Ezeket látta már?

A Cukorbeteg Világnap margójára: Vegyük komolyan a cukorbetegséget!

Betegségek
2012. november 13. 11:03
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

1 500 000 cukorbeteg, 100 000 cukorbeteg lábszárfekély, évi 4000 amputáció – hozzávetőlegesen ezek a számok jellemzik jelenleg hazánkat. A cukorbetegség korunk egyik leggyorsabban és legszélesebb körben terjedő betegsége, amelynek szövődményei rendkívül súlyosak, akár halálosak is lehetnek.

Világszerte november 14-én ünneplik a Diabétesz világnapját. Hazánkban jelenleg körülbelül 800.000 regisztrált diabéteszes él, de a fel nem ismert betegek száma is legalább ennyi, tehát összesen másfél millió magyar szenved a betegségben. Az elmúlt 3 évben 23 százalékkal nőtt az egyes típusú, míg 21 százalékkal a kettes típusú cukorbetegek száma világszerte. 2025-re a betegség már 333 millió főt érinthet, miközben egyre gyakrabban fordul elő fiatalok körében is.

oxigen-palack-eszkoz-d00000E75d00105d5529b

Forrás: Sajtóközlemény


Az egyes típusú cukorbetegség főleg gyerekeknél és fiataloknál jelentkezik, és jelenlegi ismereteink szerint nem lehet megelőzni. A kettes típusú diabétesz azonban egyértelműen a helytelen életmód következménye – a nem megfelelő táplálkozás, a mozgás hiánya okozza kialakulását. Riasztó tendencia, hogy a régebben csak idősebbek körében kialakuló kettes típusú diabétesz is egyre inkább megfigyelhető fiataloknál is.

A diagnosztizált cukorbetegeknek fokozottan oda kell figyelniük életvitelükre. A diéta, a mozgás, illetve egyes típusú cukorbetegeknél az inzulin, kettes típusúaknál a gyógyszerek szedése elengedhetetlen.

A cukorbetegeknek kiemelt gondot kell fordítaniuk lábukra, annak megfelelő tisztántartására, ápolására, hiszen őket fokozottan veszélyezteti a lábszárfekély kialakulásának veszélye. Hazánkban ez körülbelül 100.000 főt érint és évente 4000 lábat kell amputálni emiatt.

Ennek elkerülése érdekében fontos betartani az orvos tanácsait, valamint hangsúlyozottan figyelni a lábhigiéniára. Naponta langyos vízben kell lábat mosni, majd puha törölközővel finoman megtörölni a lábat. Pamut zokni és kényelmes cipő viselése javasolt, a mezítláb járást, a láb napoztatását és a forró vizes fürdőt kerüljük!

Ezen kívül fontos, hogy évente vizsgáltassuk meg lábunkat. Már hazánkban is elérhető olyan vizsgálat, amely szöveti oxigénszint mérővel és lézerdopplerrel méri a láb keringési állapotát, és a két eredményt együttesen vizsgálja. Ha található seb a lábon, és bár a sebkörnyék vérellátása nem megfelelő, de a vér oxigénszállító képessége jó értéket mutat, a lábszárfekély még gyógyítható.

Természetesen saját magunk is vizsgáljuk meg naponta lábunkat, és bármilyen elváltozás jelentkezésénél forduljunk orvoshoz!

A sebek, fekélyek visszaszorítását jó eséllyel segíti a túlnyomásos oxigénterápia. A kezelés lényege, hogy a páciens a normál légköri nyomás 2,5-szeresén 100%-os oxigént lélegzik be, melynek hatására a szervezet oxigénszintje 20-szorosára emelkedik. Ennek eredményeként a láb olyan területein is beindul a vérkeringés, ahol előtte rossz volt, vagy akár meg is szűnt, ezáltal a nehezen gyógyuló sebek állapota javul, az oxigén direkt baktériumölő hatása pedig fertőtleníti a sérült területeket.

"Sok cukorbeteg nem szán elég figyelmet lába védelmére, nem vizsgáltatja rendszeresen lábsebeit, így azok fekéllyé alakulnak, ami már csak speciális terápiákkal gyógyítható. Számos betegünk számára a hiperbár oxigénterápia jelenti az utolsó kapaszkodót az amputáció előtt" – mondta el Dr. Szolnoki Nikolett, a Hiperbar Centrum orvosigazgatója. "Tapasztalataink szerint minden harmadik amputációra ítélt láb megmenthető lenne a kezeléssel."

A hiperbár oxigénterápiáról

A hiperbár oxigénterápia során a páciensek egy speciális kialakítású nyomásálló kamrában (ún. keszon kamrában) a normál légköri nyomásnál 2,5-szer nagyobb nyomáson 100%-os oxigént lélegeznek be. A koncentráltan belélegzett oxigén a szokványos körülményeknél 15-20-szoros koncentrációban éri el a sejteket, szöveteket. A megnövekedett oxigénmennyiség hatására olyan élettani folyamatok indulnak be a szervezetben, amelyek a sérült, nehezen gyógyuló területek gyorsabb regenerációját idézik elő.

A terápia eredményesen alkalmazható lábszárfekély, nehezen gyógyuló sebek, csont- és ízületi sérülések esetében, plasztikai vagy helyreállító beavatkozások után, fertőzések (húsfaló baktérium, Lyme-kór), gyulladások (pl.: csontgyulladás), fülzúgás, migrén kezelésére, valamint agyvérzés miatt kieső funkciók bizonyos mértékű helyreállítására is.

Magyarországon egyedüliként a Baromedical Zrt. működtet Hiperbár Centrumot, amelynek a budapesti Országos Orvosi Rehabilitációs Intézet ad helyet. A Hiperbár Centrum 2005 szeptemberében kezdte meg működését.

További információk: www.baromedical.hu

Sajtóinformáció:

Pete Renáta

E-mail: r.pete@well.hu

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Sajtóközlemény
# ápolás # Cukorbetegség # terápia

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés