (2013). Sexual development. In D. S. Bromberg & W. T. O'Donohue (Eds.): Handbook of child and adolescent sexuality, Developmental and Forensic Psychology. Elsevier Inc. 115-144. DOI: http://dx.doi.org/10.1016/B978-0-12-387759-8.00005-2

DeLamater, J., & Friedrich, W. N. (2002). Human sexual development. Journal of sex research, 39(1), 10-14.

Gordon, B. N. (2003). Sexual development. In T. H. Ollendick, & C. S. Schroeder (Eds.), Encyclopedia of clinical child and pediatric psychology (pp. 591–593). New York, NY: Kluwer Academic/Plenum Publishers.

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: ELTE
# szex # fogamzásgátlás # szorongás # tinédzser # serdülő lányok # intimitás # gyermeknevelés

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés