Ezeket látta már?

A depresszió és az öngyilkosság megelőzése

Betegségek
2009. december 14. 11:07
Módosítva: 2015. november 04. 13:49

A depresszió és az öngyilkosság megelőzése – Valóra váltjuk címmel két napos európai uniós konferencia vette kezdetét Budapesten. A depresszió és az azzal összefüggésben álló öngyilkosság az Európai Unió egyik vezető egészségügyi kihívása, hiszen a depresszió az egyik olyan betegség, ami a legnagyobb gazdasági terhet jelenti a tartós megbetegedések közül.

A depresszió és az öngyilkosságok megelőzésé iránti elkötelezettség fontossága, valamint az összes e célra szolgáló eljárásrend és stratégia bevonás a folyamatba a kulcsüzenete a mai napon, Budapesten megrendezésre került konferenciának. Az eseményt az Európai Bizottság és az Egészségügyi Minisztérium a Svéd Elnökség támogatásával és a WHO Európai Irodájával együttműködésben szervezte. A két napos, magas szintű szakmai eseményt a magyar egészségügyi miniszter, Dr. Székely Tamás nyitotta meg.

A konferencián áttekintik a depresszió és az öngyilkosságok rizikótényezőit, valamint azokat a lehetséges lépéseket, amelyek képesek csökkenteni a gazdasági krízis okozta rizikónövekedést. Megmutatták, hogy hogyan lehet a depresszió elleni küzdelemben regionális szintű együttműködést kialakítani, illetve hogyan lehet más – nem az egészségügyi szektorból érkező – szereplőkkel együttműködni e kérdésben.

A konferencia második napját olyan témáknak szentelik, mint például a (mentális) egészségügyi ellátás hozzáférhetősége, az eHealth, az Internet és a média szerepe, valamint a depresszió és az öngyilkosságok témájával kapcsolatos alapvető ismertek, kutatás fejlesztése.

A depresszió és az azzal összefüggésben álló öngyilkosság az Európai Unió egyik vezető egészségügyi kihívása. Egyes EU tagállamokban az öngyilkossági ráta a világon mért legmagasabbak között van. A depresszió és az öngyilkosság megelőzése egyike a 2008-ban elfogadott Lelki Egészség és Jólét Európai Paktuma öt prioritásának. A paktumot 2008. júniusában mutatták be azért, hogy magas szintű konferenciák sorozatával segítsen rávilágítani a legfontosabb kulcsterületekre.

Az első, 2009. szeptemberében, Stockhomban megtartott esemény témája a "A fiatalok lelki egészsége és lelki egészség az oktatásban" volt, amit másodikként a mostani budapesti esemény követ. A még hátralévő témák és események:

- Az idősek lelki egészsége – 2010. április (Madrid/Toledo)

- Küzdelem a megbélyegzés és a társadalmi kirekesztés ellen – 2010 második féléve (Liszabon)

- Lelki egészség a munkahelyi környezetben – 2011 év eleje (Berlin)

A legfontosabb lépések a depresszió és az öngyilkosság megelőzésére

Az esemény alkalmából a szervezők egy külön dokumentumban foglalták össze a legfontosabb tennivalókat a depresszió és az öngyilkosság minél hatékonyabb megelőzésére. Az összesen 14 feladat 7 témakörbe csoportosítható:

A depresszió és az öngyilkosság megelőzése konkrét elérendő célokat megfogalmazva élvezzen elsőbbséget a döntéshozóknál és politikusoknál, mind az EU-ban, mind helyi szinten.

  1. 1 A depresszió és az öngyilkosság kiemelten élvezzen elsőbbséget a népegészségügyben és a véleményvezéreknél. Ez olyan stratégiák és akciók – illetve ahol lehetséges konkrét célok – alkalmazásán keresztül érvényesüljön, mint például lelki gondokból eredő öngyilkossági ráta vagy munkahelyi távollétek csökkentése.
  2. 2 Kerüljenek a helyükre a felhasználókat és más releváns szereplőket tartalmazó tanácsadói struktúra, és váljanak elérhetővé a tervezésben, végrehajtásban történő részvételre.
  3. 3 A gazdasági és pénzügyi válságra válaszul speciális lépéseket kell tenni a depresszió és az öngyilkosság ellen.
  4. 4 Nőjön azoknak a pszichoszociális gyengeségeknek az ismertsége, melyek sebezhetővé tesznek a válság viszontagságai iránt (beleértve pl. a túlzott eladósodást, munkanélküliséget). Emelkedjen továbbá azon lehetséges pozitív hatások az ismertsége, ami pozitív irányban befolyásolni tudja a szociális infrastruktúrát.
  5. 5 Az öngyilkosság lehetséges eszközei hozzáférhetőségének csökkentése.
  6. 6 A lelki egészség közbeszédbe emelése orvosi témák és egészségügyi szakértők segítségével
  7. 7 Tréningprogramok biztosítása az alapellátásban dolgozók (háziorvosok, ápolónők, stb.) számára azért, hogy kapacitást tudjunk építeni a depressziós betegek megfelelő ellátására, és az öngyilkosság kockázatának csökkentésére. A képzésnek a későbbiekben ki kell terjednie más szakmai célcsoportok, így szakorvosok és nővérek felé is.
  8. 8 Együttműködési útvonalak létrehozása és akciók szervezése az általános egészségügy és a lelki egészségügy különböző csoportjai között; például szakorvosi felülvizsgálati rendszer vagy pszichoterápiás lehetőségek meghonosításával az alapellátásban.
  9. 9 Más szektorokkal és programokkal történő együttműködés erősítése
  10. 10 Irányelv kialakítása és alkalmazása a depresszióval összefüggésben lévő komorbiditás csökkentésére.
  11. 11 A depresszió és az öngyilkosság kockázatával kapcsolatos felvilágosító programok szervezése olyan, egészségügyi szektoron kívüli szereplőkkel, mint a középiskolák, egyetemek, munkahelyek, a szociális szektor, az igazságügyi és büntetés végrehajtási szektor.
  12. 12 Regionális hálózatok létrehozása a depresszió és az öngyilkosság kockázatának csökkentésére, az Európai Szövetség a Depresszió Ellen elnevezésű kampány (EAAD) mintájára.
  13. 13 Megfelelő egészségügyi ellátás biztosítása depresszióval és öngyilkossági késztetéssel küzdőknek
  14. 14 Lelki segélyszolgálatok üzemeltetése a 116123-as EU-s infóvonal égisze alatt
  15. 15 Elérhető, megbízható, hiteles információ szolgáltatása a depresszió és az öngyilkosság témakörében, az új média csatornáin és az Interneten keresztül
  16. 16 Partnerkapcsolati viszony elérése a legnagyobb médiatulajdonos kiadóvállalatokkal; olyan guideline-ok elkészítése, és biztosítása a médiapartnerek számára, ami összhangban van a WHO média guideline öngyilkosságról szóló részével.
  17. 17 Anyanyelvi weboldalak létrehozása, fórumok működtetése és moderálása az elérhető információátadás segítésére.
  18. 18 Minőségi kutatások kezdeményezése, kutatási adatok elérhetővé tétele mellett a depresszióról és az öngyilkosságról
  19. 19 A depresszió kialakulásának körülményeiről és annak befolyásoló tényezőiről kutatás kezdeményezése az alátámasztott kezelési irányelvek, mérőszámok, szervezeti rendszerek létrejöttének segítésére; sikeres nemzetközi példák átvétele mellett.
  20. 20 Megbízható, hiteles mentális egészségre vonatkozó adatbázis létrehozásának kezdeményezése a depresszió kezelési irányelvek támogatására; a nemzetközi és európai szintű felmérések implementálása mellett.
  21. 21 További információk: http://ec.europa.eu/health/ph_determinants/life_style/mental/index_en.htm
  22. 22 http://ec.europa.eu/health/ph_determinants/life_style/mental/mental_health_depression_en.htm

Kövesse az Egészségkalauz cikkeit a Google Hírek-ben , a Facebook-on, az Instagramon vagy a X-en, Tiktok-on is!

Forrás: Egészségügyi Minisztérium
# depresszió # pszichés betegségek

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Írja be a keresőmezőbe a tünetet vagy kattintson a testmodellen arra a testrészre, ahol a tüneteket észleli.

emberi test ábra

Mi a tünetkereső?

Ingyenes tünetellenőrző, ami percek alatt segíthet beazonosítani a problémáját!

Adja hozzá a Híreket a Google hírfolyamához
Tünetkereső illusztráció Tünetkereső Orvos válaszol illusztráció Orvos válaszol Gyógyszerkereső illusztráció Gyógyszerkereső Kalkulátorok illusztráció Kalkulátorok

Extra ajánló

Értesüljön legújabb híreinkről hírlevelünkből

Legnépszerűbb

egészségkalauz logo

TÜNETKERESŐ

pulzus ikon

Milyen betegségre utalhatnak a tünetei?

keresés

Keresés, pl. fejfájás

Keresés